Posted on

پول دیجیتال چیست؟

پول دیجیتال چیست؟

 پول دیجیتال چیست؟

پول دیجیتال (یا ارز دیجیتالی) به هر نوع پرداختی که به صورت کاملاً الکترونیکی وجود دارد اشاره دارد. پول دیجیتال از نظر فیزیکی مانند یک اسکناس دلار یا یک سکه ملموس نیست. با استفاده از رایانه ها محاسبه و منتقل می شود. یکی از انواع شناخته شده پول دیجیتال ، ارز رمزنگاری شده  بیت کوین است .

پول دیجیتال همچنین می تواند ارزهای فیات مانند دلار یا یورو را نشان دهد. پول دیجیتالی با استفاده از فناوری هایی مانند تلفن های هوشمند ، کارت های اعتباری و صرافی های رمزنگاری آنلاین مبادله می شود. در برخی موارد ، با برداشتن پول نقد از دستگاه خودپرداز ، می توان آن را به پول نقد فیزیکی منتقل کرد.

پول دیجیتال یک ارز است که به صورت کاملاً دیجیتالی وجود دارد. این یک دارایی فیزیکی ملموس مانند پول نقد یا سایر کالاها مانند طلا یا نفت نیست.
بیشتر پول دیجیتالی در جهان متعلق به موسسات بانکی است. علاوه بر این ، ارائه دهندگان پرداخت آنلاین مانند Alipay ، WeChat Pay و M-Pesa را می توان پول دیجیتالی دانست.

بانک ها به دلیل پول دیجیتالی توانسته اند هزینه تجارت خود را پایین بیاورند زیرا نیازی به پرداخت اجاره بها در مکان های فیزیکی یا پرداخت هزینه کارکنان خرده فروشی که به آنها نیاز ندارند ، ندارند.
ارزهای رمزنگاری شده نوع خاصی از پول دیجیتالی هستند که توسط الگوریتم های رمزنگاری کنترل می شوند. از آنجا که ارز دیجیتال غیر متمرکز است ، مزایا و معایب خاص خود را دارد.
هم ارزهای رمزنگاری شده و هم پولهای دیجیتالی کنترل شده از اهداف متداول سرقت و کلاهبرداری آنلاین هستند.

پول دیجیتال چیست؟

آشنایی با پول دیجیتال

مفهوم پول دیجیتالی از همان دوران اولیه اینترنت وجود داشته است. چندین شرکت نقدی دیجیتال در اوایل دهه 1990 تأسیس شد ، که اولین و شناخته شده ترین آنها DigiCash است. با این حال ، بسیاری از این ابتکارات اولیه به سرعت شکست خوردند یا اعلام ورشکستگی کردند ، زیرا تجارت الکترونیک به سختی در اینترنت ادغام شده بود و تعداد کمی از خرده فروشان بودند که آنها را می پذیرفتند. ظهور PayPal  ایده تراکنش های مالی دیجیتالی آسان را مطرح کرد.

شرکت های خدمات مالی انتقال پول دیجیتالی را تسهیل می کنند و معاملات آنلاین را بین افراد غریبه در مسافت های طولانی تقویت می کنند. بدون پول دیجیتال ، بسیاری از وب سایت های خرده فروشی آنلاین بسیار کارآمدتر عمل می کنند. پول دیجیتال همچنین امکان بانکداری آنلاین یا از طریق تلفن هوشمند را فراهم می کند و نیازی به استفاده از پول نقد یا مراجعه حضوری به بانک را از بین می برد.

مطالب پیشنهادی  آینده بیت کوین؛ ۱۲ سناریو از جایگزینی با طلا تا نابودی

بانک ها تأثیر دسترسی به پول دیجیتال را احساس کرده اند و در پاسخ ، شعب را بسته و بسیاری از کارکنان خرده فروشی را اخراج کرده اند. این را می توان به عنوان یک شمشیر دو لبه در نظر گرفت. از آنجا که دیگر به کارکنان خرده فروشی نیازی نیست ، بانک می تواند ساختار هزینه های خود را کاهش دهد زیرا سربار آنها بسیار کمتر خواهد بود. با این حال ، بانک ها قادر نیستند مشتریان خرده فروشی را که با اقلامی مانند وام خودرو ، خدمات برنامه ریزی مالی و سایر فرصت های فروش حضوری به محل خود مراجعه می کنند ، افزایش دهند.

