تعریف بلوک یتیم چیست

تعریف بلوک یتیم چیست

 

تعریف بلوک یتیم چیست

بلوک یتیم چیست؟

در اصطلاح بلاک چین، بلوک‌های یتیم، بلوک‌هایی هستند که همزمان با بلاک دیگری استخراج می‌شوند اما توسط بلاک چین پذیرفته نمی‌شوند. بیشتر اوقات، این به این دلیل است که بلوک های کافی از آن بلوک تولید نمی شود تا شبکه بتواند آن را به عنوان طولانی ترین فورک تشخیص دهد. بلاک چین بیت کوین بلوک های یتیم را کنار می گذارد. با این حال، بلاک چین های دیگر ممکن است از آنها برای اهداف مختلف استفاده کنند.

از نظر فنی، بلوک‌های یتیم را بلوک‌های بیات می‌نامند، اما از آنجایی که بیشتر مردم از آن‌ها به عنوان یتیم یاد می‌کنند، نام بلوک یتیم باقی مانده است.

کلمات کلیدی

  • بلوک یتیم بلوکی است که در شبکه بلاک چین حل شده است اما توسط شبکه پذیرفته نشده است.
  • دو ماینر می توانند بلاک های معتبر را به طور همزمان حل کنند. شبکه از هر دو بلوک استفاده می کند تا زمانی که یک زنجیره بلوک های تأیید شده بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد. سپس بلوک‌های زنجیره کوتاه‌تر یتیم می‌شوند.
  • بلاک‌های یتیم یک اتفاق عادی در یک بلاک چین توزیع شده مانند بیت‌کوین و اتریوم هستند.

تعریف بلوک یتیم چیست

آشنایی با بلوک های یتیم

یک بلاک چین از مجموعه ای از بلوک ها تشکیل شده است که به عنوان واحدهای ذخیره سازی داده برای ذخیره جزئیات تراکنش های مختلف در شبکه بلاک چین عمل می کنند. در طول فرآیند استخراج استاندارد ، ماینرها تلاش می‌کنند تا با حل هش بلوک‌های جدیدی تولید کنند عدد هگزادسیمال که اطلاعات بلوک را ذخیره می‌کند.

اولین ماینری که یک بلوک جدید را با موفقیت باز می کند، حق دریافت پاداش بلوک را دارد و اولین تراکنش را روی بلوک جدید می نویسد. بلوک تازه باز شده اطلاعات مربوط به بلوک های قبلی و تراکنش های جدید را ذخیره می کند و برای باز کردن بلوک دیگری استخراج می شود.

چگونه یک بلوک یتیم می شود؟

مجموعه‌ای از بلوک‌هایی که یک بلاک چین را ایجاد می‌کنند از این نظر به هم مرتبط هستند که اطلاعات را از بلوک‌های قبل از خود دریافت می‌کنند. هنگامی که یک بلوک بسته می شود، داده های آن رمزگذاری شده و به بلوک بعدی منتقل می شود. این دو بلوک یک بلوک والد و فرزند هستند. اگر دو بلوک از یک بلوک والد به طور همزمان باز شوند، دو بلوک فرزند وجود دارد. فقط یکی از آنها را می توان در زنجیره ادغام کرد.

بلاک چین بر اساس طولانی ترین تعداد بلوک های تایید شده تصمیم می گیرد کدام بلوک و فورک را ادغام کند.

گره‌های شبکه، که بلوک‌ها را تأیید می‌کنند، تصمیم می‌گیرند که کدام بلوک را با ایجاد یک فورک کوچک بین دو بلوک فرزند استفاده کنند. سپس، گره‌ها تعیین می‌کنند که چه بلوکی را می‌خواهند با رسیدن به اجماع اعتبارسنجی بپذیرند.

هر بلوک بلوک‌های بعدی ایجاد می‌کند و مسابقه‌ای را برای تأیید بیشتر بلوک‌ها آغاز می‌کند. فورک با بلوک های تأیید شده بیشتر از طریق اثبات کار (PoW) در بلاک چین پذیرفته می شود. هر بلوک تایید شده در زنجیره کوتاهتر دور ریخته می شود.

بلوک دور ریخته شده را بلوک یتیم می نامند (در اسناد فنی به آن بلوک کهنه می گویند). هر بلوکی که از بلوک یتیم تولید می‌شود، به استخر حافظه برمی‌گردد تا اعتبارسنجی شود و به زنجیره جدید اضافه شود.

تعریف بلوک یتیم چیست

بلوک های یتیم چه تفاوتی با بلوک های قدیمی دارند؟

همانطور که قبلا ذکر شد، بسیاری از مردم بلوک های رد شده توسط شبکه را بلوک های یتیم می نامند. از نظر فنی، این رابطه بلوکی نیست. از آنجایی که بلوک‌ها توسط روابط اجدادی برای ارجاع آسان مورد اشاره قرار می‌گیرند، یک بلوک یتیم از نظر فنی یک بلوک با بلوک‌های والد ناشناخته است.

رابطه والد-فرزند در یک بلاک چین از ریشه های پایگاه داده آن سرچشمه می گیرد، جایی که داده های والد در بلوک های فرزند گنجانده می شود تا مقادیر به هم مرتبط شوند.

این بدان معنی است که هش بلاک ناقص است. هش بلاک یک عدد رمزگذاری شده و یک عکس فوری از زنجیره بلوکی کامل در لحظه ایجاد بلوک است. اطلاعات بلوک والد در این هش گنجانده می‌شود، بنابراین یک بلوک یتیم یک اتفاق عجیب در شبکه‌ای است که بر اعتبارسنجی و تأیید همه بلوک‌های قبلی متکی است. یک بلوک یتیم واقعی بدون هیچ گونه اطلاعات بلوک والدین احتمالاً بلوکی است که دستکاری شده است.

یک بلوک کهنه همان چیزی است که اکثر مردم وقتی در مورد بلوکی که توسط شبکه بلاک چین رد شده است به آن اشاره می کنند.

تعریف بلوک یتیم چیست

 

آیا بیت کوین یک بلوک است؟

بلوک یک رکورد رمزگذاری شده از تمام تراکنش های درون آن بلوک است. بیت کوین ارز دیجیتالی است که برای حل هش پاداش داده می شود عدد هگزادسیمال رمزگذاری شده که اطلاعات بلوک قبلی را ذخیره می کند.

 

چه اتفاقی برای بیت کوین یتیم می افتد؟

بیت کوین ارز دیجیتالی است که برای باز کردن یک بلاک جدید در بلاک چین اعطا می شود. بلاک ها می توانند یتیم شوند، اما یک بیت کوین نمی تواند. بلوک های یتیم (کهنه) دور ریخته می شوند.

 

آیا برای استخراج بلوک های قدیمی پاداشی وجود دارد؟

به طور کلی، هیچ پاداشی برای استخراج یک بلوک قدیمی وجود ندارد. با این حال، برخی از بلاک‌چین‌ها ممکن است جوایز بلاک‌های قدیمی را دریافت کنند. اتریوم به استخراج‌کنندگانی که بلوک‌های Ommer (معادل بلوک قدیمی آن) را ایجاد کرده‌اند، با پاداش‌ها و هزینه‌های تراکنش کمتری جایزه می‌دهد حداقل تا زمانی که به مکانیزم اجماع اثبات سهام تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید