صرافی بیت کوین چیست؟

صرافی بیت کوین یک بازار دیجیتال است که در آن معامله گران می توانند با استفاده از ارزهای فیات یا آلت کوین های مختلف بیت کوین بخرند و بفروشند . صرافی بیت کوین یک پلت فرم آنلاین است که به عنوان یک واسطه بین خریداران و فروشندگان ارز دیجیتال عمل می کند.

علامت ارز مورد استفاده برای بیت کوین BTC یا XBT است.

خوراکی های کلیدی

  • صرافی بیت کوین به عنوان واسطه بین یک فروشنده و یک خریدار یا، برای استفاده از زبان رمزنگاری، بین یک “سازنده” و یک “گیرنده” عمل می کند.
  • صرافی بیت کوین مانند یک کارگزاری عمل می کند و شما می توانید پول را از طریق انتقال بانکی، سیم و سایر روش های رایج سپرده گذاری سپرده گذاری کنید. با این حال، شما اغلب هزینه ای برای این خدمات می پردازید.
  • اگر معامله‌گری بخواهد بین ارزهای رمزنگاری شده معامله کند، کارمزد تبدیل ارز را می‌پردازد، مانند بانک‌های نهادی زمانی که از کشورهای مختلف پول معامله می‌کنید.
  • خرید و فروش بر اساس همان سیستم سفارش کارگزاری‌های موجود است، جایی که یک خریدار (گیرنده) سفارش محدودی را ارسال می‌کند که پس از در دسترس بودن یک ارز دیجیتال مربوطه از فروشنده (سازنده) فروخته می‌شود.

 

آشنایی با مبادلات بیت کوین

پلتفرم های مبادله بیت کوین خریداران را با فروشندگان مطابقت می دهند. مانند یک بورس اوراق بهادار سنتی، معامله‌گران می‌توانند با وارد کردن یک سفارش بازار یا یک سفارش محدود ، خرید و فروش بیت‌کوین را انتخاب کنند . هنگامی که یک سفارش بازار انتخاب می شود، معامله گر به صرافی اجازه می دهد تا سکه ها را با بهترین قیمت موجود در بازار آنلاین معامله کند. با تنظیم یک سفارش محدود، معامله‌گر صرافی را هدایت می‌کند تا سکه‌ها را با قیمتی کمتر از درخواست فعلی یا بالاتر از پیشنهاد فعلی ، بسته به اینکه در حال خرید یا فروش هستند، معامله کند.

برای انجام تراکنش با بیت کوین در یک صرافی، کاربر باید در صرافی ثبت نام کند و یک سری فرآیندهای تایید را برای احراز هویت خود انجام دهد. پس از موفقیت آمیز بودن احراز هویت، حساب کاربری برای کاربر باز می شود که باید قبل از خرید سکه، وجوه خود را به این حساب منتقل کند.

صرافی‌های مختلف روش‌های پرداخت متفاوتی دارند که می‌تواند برای واریز وجوه از جمله سیم‌های بانکی، انتقال مستقیم بانکی، کارت‌های اعتباری یا نقدی، پیش‌نویس‌های بانکی ، حواله‌ها و حتی کارت‌های هدیه استفاده شود. معامله‌گری که مایل به برداشت پول از حساب است می‌تواند با استفاده از گزینه‌های ارائه شده توسط صرافی خود این کار را انجام دهد، که می‌تواند شامل انتقال بانکی، انتقال پی پال ، ارسال چک، تحویل نقدی، سیم بانکی یا انتقال کارت اعتباری باشد.

صرافی بیت کوین چیست

 

صرافی های غیرمتمرکز

صرافی های غیرمتمرکز بیت کوین صرافی هایی هستند که بدون یک مرجع مرکزی اداره می شوند. این صرافی ها امکان تجارت همتا به همتا ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به مرجع مبادله ای برای تسهیل تراکنش ها فراهم می کنند.

صرافی های غیرمتمرکز چندین مزیت دارد. اول، بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال احساس می‌کنند که صرافی‌های غیرمتمرکز بهتر با ساختارهای غیرمتمرکز اکثر ارزهای دیجیتال مطابقت دارند. بسیاری از صرافی های غیرمتمرکز نیز به اطلاعات شخصی کمتری از اعضای خود نسبت به سایر صرافی ها نیاز دارند. ثانیاً، اگر کاربران دارایی‌ها را مستقیماً به سایر کاربران منتقل کنند، این امر نیاز به انتقال دارایی‌ها به صرافی را از بین می‌برد و در نتیجه خطر سرقت ناشی از هک و سایر کلاهبرداری‌ها را کاهش می‌دهد. سوم، صرافی‌های غیرمتمرکز ممکن است کمتر در معرض دستکاری قیمت و سایر فعالیت‌های تجاری متقلبانه باشند.