پول دیجیتال چیست؟

نمونه هایی از پول دیجیتال

رایج ترین مثال پول دیجیتال ، پول هایی است که موسسات بانکی آنها را به صورت الکترونیکی در اختیار دارند ، چه برای تجارت و چه برای سرمایه گذاری. بانکها الزامات نقدینگی دارند به این معنی که باید مقدار مشخصی پول فیزیکی در محل داشته باشند ، اما هیچ الزامی برای پول دیجیتالی وجود ندارد ، بنابراین این پول بیشتر حرکت می کند. اکثر م institutionsسسات بانکی دارای بخش هایی هستند که مبالغ میلیونی و گاهی میلیاردها را پرداخت می کنند ، اما هیچ گاه پول نقد فیزیکی نمی بینند.

مثال دیگر پول دیجیتال ارزهای رمزنگاری شده است . Crypto نوعی پول دیجیتالی است که در یک شبکه بلاک چین وجود دارد ، شبکه ای که برخی آن را امن تر از سایر شبکه ها می دانند زیرا هیچ نظارتی از سوی مقامات مالی وجود ندارد. ارز رمزنگاری شده استخراج می شود ، معامله می شود یا خریداری می شود و در “کیف پول” های دیجیتالی نگهداری می شود تا زمانی که صاحب آن آماده خرج کردن یا بازخرید آن شود. نمونه های رایج عبارتند از بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین و ریپل.

 پول دیجیتال در برابر ارز رمزنگاری شد

cryptocurrency به ، و یا پول مجازی، یک ارز دیجیتال غیر قابل تنظیم است که توسط رمزنگاری امن، به طور معمول در یک بلاکچین یا مشابه دفتر توزیع . ارزهای رمزنگاری شده معمولاً غیرمتمرکز هستند ، بدین معنی که هیچ نهاد واحدی کنترل تراکنش ها یا موجودی حساب را ندارد.

ارزهای رمزنگاری شده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا سیستم های پرداخت شرکت مانند M-Pesa ، Alipay یا Venmo متمایز هستند . بر خلاف ارزهای رمزنگاری شده ، آنها توسط یک واحد واحد کنترل می شوند ، که توانایی توقف و معکوس تراکنش ها را دارد.

مطالب پیشنهادی  استخراج 1 بیت کوین در سال 2020 چقدر طول می کشد؟

بر خلاف پول دیجیتالی منتشر شده در مرکز ، ارزهای رمزنگاری شده در صورت گم شدن یا سرقت قابل بازیابی نیستند. هنگام ذخیره ارز مجازی ، کلیه پروتکل های امنیتی توصیه شده را دنبال کنید.

مزایا و معایب پول دیجیتال

یکی از مزیت های مهم پول دیجیتال سهولت پرداخت است ، به طوری که به کاربران اجازه می دهد به آسانی از طریق پول نقد به صورت آنلاین یا از طریق برنامه های رسانه های اجتماعی پرداخت کنند. مزایای امنیتی نیز وجود دارد زیرا سرقت پول نقد آسان تر از هک کردن کیف پول دیجیتال است.

ارزهای رمزنگاری شده دارای مزیت اضافی مقاوم در برابر سانسور هستند ، بدین معنا که تصرف یا سانسور معاملات غیرممکن است. برخی از رمزگذاری برای دشوار کردن ردیابی تراکنش ها استفاده می کنند. به همین دلیل ، بسیاری از مردم از ارزهای رمزنگاری شده برای فرار از مقررات مالیاتی یا کنترل سرمایه یا استفاده از بازارهای دارک نت استفاده می کنند. برخی از ارزهای رمزنگاری شده دارای معایب خاص خود هستند ، مانند هزینه تراکنش و تاثیرات زیست محیطی .

با این حال ، تمرکززدایی نیز یک مسئولیت بزرگ است زیرا هیچ مرجع مرکزی برای بازگرداندن ارزهای رمزنگاری شده از دست رفته یا سرقت شده وجود ندارد. پول دیجیتال معمولاً در کلاهبرداری های آنلاین یا حملات باج افزارها مانند هک Colonial Pipeline استفاده می شود.

