کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی چیست

Private Key چیست

کلید خصوصی یک شماره مخفی است که در رمزنگاری مانند رمز عبور استفاده می شود. در ارزهای دیجیتال ، از کلیدهای خصوصی نیز برای امضای تراکنش ها و اثبات مالکیت یک آدرس بلاک چین استفاده می شود.

کلید خصوصی جنبه جدایی ناپذیر بیت کوین و آلت کوین ها است و ساختار امنیتی آن به محافظت از کاربر در برابر سرقت و دسترسی غیرمجاز به وجوه کمک می کند.

کلمات کلیدی

  • کلید خصوصی یک شماره مخفی است که در رمزنگاری و ارزهای دیجیتال استفاده می شود.
  • کلید خصوصی یک عدد بزرگ و تصادفی با صدها رقم است. برای سادگی، آنها معمولاً به عنوان رشته هایی از کاراکترهای الفبایی نمایش داده می شوند.
  • یک کیف پول رمزنگاری شامل مجموعه ای از آدرس های عمومی و کلیدهای خصوصی است. هر کسی می‌تواند ارز دیجیتال را در یک آدرس عمومی واریز کند، اما وجوه بدون کلید خصوصی مربوطه را نمی‌توان از یک آدرس حذف کرد.
  • کلیدهای خصوصی نشان دهنده کنترل نهایی و مالکیت ارز دیجیتال است. بسیار مهم است که از گم شدن یا به خطر افتادن کلیدهای خصوصی فرد جلوگیری شود.

درک کلیدهای خصوصی

رمزارز از طریق مجموعه ای از کلیدها و آدرس های دیجیتال کنترل می شود که نشان دهنده مالکیت و کنترل توکن های مجازی است. هر کسی می تواند بیت کوین یا توکن های دیگر را در هر آدرس عمومی واریز کند. اما حتی اگر یک کاربر توکن هایی را به آدرس خود واریز کرده باشد، نمی تواند آنها را بدون کلید خصوصی منحصر به فرد برداشت کند.

کلیدهای خصوصی می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. در نماد دهی معمولی، یک کلید خصوصی صدها رقم طول می‌کشد – آنقدر طولانی که شکستن یک کلید خصوصی با زور وحشیانه سال‌ها طول می‌کشد. برای سادگی، کلیدهای خصوصی معمولاً به صورت رشته ای از کاراکترهای الفبایی بیان می شوند. 1

در حالی که ایجاد یک آدرس عمومی از کلید خصوصی بسیار ساده است، اما برعکس آن تقریبا غیرممکن است. این ممکن است یک روز به دلیل محاسبات کوانتومی تغییر کند.

کلید عمومی از کلید خصوصی از طریق یک الگوریتم ریاضی پیچیده ایجاد می شود. با این حال، معکوس کردن فرآیند با تولید یک کلید خصوصی از یک کلید عمومی تقریبا غیرممکن است. سپس از یک الگوریتم مشابه برای ایجاد یک آدرس دریافت کننده از کلید عمومی استفاده می شود. آدرس را به عنوان یک صندوق پستی و کلید خصوصی را به عنوان کلید صندوق در نظر بگیرید.

حامل پست، و واقعاً هر کسی، می‌تواند نامه‌ها و بسته‌های کوچک را از طریق دهانه صندوق پست وارد کند. با این حال، تنها کسی که می تواند محتویات صندوق پستی را بازیابی کند، کسی است که کلید منحصر به فرد را دارد. بنابراین مهم است که کلید را ایمن نگه دارید زیرا در صورت سرقت یا گم شدن، صندوق پستی ممکن است به خطر بیفتد.

کلید خصوصی چیست

کیف پول دیجیتال

در حالی که کلیدهای خصوصی برای ارزهای دیجیتال ضروری هستند، لازم نیست کاربر جفت کلید خود را ایجاد یا به خاطر بسپارد. کیف پول یجیتال برای ایجاد خودکار جفت کلید و ذخیره ایمن آنها استفاده می شود. هنگامی که یک تراکنش آغاز می شود، نرم افزار کیف پول با پردازش تراکنش با کلید خصوصی، یک امضای دیجیتال ایجاد می کند. این یک سیستم امن را حفظ می کند زیرا تنها راه برای ایجاد یک امضای معتبر برای هر تراکنش مشخص، استفاده از کلید خصوصی است.

این امضا برای تأیید اینکه یک تراکنش از طرف یک کاربر خاص انجام شده است استفاده می شود و تضمین می کند که تراکنش پس از پخش قابل تغییر نیست. اگر تراکنش حتی اندکی تغییر کند، امضا نادرست خواهد بود.

