چرا بیت کوین ارزش فرار دارد؟

 

چرا بیت کوین ارزش فرار دارد؟

چرا بیت کوین ارزش فرار دارد؟

عوامل زیادی باعث نوسانات قیمت در نرخ بیت کوین در مبادلات ارزهای دیجیتال می شود. نوسانات در بازارهای سنتی با یک شاخص نوسان به نام شاخص نوسانات Cboe (VIX) اندازه گیری می شود. اخیراً ابزارهایی برای اندازه گیری نوسانات بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز در دسترس قرار گرفته اند. از جمله محبوب‌ترین آنها، شاخص نوسانات بیت کوین است که با نام BitVol شناخته می‌شود، که هدف آن ردیابی نوسانات ضمنی مورد انتظار 30 روزه ارز دیجیتال پیشرو جهان بر اساس ارزش بازار است.

از نظر تاریخی، ارزش بیت کوین کاملاً بی ثبات بوده است. در یک روز در ماه می 2021، قیمت بیت کوین حدود 30 درصد کاهش یافت و پس از بهبودی، حدود 12 درصد کاهش یافت. 2 اما چرا بیت کوین اینقدر بی ثبات است؟ در اینجا تنها چند مورد از عوامل متعدد پشت نوسانات بیت کوین آورده شده است.

اخبار بد به میزان پذیرش آسیب می رساند

رویدادهای خبری که کاربران بیت کوین را می ترساند شامل رویدادهای ژئوپلیتیکی و اظهارات دولت ها مبنی بر اینکه بیت کوین احتمالاً تحت نظارت است و همچنین حرکت های افراد و شرکت های برجسته است. به عنوان مثال، توییت‌های ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا (TSLA) مبنی بر اینکه شرکت او دیگر ارز دیجیتال را نمی‌پذیرد زیرا پرداخت برای وسایل نقلیه‌اش ممکن است باعث فروش گسترده‌ای شده باشد که در بالا توضیح داده شد.

 پذیرندگان اولیه بیت کوین شامل چندین بازیگر بد بودند که سرفصل های خبری را تولید کردند که سرمایه گذاران را به وحشت انداخت.

السالوادور در 9 ژوئن 2021 بیت کوین را مناقصه قانونی کرد. 4 این اولین کشوری است که این کار را انجام می دهد. ارز دیجیتال می تواند برای هر معامله ای که کسب و کار بتواند آن را بپذیرد استفاده شود. دلار آمریکا همچنان ارز اصلی السالوادور است. گزارش ها حاکی از آن است که سایر کشورهای آمریکای لاتین در حال بررسی اقدامات مشابه هستند. 5

از دیگر اخبار سرفصل بیت کوین در تاریخ وجود این  ارز دیجیتال می توان به  ورشکستگی Mt. Gox در اوایل سال 2014 و اخیراً صرافی Yapian Youbit کره جنوبی اشاره کرد. با این حال، سایر اخبار که سرمایه گذاران شوکه شامل استفاده با مشخصات بالا بیت کوین در معاملات مواد مخدر از طریق جاده ابریشم که با خاموش کردن FBI از بازار در اکتبر 2013. به پایان رسید

همه این حوادث و وحشت عمومی که به وجود آمد، ارزش بیت کوین را در مقابل ارزهای فیات به سرعت پایین آورد. با این حال، سرمایه‌گذاران دوستدار بیت کوین آن رویدادها را به عنوان شواهدی مبنی بر بلوغ بازار در نظر می‌گیرند که باعث می‌شود ارزش بیت کوین در برابر دلار در مدت کوتاهی بلافاصله پس از رویدادهای خبری به طور قابل توجهی افزایش یابد.

ارزش درک شده بیت کوین تغییر می کند

یکی از دلایلی که ممکن است بیت کوین در برابر ارزهای فیات نوسان کند، ذخیره ارزش درک شده در مقابل ارز فیات است. بیت کوین دارای خواصی است که آن را شبیه به طلا می کند . بر اساس تصمیم طراحی توسط توسعه دهندگان فناوری اصلی برای محدود کردن تولید آن به مقدار ثابت     21 میلیون بیت کوین کنترل می شود.

