انچه سرمایه گذاران باید در مورد آلت کوین ها بدانند

انچه سرمایه گذاران باید در مورد آلت کوین ها بدانند

آلت کوین ها چیست؟
آلت کوین ها ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین ( BTCUSD ) هستند. آنها ویژگی های مشترکی با بیت کوین دارند اما از جهات دیگر نیز متفاوت هستند. به عنوان مثال، برخی آلتکوین ها از مکانیزم اجماع متفاوتی برای تولید بلوک ها یا اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کنند. یا با ارائه قابلیت‌های جدید یا اضافی، مانند قراردادهای هوشمند یا نوسان قیمت پایین، خود را از بیت‌کوین متمایز می‌کنند .تا اکتبر 2021، بیش از 12000 ارز دیجیتال وجود دارد. با توجه به CoinMarketCap، altcoins برای نزدیک به 60٪ از کل بازار cryptocurrency به در اکتبر 2021. اختصاص 1  از آنجا که آنها از Bitcoin مشتق شده است، altcoin حرکات قیمت تمایل به مسیر تقلید Bitcoin اخبار. با این حال، تحلیلگران می‌گویند بلوغ اکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و توسعه بازارهای جدید برای این سکه‌ها، تغییرات قیمت آلت‌کوین‌ها را مستقل از سیگنال‌های تجاری بیت‌کوین خواهد کرد.

کلمات کلیدی

  • واژه آلت کوین به همه ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین اطلاق می شود.
  • تا اکتبر 2021، آلتکوین ها با بیش از 12000 ارز رمزنگاری شده، تقریبا 60 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می دادند.
  • برخی از انواع اصلی آلت‌کوین‌ها شامل ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج، استیبل کوین‌ها، توکن‌های امنیتی و توکن‌های کاربردی هستند.
  • آلت کوین ها ممکن است در آینده فقط شامل ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج غیر از بیت کوین باشند، زیرا استفاده با فناوری همچنان در حال توسعه است.
  • اتریوم و بایننس کوین تا اکتبر 2021 بزرگترین آلتکوین ها از نظر ارزش بازار بودند.

آشنایی با آلت کوین ها

«آلت کوین» ترکیبی از دو کلمه «جایگزین» و «کوین» است و همه جایگزین های بیت کوین را شامل می شود. چارچوب اصلی بیت کوین و آلت کوین ها مشابه است. بنابراین، آنها کد را به اشتراک می گذارند و به عنوان سیستم های همتا به همتا یا به عنوان یک رایانه غول پیکر که قادر به پردازش مقادیر زیادی از داده ها و تراکنش ها به طور همزمان است، عمل می کنند. در برخی موارد، آلت کوین‌ها با تبدیل شدن به روشی ارزان برای تراکنش‌های دیجیتال، آرزوی تبدیل شدن به بیت‌کوین بعدی را دارند.

اما چندین تفاوت بین بیت کوین و آلت کوین ها نیز وجود دارد. بیت کوین یکی از اولین تکرارهای یک ارز دیجیتال است و فلسفه و طراحی آن معیاری برای توسعه سایر سکه ها است. با این حال، اجرای آن دارای کاستی های متعددی است. به عنوان مثال، اثبات کار (PoW) – مکانیزم اجماع مورد استفاده برای ایجاد بلوک ها – انرژی بر و زمان بر است. قابلیت های قرارداد هوشمند بیت کوین نیز محدود است.

پس از معرفی آن در سال 2009، بیت کوین به اولین کاربرد گسترده ای از اثبات کار (PoW) تبدیل شد. PoW اساس بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر را نیز تشکیل می دهد و امکان اجماع ایمن و غیرمتمرکز را فراهم می کند.
آلت کوین ها برای ایجاد مزیت رقابتی، محدودیت های درک شده بیت کوین را بهبود می بخشند. چندین آلتکوین از روش اجماع اثبات سهام (PoS) برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و زمان لازم برای ایجاد بلوک ها و اعتبارسنجی تراکنش های جدید استفاده می کنند.

مثال دیگر اتر ( ETHUSD )، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار است ، که به عنوان گاز (یا پرداخت هزینه های تراکنش) در قراردادهای هوشمند روی اتریوم استفاده می شود . آلت کوین ها همچنین به انتقادات سنتی علیه بیت کوین می پردازند. به عنوان مثال، استیبل کوین‌ها نوسان قیمت بیت‌کوین را نشان نمی‌دهند و آنها را وسیله‌ای ایده‌آل برای تراکنش‌های روزانه می‌کند.

با متمایز کردن خود از بیت کوین به این روش، آلت کوین ها بازاری برای خود ایجاد کرده اند. به نوبه خود، این امر باعث جذب سرمایه گذارانی شده است که پتانسیل را در آنها به عنوان جایگزینی برای بیت کوین می بینند. سرمایه‌گذاران انتظار دارند که با جذب آلت‌کوین‌ها و جذب کاربران بیشتر و افزایش قیمت، سود ببرند.

آلت کوین ها چیست؟
انواع آلت کوین ها

آلت کوین ها بسته به عملکرد و مکانیسم های اجماع، طعم ها و دسته بندی های مختلفی دارند. در اینجا خلاصه ای کوتاه از برخی از موارد مهمتر آورده شده است:

 مبتنی بر معدن

همانطور که از نام آنها مشخص است، آلتکوین های مبتنی بر استخراج استخراج می شوند. اکثر آلتکوین های مبتنی بر استخراج از اثبات کار (PoW) استفاده می کنند، روشی که در آن سیستم ها با حل مشکلات دشوار، سکه های جدیدی تولید می کنند تا بلاک ها را ایجاد کنند. نمونه هایی از altcoins مبتنی بر معدن لیت کوین ( LTCUSD )، Monero ( XMRUSD ) و Zcash ( ZECUSD ). اکثر آلت کوین های برتر در اوایل سال 2020 در دسته ماینینگ قرار گرفتند . جایگزین آلت کوین های مبتنی بر استخراج، سکه های از پیش استخراج شده است. چنین سکه‌هایی از طریق الگوریتم تولید نمی‌شوند، بلکه قبل از اینکه در بازارهای ارزهای دیجیتال فهرست شوند، توزیع می‌شوند. نمونه ای از سکه های از پیش استخراج شده XRP ریپل ( XRPUSD).

 استیبل کوین ها

تجارت و استفاده از ارزهای دیجیتال از زمان عرضه با نوسانات مشخص شده است. هدف استیبل کوین ها کاهش این نوسانات کلی با پیوند دادن ارزش خود به سبدی از کالاها، مانند ارزهای فیات ، فلزات گرانبها، یا سایر ارزهای دیجیتال است. این سبد به‌عنوان ذخیره‌ای برای بازخرید دارندگان در صورت شکست ارز دیجیتال یا با مشکل مواجه است. نوسانات قیمت برای استیبل کوین ها نباید از محدوده باریکی فراتر رود.

غول رسانه‌های اجتماعی Diem با حمایت فیسبوک، شرکت ( FB ) معروف‌ترین نمونه یک استیبل کوین است. این یک سکه با پشتوانه دلار است. 2  نمونه های دیگر از stablecoins هستند USDC و MakerDAO. در مارس 2021، غول پردازش پرداخت Visa Inc. ( V ) اعلام کرد که شروع به تسویه برخی از تراکنش‌ها در شبکه خود در USDC از طریق بلاک چین اتریوم می‌کند و قصد دارد ظرفیت تسویه استیبل کوین بیشتری را در اواخر سال 2021 گسترش دهد.

 توکن های امنیتی

توکن های امنیتی مشابه اوراق بهاداری هستند که در بازارهای سهام معامله می شوند با این تفاوت که منشأ دیجیتالی دارند. توکن‌های امنیتی شبیه سهام سنتی هستند و اغلب به صورت مالکیت یا پرداخت سود سهام به دارندگان وعده می‌دهند . چشم انداز افزایش قیمت برای چنین توکن هایی یک جاذبه بزرگ برای سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در آنها است. توکن های امنیتی معمولاً از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) به سرمایه گذاران ارائه می شوند.

 سکه های میم

همانطور که از نام آنها پیداست، میم کوین ها از یک شوخی یا برداشتی احمقانه از سایر ارزهای رمزپایه معروف الهام گرفته شده اند. آن‌ها معمولاً در مدت زمان کوتاهی محبوبیت پیدا می‌کنند، که اغلب توسط اینفلوئنسرهای برجسته ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی که تلاش می‌کنند از سودهای کوتاه‌مدت بهره‌برداری کنند، به صورت آنلاین تبلیغ می‌شوند.

به عنوان مثال، ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت Tesla, Inc. ( TSLA ) و علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال، به طور مرتب توییت‌های رمزآلود درباره سکه‌های میم پیشرو Dogecoin ( DOGEUSD ) و Shiba Inu ارسال می‌کند که اغلب قیمت‌های خود را به‌طور قابل‌توجهی تغییر می‌دهند. در اکتبر 2021، شیبا در یک دوره 24 ساعته پس از اینکه ماسک تصویری از حیوان خانگی خود فلوکی، توله سگ شیبا اینو، در تسلا توییت کرد، 91 درصد افزایش یافت. 4  بسیاری از در طول ماه آوریل و مه 2021 به عنوان آستانه شدید در این altcoins خاص اشاره “فصل سکه الگوی رفتاری،” با صدها نفر از این سری ومخفی ارسال دستاوردهای درصد زیادی بر روی خالص حدس و گمان .

عرضه اولیه سکه (ICO) معادل عرضه اولیه عمومی (IPO) در صنعت ارزهای دیجیتال است . شرکتی که به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد یک سکه، برنامه یا سرویس جدید است، یک ICO را به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه راه اندازی می کند.

آلت کوین ها چیست؟

توکن های کاربردی

توکن های Utility برای ارائه خدمات در یک شبکه استفاده می شوند. به عنوان مثال، ممکن است از آنها برای خرید خدمات، پرداخت هزینه های شبکه یا بازخرید پاداش استفاده شود. برخلاف توکن‌های امنیتی، توکن‌های ابزار سود سهام پرداخت نمی‌کنند یا سهمی از سهام مالکیت ندارند. Filecoin که برای خرید فضای ذخیره سازی در یک شبکه استفاده می شود، نمونه ای از توکن های کاربردی است.

آیا آلت کوین ها سرمایه گذاری خوبی هستند؟

بازار آلتکوین ها در حال ظهور است. این یک جفت نابرابر است. تعداد آلت‌کوین‌های فهرست‌شده در بازارهای ارزهای دیجیتال در دهه گذشته به سرعت افزایش یافته و سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی را به خود جذب کرده است که به شدت بر روی تغییرات قیمت خود شرط‌بندی می‌کنند تا سودهای کوتاه‌مدت جمع کنند. اما چنین سرمایه گذارانی سرمایه لازم برای تولید نقدینگی کافی در بازار را ندارند. بازارهای نازک و فقدان مقررات باعث ایجاد نوسانات نقره ای در ارزش گذاری آلت کوین می شود.

مورد اتر اتریوم را در نظر بگیرید که در 12 ژانویه 2018 به اوج قبلی خود یعنی 1299.95 دلار رسید. کمتر از یک ماه بعد، به 597.36 دلار کاهش یافت و در پایان سال، قیمت اتر به 89.52 دلار سقوط کرد. با این حال، آلتکوین دو سال بعد به قیمت رکورد بالای 4000 دلار رسید. 1  معاملات زمان بندی شده می تواند سود زیادی را برای معامله گران فراهم کند.

اما یک مشکل وجود دارد. بازارهای ارزهای دیجیتال هنوز به بلوغ نرسیده اند. علیرغم چندین تلاش، هیچ معیار یا معیار سرمایه گذاری تعریف شده ای برای ارزیابی ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در بیشتر موارد، بازار آلت کوین ها توسط گمانه زنی هدایت می شود. چندین مورد از ارزهای دیجیتال مرده، آنهایی که نتوانستند کشش کافی به دست آورند یا به سادگی پس از جمع آوری پول سرمایه گذاران ناپدید شدند، وجود دارد.

بنابراین، بازار آلت‌کوین برای سرمایه‌گذارانی است که مایلند ریسک بزرگ فعالیت در یک بازار غیرقابل تنظیم و نوظهور را که مستعد نوسان است، بپذیرند. آنها همچنین باید بتوانند استرس ناشی از نوسانات قیمت را کنترل کنند . برای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی، بازارهای ارزهای دیجیتال می‌توانند بازدهی عالی ارائه دهند.

طرفدارانآلت کوین‌ها «نسخه‌های بهتر» بیت‌کوین هستند زیرا هدف آن‌ها رفع کاستی‌های ارز دیجیتال است.
آلت کوین هایی مانند استیبل کوین ها به طور بالقوه می توانند وعده اصلی بیت کوین را مبنی بر رسانه ای برای تراکنش های روزانه برآورده کنند.

برخی آلتکوین‌ها، مانند اتر اتریوم و XRP ریپل، قبلاً در بین موسسات اصلی مورد توجه قرار گرفته‌اند و در نتیجه ارزش‌گذاری بالایی دارند.

سرمایه گذاران می توانند از بین طیف گسترده ای از آلتکوین ها که عملکردهای متفاوتی را در اقتصاد کریپتو انجام می دهند، انتخاب کنند.
منفیآلت کوین ها در مقایسه با بیت کوین بازار سرمایه گذاری کوچک تری دارند. تا اکتبر 2021، بیت کوین 42.5 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار داشت.
فقدان مقررات و معیارهای تعریف شده برای سرمایه گذاری به این معنی است که بازار آلت کوین با سرمایه گذاران کمتر و نقدینگی ضعیف مشخص می شود. در نتیجه، قیمت‌های آن‌ها در مقایسه با بیت‌کوین نوسان‌تر است.
تمایز بین آلتکوین های مختلف و موارد استفاده مربوط به آنها همیشه آسان نیست و تصمیمات سرمایه گذاری را حتی دشوارتر و گیج کننده تر می کند.
چندین آلتکوین «مرده» وجود دارد که در نهایت باعث کاهش دلار سرمایه‌گذاران شد.

آلت کوین ها چیست؟

 نمونه های اولیه آلت کوین ها

اولین آلتکوین قابل توجه، Namecoin ، بر اساس کد بیت کوین بود و از همان الگوریتم اثبات کار استفاده می کرد. Namecoin نیز مانند بیت کوین به ۲۱ میلیون سکه محدود شده است. Namecoin که در آوریل 2011 معرفی شد، عمدتاً با کمتر دیده شدن دامنه های کاربر از بیت کوین جدا شد. Namecoin به کاربران این امکان را می‌داد تا با استفاده از دامنه‌های .bit خود ثبت‌نام و استخراج کنند، که هدف آن افزایش ناشناس بودن و مقاومت در برابر سانسور بود.

لایت کوین که در اکتبر 2011 معرفی شد، به عنوان “نقره به طلای بیت کوین” معرفی شد. اگرچه لایت کوین از نظر کد و عملکرد به بیت کوین شباهت دارد، اما لایت کوین از چند جهت اساسی با بیت کوین متفاوت است. این اجازه می دهد تا تراکنش های ماینینگ بیشتر مورد تایید قرار گیرند. همچنین در مجموع 84 میلیون سکه ایجاد می شود که دقیقاً چهار برابر محدودیت 21 میلیون سکه بیت کوین است. برخی فکر می کنند لایت کوین می تواند سرمایه گذاری بهتری نسبت به خود بیت کوین باشد .

لایت کوین به گونه ای طراحی شده است که چهار برابر بیت کوین بلاک تولید کند (1 بلاک جدید در هر 2.5 دقیقه نسبت به 10 بلاک بیت کوین)، و همچنین اجازه می دهد تا چهار برابر حد مجاز سکه ایجاد کند و جذابیت اصلی آن نسبت به بیت کوین به سرعت و سهولت در دستیابی است.

آینده آلت کوین ها

بحث در مورد آینده آلت کوین ها و در واقع ارزهای دیجیتال در شرایطی که منجر به صدور یک دلار فدرال در قرن نوزدهم شد، سابقه ای دارد. در آن زمان، اشکال و انواع مختلفی از ارزهای محلی در ایالات متحده در گردش بود. هر کدام ویژگی های منحصر به فردی داشتند و توسط سازهای متفاوتی پشتیبانی می شدند. به عنوان مثال، گواهی طلا با سپرده طلا در خزانه داری پشتیبانی می شد. اسکناس های ایالات متحده برای تأمین مالی جنگ داخلی مورد حمایت دولت قرار گرفت.

