منظور از استیبل کوین چیست؟

منظور از استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین کلاسی از ارزهای دیجیتال است که سعی در ارائه ثبات قیمت دارند و توسط یک دارایی ذخیره پشتیبانی می شوند . استیبل کوین‌ها با تلاش برای ارائه بهترین‌های هر دو جهان پردازش فوری و امنیت یا حفظ حریم خصوصی پرداخت‌های ارزهای دیجیتال و ارزش‌گذاری‌های پایدار بدون نوسانات ارزهای فیات  مورد توجه قرار گرفته‌اند.

کلمات کلیدی

  • استیبل کوین ها ارزهای رمزپایه ای هستند که تلاش می کنند ارزش بازار خود را به برخی از مراجع خارجی مرتبط کنند.
  • استیبل کوین ها ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا به قیمت کالایی مانند طلا متصل شوند.
  • استیبل کوین ها از طریق وثیقه (پشتیبانی) یا از طریق مکانیسم های الگوریتمی خرید و فروش دارایی مرجع یا مشتقات آن به ثبات قیمت خود دست می یابند.

درک استیبل کوین ها

اگرچه بیت کوین ( BTCUSD ) همچنان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است، اما تمایل دارد از نوسانات بالایی در ارزش گذاری خود رنج ببرد. به عنوان مثال، از سطح حدود 5000 دلار در اوج فروش همه گیر کروناویروس در مارس 2020 به تقریباً 65000 دلار در آوریل 2021 افزایش یافت و در ژوئن 2021 با بیش از 50 درصد کاهش به حدود 30000 دلار رسید. قیمت از آن زمان از 65000 دلار فراتر رفته است. نوامبر 2021. 1 حتی نوسانات قیمت روزانه آن نیز می تواند وحشیانه باشد. معمول است که ببینیم ارز دیجیتال در عرض چند ساعت بیش از 10 درصد در هر جهت حرکت می کند.

این نوع نوسانات کوتاه مدت، بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه محبوب را برای استفاده روزمره توسط عموم نامناسب می کند. اساساً یک ارز باید به عنوان وسیله مبادله پولی و شیوه ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در افق های زمانی طولانی تری نسبتاً ثابت بماند. اگر کاربران فردا از قدرت خرید آن مطمئن نباشند، از پذیرش آن خودداری خواهند کرد.

در حالت ایده‌آل، یک سکه کریپتو باید قدرت خرید خود را حفظ کند و کمترین تورم ممکن را داشته باشد ، به اندازه‌ای کافی برای تشویق به خرج کردن توکن‌ها به جای پس‌انداز کردن آن‌ها. استیبل کوین ها راه حلی برای دستیابی به این رفتار ایده آل ارائه می دهند.

تورم کاهش قدرت خرید یک ارز معین در طول زمان است. تخمین کمی از میزان کاهش قدرت خرید را می توان در افزایش میانگین  سطح قیمت سبدی از کالاها و خدمات منتخب  در   یک اقتصاد در طی دوره زمانی معین منعکس کرد.

منظور از استیبل کوین چیست؟

انواع استیبل کوین ها

برای ارزهای فیات (مثلا دلار آمریکا) جذابیت هایی وجود دارد که در آن ارز با ایمان و اعتبار کامل دولت صادرکننده آن پشتیبانی می شود. این مقداری ثبات قیمت را برای ارزهای فیات ارائه می دهد. با این حال، این بدان معناست که بسیاری از فیات ها ذاتاً توسط بانک های مرکزی آنها کنترل می شوند . استیبل کوین ها تلاش می کنند این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را پر کنند. سه دسته از استیبل کوین ها وجود دارد که همگی بر اساس مکانیسم های کارشان هستند.

استیبل کوین های تحت وثیقه فیات

استیبل‌کوین‌های وثیقه‌شده فیات، ذخیره ارز فیات مانند دلار آمریکا را به عنوان وثیقه برای انتشار تعداد مناسبی از سکه‌های کریپتو حفظ می‌کنند. سایر اشکال وثیقه می‌تواند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشد، اما اکثر استیبل‌کوین‌های وثیقه‌شده امروزی از ذخایر دلاری استفاده می‌کنند.

چنین ذخایری توسط متولیان مستقل نگهداری می شود و به طور منظم برای پایبندی به انطباق لازم حسابرسی می شوند. تتر ( USDTUSD ) و TrueUSD ( TUSDUSD ) سکه های رمزنگاری محبوبی هستند که ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارند و توسط سپرده های دلاری پشتیبانی می شوند.

از نوامبر 2021، USDT با ارزش بیش از 73 میلیارد دلار، چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.

استیبل کوین های رمزنگاری شده با وثیقه

استیبل کوین های دارای وثیقه رمزنگاری شده توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می شوند. از آنجایی که ممکن است ارز دیجیتال ذخیره شده نیز مستعد نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین‌هایی بیش از حد وثیقه می‌شوند – یعنی تعداد بیشتری از توکن‌های ارز دیجیتال به عنوان ذخیره برای انتشار تعداد کمتری از استیبل کوین‌ها نگهداری می‌شوند.

به عنوان مثال، اتر به ارزش 2000 دلار ممکن است به عنوان ذخایری برای انتشار 1000 دلار استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری نگهداری شود که تا 50 درصد از نوسانات ارز ذخیره (اتر) را در بر می گیرد. ممیزی ها و نظارت های مکرر باعث ثبات قیمت می شود. با حمایت اتریوم ( ETHUSD )، DAI MakerDAO ( DAIUSD ) در برابر دلار ایالات متحده متصل است و امکان استفاده از سبدی از دارایی های رمزنگاری را به عنوان ذخیره فراهم می کند.

منظور از استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین های غیر وثیقه ای (الگوریتمی).

استیبل کوین‌های غیر وثیقه‌ای از هیچ ذخیره‌ای استفاده نمی‌کنند، اما مکانیسمی مانند مکانیزم یک بانک مرکزی برای حفظ قیمت ثابت دارند. به عنوان مثال، بیس کوین وابسته به دلار از مکانیزم اجماع برای افزایش یا کاهش عرضه توکن ها بر اساس نیاز استفاده می کند.

چنین اقداماتی شبیه به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش گذاری ارز فیات است. می توان با اجرای یک قرارداد هوشمند بر روی یک پلت فرم غیرمتمرکز که می تواند به صورت مستقل اجرا شود، به دست آورد.

قرارداد هوشمند یک قرارداد خوداجرا با شرایط توافق بین خریدار و فروشنده به طور مستقیم در خطوط کد نوشته شده است. کد و توافق نامه های موجود در آن در سراسر یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز توزیع شده وجود  دارد  . کد اجرا را کنترل می کند و تراکنش ها قابل پیگیری و برگشت ناپذیر هستند.

مقررات استیبل کوین

با توجه به اندازه بازار 130 میلیارد دلاری و تأثیر بالقوه آنها بر سیستم مالی گسترده تر، استیبل کوین ها همچنان توسط تنظیم کننده ها مورد بررسی قرار می گیرند. 3 در اکتبر 2021، سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار (IOSCO) گفت که استیبل کوین ها باید به عنوان زیرساخت بازار مالی در کنار سیستم های پرداخت و اتاق های پایاپای تنظیم شوند. قوانین پیشنهادی به طور خاص استیبل کوین‌هایی را هدف قرار می‌دهد که تنظیم‌کننده‌ها آن‌ها را از نظر سیستمی مهم می‌دانند و توانایی مختل کردن تراکنش‌های پرداخت و تسویه را دارند.

علاوه بر این، سیاستمداران درخواست ها برای نظارت بیشتر استیبل کوین را افزایش داده اند. به عنوان مثال، در سپتامبر 2021، سناتور سینتیا لومیس (R-Wyoming) خواستار ممیزی منظم صادرکنندگان استیبل کوین شد، در حالی که دیگران از مقررات بانکی برای این بخش حمایت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید