Posted on

ارز دیجیتال ریپل(XRP)چیست؟

ارز دیجیتال ریپل(XRP)چیست؟

 

ارز دیجیتال ریپل چیست؟

Ripple یک فناوری است که هم برای ارزهای رمزنگاری شده و هم برای پرداخت های دیجیتالی برای معاملات مالی عمل می کند. اولین بار در سال 2012 منتشر شد. این شرکت توسط کریس لارسن و جد مک کالب تاسیس شد. فرایند اصلی ریپل یک سیستم تسویه وجوه پرداخت و انتقال حواله است ، شبیه به  سیستم سوئیفت برای انتقال پول و امنیت بین المللی ، که توسط بانک ها و واسطه های مالی با ارزها مورد استفاده قرار می گیرد.

توکن مورد استفاده برای ارز رمزنگاری شده از پیش تعیین شده است و از نماد تیک تیک XRP استفاده می کند. Ripple نام شرکت و شبکه است و XRP رمز ارز رمزنگاری شده است. هدف XRP این است که به عنوان یک مکانیزم واسطه مبادله بین دو ارز یا شبکه عمل کند – به عنوان نوعی از اسکن موقت لایه تسویه

 

کلمات آماده کلیدی

  • ریپل یک شبکه پرداخت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و پروتکل با ارز رمزنگاری شده خود ، XRP است.
  • ریپل به جای استفاده از استخراج بلاک چین ، از مکانیسم اجماعی از طریق گروهی از سرورهای متعلق به بانک برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند.
  • تراکنش های ریپل از انرژی کمتری نسبت به بیت کوین استفاده می کنند ، در ثانیه تأیید می شوند و هزینه بسیار کمی دارند ، در حالی که تراکنش های بیت کوین از انرژی بیشتری استفاده می کنند ، تأیید آنها بیشتر طول می کشد و شامل هزینه های بیشتر تراکنش می شود.
  • ریپل از نظر ارزش بازار در بین پنج ارزشمندترین توکن مبتنی بر بلاک چین قرار می گیرد.

درک ریپل

Ripple بر روی یک پلتفرم غیر متمرکز منبع باز و همتا به همتا عمل می کند که امکان انتقال یکپارچه پول را در هر شکلی ، اعم از دلار ، ین ، یورو یا ارزهای رمزنگاری شده ، مانند لایت کوین یا بیت کوین فراهم می کند.

 ریپل یک شبکه پرداخت جهانی است و بانک ها و خدمات مالی اصلی را در بین مشتریان خود به شمار می آورد. XRP در محصولات خود برای تسهیل تبدیل سریع بین ارزهای مختلف استفاده می شود

مطالب پیشنهادی  بهترین صرافی ها برای مبادلات ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال ریپل چیست؟

ریپل به عنوان یک شبکه دیجیتال هاوالا

برای درک نحوه عملکرد سیستم ، ساختار انتقال پول را در نظر بگیرید که در آن دو طرف در هر دو طرف معامله از واسطه های ترجیحی خود برای دریافت پول استفاده می کنند. در حقیقت ، ریپل به عنوان یک سرویس دیجیتال حوالا عمل می کند. هاوالا یک روش غیررسمی برای انتقال پول است ، معمولاً از طریق مرزها ، بدون اینکه هیچ پول فیزیکی در واقع جابجا شود.

بگویید لارنس باید 100 دلار برای دیوید که در شهری متفاوت زندگی می کند بفرستد. لارنس بودجه ای را که برای دیوید به نماینده محلی او ، کیت ارسال می شود ، فراهم می کند. لارنس همچنین یک رمزعبور محرمانه به صندوق ها می دهد که دیوید باید برای دریافت وجوه در شهر خود به درستی به آن پاسخ دهد. کیت به مامور دیوید ، رز ، در مورد جزئیات معامله – گیرنده ، وجوهی که باید بازپرداخت شود ، و رمز عبور هشدار می دهد. اگر دیوید رمز مناسب را به رز بدهد ، رز 100 دلار به او می دهد.

با این حال ، این پول از حساب رز به دست می آید ، به این معنی که کیت 100 دلار به رز بدهکار است (که بعدا تسویه می شود). رز می تواند مجله ای از تمام بدهی های کیت را که کیت در یک روز توافق شده پرداخت می کند ، ضبط کند یا معاملات متقابل انجام دهد که بدهی را متعادل کند. به عنوان مثال ، اگر رز مأمور مارتین نیز بود و مارتین باید 100 دلار به اتیوس که نماینده آن کیت است منتقل کند ، این 100 دلار بدهی به رز را متعادل می کند ، زیرا اتیوس از حساب کیت پرداخت می شود.

ارز دیجیتال ریپل چیست؟

اگرچه شبکه ریپل کمی پیچیده تر از این مثال است ، اما اصول اولیه نحوه عملکرد سیستم ریپل را نشان می دهد. از مثال بالا می توان دریافت که برای شروع معامله اعتماد لازم است – اعتماد بین لارنس و کیت ، کیت و رز و دیوید و رز.

ریپل از یک رسانه معروف به Gateway به عنوان حلقه زنجیره اعتماد بین دو طرف که مایل به انجام معامله هستند ، استفاده می کند. Gateway به عنوان واسطه اعتباری عمل می کند که ارزها را از طریق شبکه Ripple به آدرس های عمومی ارسال و ارسال می کند. هر کس یا هر شغلی می تواند ثبت نام کرده و دروازه ای را باز کند که به ثبت کننده اجازه می دهد به عنوان واسطه مبادله ارز ، حفظ نقدینگی و انتقال پرداخت ها در شبکه عمل کند.