بانک‌های محلی نیز ارز خود را منتشر می‌کردند که در برخی موارد با پشتوانه ذخایر ساختگی پشتیبانی می‌شد. این تعدد ارزها و ابزارهای مالی به موازات وضعیت فعلی در بازارهای آلتکوین است. امروزه هزاران آلتکوین در بازارها موجود است که هر کدام ادعا می کنند هدف و بازار متفاوتی را ارائه می دهند.

بعید است که وضعیت فعلی در بازارهای آلتکوین به یک ارز دیجیتال واحد تجمیع شود. اما این احتمال نیز وجود دارد که اکثریت بیش از 1800 آلتکوین لیست شده در بازارهای رمزنگاری زنده نخواهند بود. بازار آلت‌کوین‌ها حول مجموعه‌ای از آلت‌کوین‌ها ادغام می‌شود – آنهایی که دارای کاربرد و موارد استفاده قوی هستند – که بر بازارها تسلط خواهند داشت.

برای سرمایه گذارانی که به دنبال تنوع در بازارهای رمزنگاری هستند، آلت کوین ها روشی ارزان برای گسترش افق های خود فراتر از بیت کوین هستند. افزایش‌ها در بازارهای ارزهای دیجیتال بازدهی چند برابر بازدهی تولید شده توسط بیت‌کوین را ایجاد کرده‌اند. اما ریسک‌هایی در سرمایه‌گذاری آلت‌کوین وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها عدم وجود مقررات است. بلوغ بازارهای کریپتوکارنسی احتمالاً پیچیدگی و سرمایه بیشتری را وارد صنعت خواهد کرد و راه را برای مقررات و نوسانات کمتر هموار می کند.

سرمایه گذارانی که به دنبال تنوع بخشیدن به بازارهای کریپتو هستند، باید آلت کوین ها را بررسی کنند و بازدهی را که اغلب چند برابر بیت کوین است، تولید کنند

آلت کوین ها چیست؟
سوالات متداول آلتکوین

آلت کوین چیست؟

واژه آلت کوین به ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین اشاره دارد. چنین سکه هایی با گسترش قابلیت های خود و رفع نواقص خود را از بیت کوین متمایز می کنند.

 10 آلتکوین برتر کدامند؟

10 altcoins هستند Ethereum، کاردانو ( ADAUSD )، Binance سکه ( BNBUSD )، افسار ( USDTUSD )، سولانا ( SOLUSD )، XRP، USDC، Polkadot ( DOTUSD )، و Dogecoin از اکتبر 2021. 1

 آلت کوین چقدر است؟

آلت کوین ها محدوده قیمتی بسیار وسیعی از چند سنت تا هزاران دلار دارند. به عنوان مثال، در اکتبر 2021، اتریوم با قیمت 3565 دلار معامله می شد، در حالی که XRP ریپل، ششمین ارز دیجیتال ارزشمند، با قیمت 1.08 دلار معامله می شد. 1

 بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری چیست؟

بر اساس ارزش بازار، اتر بزرگترین و معتبرترین آلتکوین است. قابلیت‌های قرارداد هوشمند آن موارد استفاده ثابت شده است، و بخشی از اتریوم است که می‌توان گفت یکی از پیچیده‌ترین پلتفرم‌های بلاک چین در زمان‌های اخیر است.

 آیا آلت کوین ها سرمایه گذاری خوبی هستند؟

آلت کوین ها بسیاری از ریسک های سرمایه گذاری مشابه مرتبط با بیت کوین را دارند. علاوه بر این، بسیاری از altcoins کوچک هستند غیرنقدی . اما آلت کوین های تثبیت شده، مانند اتر و XRP، رقبای بیت کوین هستند.

آلت کوین ها جایگزین خوبی برای سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال هستند که علاقه مند به تنوع بخشیدن به سبد خود هستند. در حالی که برخی از آنها، مانند اتر اتریوم، با نام قابل تشخیص هستند، اکثریت تقریباً 9000 آلتکوین هنوز جای خود را دارند. آلت کوین ها نماینده پتانسیل ارزهای دیجیتال برای تغییر شکل امور مالی مدرن هستند. اما سرمایه گذاران باید قبل از سرمایه گذاری در آنها تحقیقات خود را انجام دهند. خطرات مرتبط با آلتکوین ها مشابه یا در برخی موارد بیشتر از ریسک سرمایه گذاری بیت کوین است.

دیدگاهتان را بنویسید