راههای استخراج ارز دیجیتال کاردانو

راههای استخراج ارز دیجیتال کاردانو

 

ارز دیجیتال کاردانو (ADA) چیست؟

 

مقدمه

ارز دیجیتال کاردانو (Cardano) در سال 2017 منتشر شد. علی‌رغم اینکه رمزارز جدیدی محسوب می‌شود اما توانسته هم از سوی سرمایه‌گذاران و هم از جانب عامه مردم مورد توجه قرار بگیرد. هر چه که کاردانو محبوب‌تر می‌شود، تعداد بیشتری سعی می‌کنند که از شیوه استخراج کاردانو سر در بیاورند.

در این مقاله سعی می‌کنیم همه چیز را در مورد کاردانو (Cardano) توضیح دهیم: کاردانو چیست؟ پروژه کاردانو از کجا شروع شد؟ چرا رمزارز ارزشمندی محسوب می‌شود؟ و مهم‌تر از هم چگونه می‌توان کاردانو استخراج کرد؟

کاردانو (Cardano)چیست؟

قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که افراد معمولاً کاردانو (Cardano) و آدا (ADA) را با هم یکی می‌گیرند.

اگر منظورتان یک رمزارز واقعی است، در واقع باید به آدا (ADA) اشاره کنید. اما کاردانو پلتفرمی است که از کوین‌های ارز دیجیتال میزبانی می‌کند و به عبارتی دیگر، کاردانو بلاکچین آدا (ADA) محسوب می‌شود.

برای ساده‌سازی و همچنین از آنجایی که مردم معمولاً برای اشاره به این کوین از لفظ کاردانو استفاده می‌کنند، ما هم در این مقاله به این ارز دیجیتال کاردانو خواهیم گفت.

کاردانو (Cardano) به دست شرکتی به نام Input Output Hong Kong ساخته شد. ساخت و طراحی این محصول به سال 2015 بر‌می‌گردد اما عرضه و انتشار آن به صورت عمومی در سال 2017 صورت گرفت.

یکی از رهبران پروژه ارز دیجیتال کاردانو (Cardano) که از مؤسسان IOHK هم بود، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) نام دارد. این نام، یعنی هاسکینسون در جهان ارزهای دیجیتال سرشناس است؛ زیرا یکی از مؤسسان مشترک اتریوم و شرکتی به نام Bitshare هم هست. چارلز به خاطر نقش مهمش در پروژه‌های موفق در جهان ارزهای دیجیتال مورد احترام و محبوب است.

کاردانو به سایر ارزهای دیجیتال معتبر شبیه است و با برخورداری از ساختاری غیرمتمرکز (این کوین مالک واحد و منفردی ندارد و تقریباً هر کسی می‌تواند در آن مشارکت کند) و سازمانی خردمندانه، شباهت فراوانی با اتریوم دارد.

علی‌رغم شباهت‌های فراوان کاردانو با سایر رمزارزهای بازار، این ارز دیجیتال قصد دارد که در جهان ارزهای دیجیتال انقلابی به پا کند. در این راستا می‌توان به استفاده کاردانو از سیستم گواه اثبات سهام (PoS) اشاره کرد.

 

گواه اثبات سهام (PoS)

ارزهای دیجیتال موجود در بیشتر موارد یکی از این دو سیستم را به کار می‌برند: گواه اثبات سهام (PoS) و گواه اثبات کار (PoW).

نحوة کار سیستم گواه اثبات کار به گونه‌ای است که در آن سیستم ماینینگ شما مسائل ریاضی دشوار را حل می‌کند و در فرآیند مانینگ مشارکت دارد. زمانی که یک بلاک استخراج می‌‌شود، سیستم گواه اثبات کار مشارکت شما را مشاهده می‌کند و بابت کاری که انجام می‌دهید پاداش می‌دهد و مقدار معینی ارز دیجیتال دریافت می‌کنید.

اما در سیستم گواه اثبات سهام نحوه کار به کلی متفاوت است. در سیستم گواه اثبات سهام، دارندگان کوین بلاک‌های جدید را ایجاد و تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. هر کسی که کوین در اختیار دارد (در این مورد آدا (ADA) کوین کاردانو است)، می‌تواند رهبر این فرآیند شود.

سیستم گواه اثبات سهام سودمند و مفید است؛ زیرا حمله جستجوی فراگیر (Forced and Brut Coin Hashing) را (که معمولاً در فرآیند استخراج رخ می‌دهد) برطرف می‌کند و توسعه پایدارتر و هموارتر بلاکچین را تضمین می‌کند.

اکثر ارزهای دیجیتال موجود در بازار با مسائلی از قبیل تأمین امنیت، تمرکززدایی و سرعت تراکنش دست و پنجه نرم می‌کنند. با تکنولوژی موجود تقریباً بعید به نظر می‌رسد که بتوان هر سه ویژگی مذکور را با هم یک‌جا جمع کرد.

کاردانو (Cardano) می‌کوشد در این میان یک استثنا باشد. این پلتفرم با کمک سیستم گواه اثبات سهام پیوسته در حال توسعه خود است؛ به گونه‌ای که بدون فدا کردن امنیت و آزادی شبکه (تمرکز زدایی) بتواند سریع‌تر باشد.

عرضه اولیه (ICO) کاردانو (Cardano)

کاردانو چند سال پیش برای اولین بار عرضه شد. آدا (ADA) در عرضه اولیه حدود 60 میلیون دلار سرمایه جذب کرد و هر توکن آن 0.02 دلار ارزش داشت.

عرضه اولیه کاردانو حرف و حدیث فراوانی در پی داشت و توجه زیادی به خود جلب کرد. این امر دلایلی داشت. مهم‌ترین دلیل، تأثیر مؤسس کاردانو و نفوذ او در میان مشتریان کاردانو بود. هاسکینسون نامی معتبر و آشنا در جهان ارزهای دیجیتال به شمار می‌رفت و به خاطر اتریوم و پروژه‌های دیگر سرشناس بود.

چگونه کاردانو (Cardano) استخراج کنیم؟

هاسکینسون در نظر مردم ریاضی‌دانی مصمم و هدفدار بود که قصد داشت در شیوه عملکرد بلاکچین تحول و انقلابی را ایجاد کند. به علاوه، هاسکینسون در تمام مراحل توسعه و تبلیغات کاردانو بر مفهوم پژوهش و تحقیق تأکید ویژه‌ای داشت. همه می‌دانند که این پلتفرم و کوین آن کاملاً پژوهش‌محور است و شاید هم اولین ارز دیجیتالی باشد که واجد این صفت است.

دلیل مهم دیگر وعده‌هایی بود که توسط این پلتفرم محقق شد و ویژگی‌ها و امکانات جدیدی به جهان ارزهای دیجیتال اضافه کرد.

کاردانو (Cardano) از همان ابتدا به عنوان انقلابی در شیوه انجام تراکنش‌ها معرفی ‌شد. این واقعیت که کاردانو می‌تواند امنیت و سرعت را با حفظ ویژگی عدم تمرکز شبکه ارتقا دهد، موضوع اصلی مباحثی بود که پیرامون کاردانو مطرح می‌شد.

معمولاً مردم به چنین ادعاهایی به دیده تردید می‌نگرند. نمونه‌های فراوانی از تبلیغات و وعده‌هایی در زمینه تکنولوژی‌های پیشرفته وجود دارد که در عمل کاملاً شکست می‌خورند. در چنین مواردی با طرح مباحثی پیرامونی برای محصول، ایجاد هیاهو می‌شود اما به وضعیت واقعی محصول توجه چندانی نمی‌شود.

اما این وضعیت در مورد کاردانو متفاوت است و اعتبار نام هاسکینسون باعث می‌شود که وعده‌های کاردانو معتبر تلقی شود.