از آنجایی که این ارز به طور قابل توجهی با ارز فیات که به صورت پویا توسط دولت هایی که می خواهند تورم پایین، اشتغال بالا و رشد رضایت بخشی را از طریق سرمایه گذاری در منابع سرمایه حفظ کنند، مدیریت می شود، متفاوت است، سرمایه گذاران ممکن است به عنوان اقتصادهایی که با ارزهای فیات ساخته شده اند، بیشتر یا کمتر از دارایی های خود را به بیت کوین اختصاص دهند. علائم قدرت یا ضعف را نشان دهد.

عدم قطعیت ارزش بیت کوین در آینده

نوسانات بیت کوین نیز تا حد زیادی ناشی از برداشت های متفاوت از ارزش ذاتی ارز دیجیتال به عنوان ذخیره ارزش و روش انتقال ارزش است. ذخیره ارزش تابعی است که توسط آن یک دارایی می تواند در آینده با مقداری قابل پیش بینی مفید باشد. ذخیره ارزش را می توان در آینده ذخیره کرد و با کالا یا خدماتی مبادله کرد.

روش انتقال ارزش هر شی یا مفهومی است که برای انتقال دارایی در قالب دارایی از یک طرف به طرف دیگر استفاده می شود. نوسانات بیت کوین در حال حاضر آن را به یک ذخیره ارزش تا حدودی نامشخص تبدیل می کند، اما انتقال ارزش تقریباً بدون اصطکاک را نوید می دهد. در نتیجه، می‌بینیم که ارزش بیت‌کوین می‌تواند بر اساس رویدادهای خبری، همانطور که در مورد ارزهای فیات مشاهده می‌کنیم، نوسان کند.

خطرات بزرگ دارندگان ارز

نوسانات بیت کوین نیز تا حدی ناشی از دارندگان نسبت های بزرگی از کل شناور موجود ارز است. برای به اصطلاح بیت کوین نهنگ سرمایه گذاران با منابع BTC در ده ها میلیون نفر یا بیشتر از آن است که روشن نیست که چگونه آنها را انحلال یک موقعیت است که بزرگ را به یک موقعیت بدون پشتوانه و بدون شدت در حال حرکت بازار در واقع، ممکن است مشخص نباشد که چگونه می‌توانند موقعیتی با آن اندازه را در مدت زمان کوتاهی نقد کنند، زیرا اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال محدودیت‌های برداشت ۲۴ ساعته را بسیار کمتر از این آستانه اعمال می‌کنند.

چرا بیت کوین ارزش فرار دارد؟

نقض امنیت باعث نوسانات می شود

هنگامی که جامعه بیت کوین آسیب پذیری های امنیتی را در تلاش برای تولید پاسخ های منبع باز گسترده در قالب اصلاحات امنیتی آشکار می کند، بیت کوین نیز می تواند بی ثبات شود. این رویکرد به امنیت به طور متناقضی رویکردی است که نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد و بسیاری از ابتکارات نرم‌افزار منبع باز ارزشمند از جمله لینوکس را به اعتبار خود دارد. توسعه دهندگان بیت کوین باید نگرانی های امنیتی را برای مردم آشکار کنند تا راه حل های قوی ارائه کنند.

این یک هک بود که صرافی Yapian Youbit را به سمت ورشکستگی سوق داد، در حالی که بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نیز به دلیل هک شدن یا دزدیده شدن ذخایر ارزهای رمزنگاری شده خبرساز شده اند. به عنوان نمونه اولیه، در آوریل 2014، آسیب‌پذیری‌های OpenSSL که توسط باگ Heartbleed مورد حمله قرار گرفت و توسط Neel Mehta امنیت Google گزارش شد، قیمت بیت‌کوین را در یک ماه 10 درصد کاهش داد.

بیت‌کوین و توسعه نرم‌افزار منبع باز بر اساس همان فرض اساسی ساخته شده‌اند که یک کپی از کد منبع برای بررسی کاربران در دسترس است. این مفهوم، مسئولیت جامعه را برای ابراز نگرانی در مورد طراحی نرم‌افزار بر عهده می‌گیرد، همانطور که این مسئولیت جامعه است که در مورد اصلاحات در کد منبع اصلی نیز به توافق برسند. به دلیل گفتگوها و بحث های آزاد در مورد شبکه بیت کوین، نقض های امنیتی تمایل زیادی به تبلیغات دارند.

تلفات با مشخصات بالا ترس را افزایش می دهد

شایان ذکر است سرقت های مذکور و اخبار متعاقب آن مبنی بر ضرر و زیان، تاثیر مضاعفی بر نوسانات داشته است. آنها شناور کلی بیت کوین را کاهش دادند و به دلیل افزایش کمیاب ، ارزش بیت کوین باقی مانده را افزایش دادند . با این حال، نادیده گرفتن این افزایش، تأثیر منفی چرخه خبری پس از آن بود.

قابل توجه است که سایر دروازه‌های بیت‌کوین به شکست عظیم در کوه Gox به‌عنوان یک نکته مثبت برای چشم‌انداز بلندمدت بیت‌کوین نگاه می‌کردند که داستان پیچیده‌تر پشت نوسانات ارز را پیچیده‌تر می‌کرد. از آنجایی که شرکت های اولیه به دلیل مدیریت ضعیف و فرآیندهای ناکارآمد از بازار حذف شدند، شرکت های بعدی از اشتباهات خود درس می گیرند و فرآیندهای قوی تری را در عملیات خود ایجاد می کنند و به طور کلی زیرساخت ارز دیجیتال را تقویت می کنند.

چرا بیت کوین ارزش فرار دارد؟

کشورهای با تورم بالا و بیت کوین

استفاده از بیت کوین به عنوان ارز برای کشورهای در حال توسعه که در حال حاضر تورم بالایی را تجربه می کنند، با توجه به نوسانات بیت کوین در این اقتصادها در مقابل نوسانات بیت کوین به دلار ارزشمند است. بیت‌کوین در مقابل دلار آمریکا بسیار نوسان‌تر از پزو آرژانتین با تورم بالا در برابر دلار است.

با این حال، انتقال تقریباً بدون اصطکاک بیت‌کوین به آن سوی مرزها، آن را به یک ابزار استقراضی بالقوه بسیار جذاب برای آرژانتینی‌ها تبدیل می‌کند، زیرا نرخ تورم بالای وام‌های پزو به طور بالقوه پذیرش برخی ریسک‌های نوسان ارز میانی را در وام‌های بیت‌کوینی که از خارج تامین می‌شود، توجیه می‌کند. آرژانتین

به طور مشابه، سرمایه‌گذاران خارج از آرژانتین می‌توانند بر اساس این طرح بازدهی بالاتری نسبت به سایر ابزارهای بدهی کسب کنند ، که وقتی به ارز اصلی آن‌ها برمی‌گردد می‌تواند به طور بالقوه برخی از خطرات قرار گرفتن در معرض بازار آرژانتین با تورم بالا را جبران کند.

درمان مالیاتی نوسانات را افزایش می دهد

با توجه به خدمات درآمد داخلی (IRS)، بیت کوین در واقع یک دارایی برای اهداف مالیاتی در نظر گرفته می شود. 7 این تأثیر متفاوتی بر نوسانات بیت کوین داشته است. از سوی دیگر، هر اظهارنظری که ارز را به رسمیت بشناسد، تاثیر مثبتی بر ارزش گذاری بازار ارز دارد.

برعکس، تصمیم سازمان امور مالیاتی برای نامیدن آن دارایی حداقل دو اثر منفی داشته است. اولین مورد، پیچیدگی اضافه برای کاربرانی بود که می خواهند از آن به عنوان نوعی پرداخت استفاده کنند. طبق قانون مالیاتی جدید، کاربران باید ارزش بازار ارز را در زمان هر تراکنش، هر چقدر هم که کوچک باشد، ثبت کنند. این نیاز به ثبت سوابق به طور قابل درک می تواند پذیرش را کند کند زیرا به نظر می رسد برای بسیاری از کاربران برای آنچه ارزش دارد، دردسر زیادی دارد.

ثانیاً، تصمیم به نامیدن این ارز نوعی دارایی برای اهداف مالیاتی ممکن است سیگنالی برای برخی از فعالان بازار باشد مبنی بر اینکه IRS در حال آماده شدن برای اجرای مقررات قوی‌تر در آینده است. مقررات بسیار قوی ارز می تواند باعث شود که نرخ پذیرش ارز به حدی کاهش یابد که نتواند به پذیرش انبوهی دست یابد که برای مطلوبیت کلی آن در جامعه حیاتی است. اقدامات اخیر IRS در مورد انگیزه های سیگنال دهی آنها مشخص نیست و بنابراین سیگنال های متفاوتی به بازار بیت کوین داده است.

دیدگاهتان را بنویسید