مطالب پیشنهادی  مزایای پرداخت با بیت کوین چیست؟

ارز دیجیتال ریپل XRP

ارز دیجیتالی ، XRP ، به عنوان یک ارز پل ارتباطی با سایر ارزها عمل می کند. این تبعیض بین هیچ ارز فیات /ارز دیجیتال قائل نمی شود ، که باعث می شود هر ارز با ارز دیگر قابل تعویض باشد. هر واحد پولی در اکوسیستم دروازه خود را دارد مانند CADBluzelle ، BTCbitstamp و USDsnapswap. اگر دیوید به عنوان پرداخت هزینه خدمات ارائه شده به لارنس ، بیت کوین می خواست ، لورنس لزوماً نباید بیت کوین در اختیار داشته باشد. او می تواند پرداخت را به دلار کانادا (CAD) به دروازه خود ارسال کند و دیوید می تواند بیت کوین را از دروازه خود دریافت کند. برای شروع یک معامله کامل به یک دروازه نیاز نیست. از چندین دروازه می توان استفاده کرد و زنجیره ای از اعتماد را در میان کاربران ایجاد کرد.

نگهداری موجودی با یک دروازه کاربر را در معرض خطر طرف مقابل قرار می دهد ، ریسکی که در سیستم بانکی سنتی نیز وجود دارد. اگر دروازه به مسئولیت خود احترام نگذارد ، کاربر می تواند ارزش پول خود را که در آن دروازه نگهداری می شود از دست بدهد. بنابراین کاربرانی که به یک دروازه اعتماد ندارند می توانند با یک دروازه قابل اعتماد که به نوبه خود با دروازه “نامعتبر” سروکار دارد ، معامله کنند. به این ترتیب IOU از طریق دروازه معتبر یا دارای اعتبار معتبر انجام می شود. خطرات طرف مقابل در مورد بیت کوین (و اکثر آلت کوین ها) اعمال نمی شود زیرا بیت کوین یک کاربر IOU یا مسئولیت دیگری نیست.

ارز دیجیتال ریپل چیست؟

چگونه Ripple کار می کند

شبکه Ripple با سیستم اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین یا سیستم اثبات سهام (PoS) مانند Nxt اجرا نمی شود. در عوض ، تراکنش ها به منظور تایید اعتبار موجودی ها و معاملات روی سیستم ، به یک پروتکل اجماع تکیه می کنند. اجماع برای بهبود یکپارچگی سیستم با جلوگیری از هزینه های مضاعف عمل می کند.

کاربر ریپل که معامله ای را با چندین دروازه آغاز می کند ، اما سعی می کند همان 100 دلار را به سیستم های دروازه ارسال کند ، همه تراکنش ها به جز اولین مورد حذف می شوند. گره های توزیع شده جداگانه با اجماع تصمیم می گیرند که کدام معامله برای اولین بار انجام شده است. تأییدها فوری است و تقریباً پنج ثانیه طول می کشد. از آنجا که هیچ مرجع مرکزی تصمیم نمی گیرد که چه کسی می تواند یک گره ایجاد کرده و تراکنش ها را تأیید کند ، پلت فرم Ripple به عنوان غیر متمرکز توصیف می شود.

مطالب پیشنهادی  طریقه فروش ارز دیجیتال در صرافی ارز دیجیتال

ریپل همه IOU ها را با ارز معین برای هر کاربر یا دروازه ثبت می کند. اعتبارات IOU و جریان معاملاتی که بین کیف پول Ripple رخ  می دهد در دفتر اجماع Ripple به صورت عمومی در دسترس است. اما حتی اگر سابقه معاملات مالی به صورت عمومی ثبت شده و در بلاک چین در دسترس قرار گیرد ، داده ها به شناسه یا حساب هیچ فرد یا مشاغل پیوند داده نمی شود. با این حال ، ثبت عمومی همه معاملات (یعنی بلاک چین) اطلاعات را مستعد اقدامات ناشناس ماندن می کند.

سیستم پرداخت ریپل عمدتا برای استفاده بانک ها در نظر گرفته شده است ، اگرچه سرمایه گذاران جداگانه ممکن است قیمت XRP را حدس بزنند.

ریپل چیست؟

ملاحظات خاص

ریپل برخی از اشکالاتی که به بانک های سنتی نسبت داده شده است را بهبود می بخشد. تراکنش ها در عرض چند ثانیه در شبکه Ripple تسویه می شوند (حتی اگر این پلت فرم میلیون ها تراکنش را به طور مکرر انجام دهد). این برخلاف بانک هایی است که ممکن است روزها یا هفته ها طول بکشد تا یک انتقال نقدی انجام شود . هزینه انجام معاملات در Ripple نیز حداقل است ، با حداقل هزینه معامله مورد نیاز برای یک معامله استاندارد 0.00001 XRP ، در مقایسه با هزینه های هنگفتی که بانک ها برای انجام پرداخت های فرامرزی دریافت می کنند.

در ماه مه 2021 ، ارزش یک XRP در حدود 1.60 دلار است و ریپل پنجمین ارز رمزنگاری شده بزرگ با ارزش بازار در حدود 60 میلیارد دلار بود

دیدگاهتان را بنویسید