اگر کاربر کلید خصوصی خود را گم کند، دیگر نمی تواند به کیف پول برای خرج کردن، برداشت یا انتقال سکه دسترسی داشته باشد. بنابراین، ذخیره کلید خصوصی در یک مکان امن ضروری است. راه های مختلفی وجود دارد که کیف پول دیجیتال حاوی کلید خصوصی را می توان ذخیره کرد. کلیدهای خصوصی را می توان بر روی کیف پول های کاغذی ذخیره کرد ، که اسنادی هستند که با کلید خصوصی و کد QR روی آنها چاپ شده اند تا در صورت نیاز به امضای تراکنش، به راحتی اسکن شوند.

کلیدهای خصوصی را می توان با استفاده از کیف پول سخت افزاری که از کارت های هوشمند یا دستگاه های USB برای تولید و ایمن کردن کلیدهای خصوصی آفلاین استفاده می کند، ذخیره کرد.

همچنین می‌توان کلیدهای خصوصی را با استفاده از کیف پول سخت‌افزاری که از کارت‌های هوشمند یا دستگاه‌های USB برای تولید و ایمن کردن کلیدهای خصوصی آفلاین استفاده می‌کند، ذخیره کرد. از یک کیف پول نرم افزاری آفلاین نیز می توان برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده کرد. این کیف پول دارای یک پارتیشن آفلاین برای کلیدهای خصوصی و یک بخش آنلاین است که کلیدهای عمومی را ذخیره می کند. با یک کیف پول نرم افزاری آفلاین، یک تراکنش جدید به صورت آفلاین منتقل می شود تا به صورت دیجیتالی امضا شود و سپس دوباره به صورت آنلاین منتقل می شود تا به شبکه ارز دیجیتال پخش شود.

این نوع ذخیره سازی که در بالا ذکر شد، ذخیره سازی سرد نامیده می شود ، زیرا کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین ذخیره می شوند. نوع دیگر کیف پول، کیف پول داغ، کلیدهای خصوصی را در دستگاه ها یا سیستم هایی که به اینترنت متصل هستند ذخیره می کند. نمونه هایی از این کیف پول ها عبارتند از کیف پول های دسکتاپ (به عنوان مثال، Electrum)، کیف پول های تلفن همراه (به عنوان مثال، Breadwallet)، و کیف پول های مبتنی بر وب (به عنوان مثال، Coinbase).

کلید خصوصی چیست

کلیدهای خصوصی چیست و چگونه کار می کنند؟

کلید خصوصی یک عدد بسیار بزرگ است که مشابه رمز عبور در رمزنگاری استفاده می شود. از کلیدهای خصوصی برای ایجاد امضاهای دیجیتالی استفاده می شود که به راحتی قابل تأیید هستند، بدون اینکه کلید خصوصی آشکار شود. کلیدهای خصوصی نیز در تراکنش‌های ارزهای دیجیتال به منظور نشان دادن مالکیت یک آدرس بلاک چین استفاده می‌شوند.

بهترین راه برای ذخیره کلیدهای خصوصی چیست؟

کلیدهای خصوصی را می توان در رایانه یا تلفن همراه، درایوهای USB، کیف پول سخت افزاری تخصصی یا حتی یک تکه کاغذ ذخیره کرد. شکل ایده‌آل ذخیره‌سازی به این بستگی دارد که چند وقت یکبار قصد دارید از ارز دیجیتال خود استفاده کنید. تلفن همراه یا رایانه ای که با رمز عبور محافظت می شود، راحت ترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال برای استفاده روزمره است. برای ذخیره سازی طولانی مدت یا “سرد”، کلیدهای خصوصی باید همیشه آفلاین نگه داشته شوند، به طور ایده آل در دستگاه هایی که هرگز اینترنت را لمس نکرده اند. حتی چاپگرها نیز ممکن است در معرض خطر قرار گیرند. کیف پول های سخت افزاری می توانند ذخیره سازی سرد را با امضای تراکنش ها به گونه ای که کلیدهای خصوصی را به خطر نیندازند، تسهیل کنند.

آیا باید به کیف پول نگهبانی اعتماد کرد؟

کیف پول نگهبانی یک سرویس شخص ثالث است که به کاربران امکان می دهد ارزهای دیجیتال را مانند یک بانک ذخیره کنند. این به کاربران اجازه می دهد تا از پیچیدگی ذخیره سازی کلید خصوصی صرف نظر کنند و درعوض به تخصص فنی شرکت ارائه دهنده خدمات تکیه کنند. با این حال، معاوضه هایی وجود دارد. کیف پول های نگهبانی اغلب هدف هکرها یا کلاهبرداری های فیشینگ هستند و همچنین می توانند توسط مقامات قانونی توقیف یا مسدود شوند. بهترین راه حل این است که تعیین کنید چه نوع کیف پولی با تحمل ریسک فردی و مهارت های تکنولوژیکی شما مطابقت دارد.