مزایای استفاده از پول دیجیتال معاملات سریع و از راه دور را بدون آسیب رساندن به اطلاعات کارت اعتباری یا حساب بانکی تسهیل می کند.
هزینه حسابداری و ذخیره سازی نقدی را کاهش می دهد.
در مورد ارزهای رمزنگاری شده ، پول دیجیتال به معاملات برون مرزی اجازه می دهد که نمی توانند مالیات ، مسدود یا سانسور شوند.
معایب پول دیجیتالممکن است هزینه های اضافی مانند هزینه Paypal یا هزینه تراکنش بیت کوین را متحمل شود.
پول دیجیتال یک هدف رایج برای هک و کلاهبرداری است.
از آنجا که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد ، ارزهای رمزنگاری شده در صورت گم شدن یا سرقت قابل بازیابی نیستند.

پول دیجیتال چیست؟

سوالات متداول ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال را از کجا می توان خرید؟

ارزهای دیجیتال را می توان بصورت آنلاین ، از طریق مبادله ارزهای دیجیتال یا آفلاین در دستگاه خودپرداز ارز دیجیتال خریداری کرد . برخی از خدمات کیف پول مانند Coinbase نیز امکان خرید ارز دیجیتال را دارند. ارزهای دیجیتالی متمرکز مانند M-Pesa نیز ممکن است از ناشر یا از خرده فروشان واجد شرایط خریداری شوند.

مطالب پیشنهادی  ارز دیجیتال Dash چیست؟

محبوب ترین ارز دیجیتال کدام است؟
بر اساس گزارش CoinMarketCap ، اگرچه بیت کوین شناخته شده ترین ارز مجازی است ، اما Tether از نظر حجم معاملات بیشترین استفاده از ارز رمزنگاری شده را دارد و روزانه 73.8 میلیارد دلار جابجا می شود. 1 خارج از ارزهای رمزنگاری شده ، Alipay با حجم پرداخت سالانه 17 تریلیون دلار تنها در سرزمین اصلی چین در این زمینه پیشرو است. 2

چگونه می توانید روی ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید؟
ساده ترین راه برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال این است که ارزهای رمزنگاری شده را در صرافی (پس از تحقیقات کامل) خریداری کرده و به کیف پول دیجیتال خود منتقل کنید. معاملات روزانه درست مانند سرمایه گذاری در اوراق بهادار ، راهی آسان برای از دست دادن پول است ، بنابراین نگهداری طولانی مدت ممکن است مطمئن ترین استراتژی برای سرمایه گذاران تازه کار باشد. بر خلاف بازار سهام ، گم شدن یا سرقت ارزهای رمزنگاری شده بسیار آسان است ، بنابراین مطالعه پروتکل های امنیتی برای ایمن نگه داشتن ارزهای دیجیتال بسیار مهم است.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟
استخراج یک فرایند رمزنگاری است که برای محدود کردن انتشار ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می شود. به منظور ایجاد مشارکت ، کاربرانی که معاملات را انجام می دهند می توانند پاداش توکن های رمزنگاری جدید دریافت کنند.

پول دیجیتال چیست؟

چگونه می توانید ارز دیجیتال خود را ایجاد کنید؟
اکثر پروتکل های بلاک چین منبع باز هستند ، به این معنی که هر کسی می تواند نسخه خود را با تغییر چند متغیر ایجاد کند. علاوه بر این ، استانداردهای توکن مانند ERC-20 اتریوم به هر کسی اجازه می دهد تا با تلاش اندک توکن های دیجیتالی خود را بر روی بلاک چین موجود ایجاد کند.

خط پایانی
پول دیجیتال یک نوآوری عمده در فناوری مالی است که به مردم اجازه می دهد پول را به صورت آنلاین ، فرامرزی یا حتی از طریق برنامه های رسانه های اجتماعی ارسال و هزینه کنند. برخلاف معاملات با کارت اعتباری ، هیچ خطری برای به خطر انداختن اطلاعات حساب شما وجود ندارد ، اما همچنان می توانید قربانی هک یا کلاهبرداری شوید. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین برای ذخیره ایمن نیاز به پروتکل های امنیتی پیچیده ای دارند.

دیدگاهتان را بنویسید