از سوی دیگر، صرافی‌های غیرمتمرکز (مانند همه صرافی‌های ارزهای دیجیتال) باید سطح اساسی علاقه کاربران را در قالب حجم معاملات و نقدینگی حفظ کنند. همه صرافی‌های غیرمتمرکز نتوانسته‌اند به این کیفیت‌های پایه مهم دست یابند. علاوه بر این، کاربران یک صرافی غیرمتمرکز ممکن است در صورتی که قربانی کلاهبرداری شوند، نسبت به کسانی که از مبادلات با مقامات متمرکز استفاده می‌کنند، امکان مراجعه کمتری داشته باشند.

 

ملاحظات ویژه

هزینه ها

واریز و برداشت بسته به روش پرداختی که برای انتقال وجه انتخاب شده است، قیمتی دارد. هر چه ریسک بازپرداخت وجه از یک وسیله پرداخت بیشتر باشد، کارمزد بالاتر است. تهیه پیش‌نویس بانکی یا سیم‌کشی پول به صرافی در مقایسه با تأمین مالی حسابتان با PayPal یا کارت اعتباری/دبیت که در آن وجوه منتقل‌شده را می‌توان برگرداند و در صورت درخواست بانک به کاربر بازگرداند، خطر بازپرداخت وجه کمتری دارد.

علاوه بر کارمزد تراکنش و کارمزد انتقال وجه، معامله‌گران نیز ممکن است مشمول هزینه‌های تبدیل ارز باشند ، بسته به ارزهایی که توسط صرافی بیت‌کوین پذیرفته می‌شود. اگر کاربر دلار کانادا را به صرافی ای که فقط به دلار آمریکا معامله می کند منتقل کند، بانک یا صرافی CAD را در ازای کارمزدی به USD تبدیل می کند. انجام معاملات با صرافی ای که ارز محلی شما را می پذیرد بهترین راه برای جلوگیری از کارمزد FX است.

همه صرافی های بیت کوین دارای کارمزد تراکنش هایی هستند که برای هر سفارش خرید و فروش تکمیل شده که در داخل صرافی انجام می شود اعمال می شود. نرخ کارمزد به حجم تراکنش های بیت کوینی که انجام می شود بستگی دارد.

اسپرد ارز معیارهای مهمی در هنگام انجام معاملات با بیت کوین است و بسته به میزان نقدینگی مبادله بیت کوین متفاوت است.

صرافی بیت کوین چیست

کیف پول بیت کوین

توجه داشته باشید که صرافی بیت کوین با کیف پول بیت کوین متفاوت است . در حالی که اولی بستری را ارائه می دهد که از طریق آن خریداران و فروشندگان بیت کوین می توانند با یکدیگر تراکنش کنند، دومی صرفاً یک سرویس ذخیره سازی دیجیتال برای دارندگان بیت کوین است تا سکه های خود را به صورت ایمن ذخیره کنند. برای فنی تر، کیف پول های بیت کوین کلیدهای خصوصی را ذخیره می کنند که برای مجوز دادن به تراکنش ها و دسترسی به آدرس بیت کوین کاربر استفاده می شود. اکثر صرافی های بیت کوین کیف پول بیت کوین را برای کاربران خود فراهم می کنند، اما ممکن است برای این سرویس هزینه ای دریافت کنند.

سازندگان و گیرندگان

بازارهای آنلاین بیت کوین معمولاً شرکت کنندگان بیت کوین را به عنوان سازنده یا گیرنده تعیین می کنند . هنگامی که یک خریدار یا فروشنده یک سفارش محدود را انجام می دهد، صرافی آن را به دفتر سفارش خود اضافه می کند تا زمانی که قیمت توسط معامله گر دیگری در طرف مقابل معامله مطابقت داده شود. هنگامی که قیمت مطابقت دارد، خریدار یا فروشنده ای که قیمت حد را تعیین می کند، سازنده نامیده می شود. گیرنده تاجری است که سفارشی در بازار می دهد که بلافاصله پر می شود.

مشکل رمز ارز چیست؟

 

نمونه ای از صرافی بیت کوین

به عنوان مثال، در صرافی بیت کوین، سه فروشنده سکه 2265.75 BTC/USD، BTC/USD 2269.55 و BTC/USD 2270.00 درخواست می کنند. معامله‌گری که سفارش بازار را برای خرید بیت‌کوین آغاز می‌کند، سفارش خود را با بهترین قیمت درخواستی 2265.75 تکمیل می‌کند. اگر فقط پنج بیت کوین برای بهترین درخواست موجود باشد و 10 سکه با قیمت 2269.55 موجود باشد، و معامله گر بخواهد 10 بیت کوین را به قیمت بازار بخرد، سفارش معامله گر با 5 سکه @ 2265.75 و 5 سکه باقی مانده با 2269.55 @ پر می شود.

با این حال، معامله‌گری که فکر می‌کند می‌تواند بیت‌کوین‌ها را با قیمت بهتری دریافت کند، می‌تواند یک سفارش محدود برای مثلاً 2260.10 تعیین کند. اگر فروشنده ای قیمت درخواستی خود را با این سفارش مطابقت دهد یا قیمتی کمتر از این رقم تعیین کند، سفارش تکمیل می شود. همه اینها توسط صرافی انجام می شود که درصدی از هر تراکنش را برای تجارت آنها می گیرد.