قیمت کاردانو (Cardano)

چگونه کاردانو (Cardano) استخراج کنیم؟

کاردانو در سال 2018 به اوج قیمت خود رسید و پس از آن نزول کرد.

بازار ارزهای دیجیتال در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018 سقوط بزرگی را تجربه کرد. این مسئله به چند دلیل رخ داد و دلیل اصلی این بود که برخی از دولت‌ها ارزهای دیجیتال را تحریم کردند.

برخی از ارزهای دیجیتال هرگز به وضعیت قبل از سقوط بازار بازنگشتند و برخی هم همچنان در حال سقوط به سر می‌برند اما برخی از آنها مجدداً‍ وضعیت قیمت خود را بهبود دادند. همان‌طور که در نمودار بالا مشخص است، کاردانو از آن دسته رمزارزهایی است که که تا حدی وضعیت خود را ترمیم کرده و پس از سقوط کلی بازار در سال 2018 وضعیت پایداری پیدا کرده است.

ثبات و پایداری کاردانو مورد توافق عموم قرار گرفته است و به نظر می‌رسد به خاطر نقاط قوتی که دارد مجدداً رشد خود را آغاز کند. این پلتفرم با حمایت یک شرکت بزرگ و تأثیرگذار، مدام توسعه می‌یابد و کاربران نیز از این کوین استفاده می‌کنند و وعده‌های مؤسس آن را باور دارند. تمامی این عوامل بر احیای اعتبار کاردانو تأثیرگذارند.

کاردانو

استخراج کاردانو (Cardano)

تا اینجای مقاله در مورد چیستی و ماهیت کاردانو توضیحاتی داده شد، حالا می‌خواهیم در مورد استخراج کاردانو توضیح دهیم.

همان‌طور که احیاناً خودتان متوجه شده‌اید، سؤال اصلی این است که آیا می‌توان کاردانو را استخراج کرد؟ در پاسخ باید بگوییم نه. استخراج کاردانو ممکن نیست؛ زیرا از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار تبعیت نمی‌کند، اما به هر حال می‌توانید کاردانو (Cardano) را استیک (Stake) کنید.

اما استیک‌کردن به چه معنا است؟ می‌توانید به سادگی کیف‌ پول کاردانو (مهم‌ترین کیف ‌پول کاردانو، Daedalus است) خود را در حالت آنلاین نگه دارید و درصد مشخصی از کوین‌های موجود خود را به عنوان پاداش دریافت کنید. این روش در سیستم گواه اثبات سهام به کار می‌رود و در آن تراکنش‌ها از طریق کوین‌های آدا (ADA) موجود در کیف پول کاربران تأیید می‌شوند.

هنگامی که پای «استخراج کاردانو» به میان می‌آید، به چند دلیل این کار دم‌دستی و سهل‌الوصول است.

اول از همه، نیازی نیست که توجه خود را به روش‌های استخراج مانند استخراج ابری (Cloud Mining)، GPU یا CPU معطوف کنید. به جای اینکه بابت خرید تجهیزات ماینینگ، ابزار خنک‌کننده و برق هزینه کنید، می‌توانید همان مبلغ را در کوین آدا (ADA) سرمایه‌گذاری کنید.

علاوه بر این، فرآیند استیک‌کردن بسیار آسان‌تر است و صرفاً لازم است که در کیف‌پول خود کاردانو نکهداری کنید و درآمد به صورت خودکار توزیع می‌شود. هرچه تعداد کوین بیشتری استیک کنید، درآمد بیشتری خواهید داشت.

تیم توسعه کاردانو وعده داده است که طی دوران پاداش (Reward Era) نسخه‌های به‌روزرسانی و امکاناتی را برای کاردانو منتشر کند.

طی این دوره، استخرهای استیک (چیزی شبیه به استخر استخراج، با این تفاوت که از سیستم PoS تبعیت می‌کند) پدید خواهد آمد و افرادی که مقادیر اندکی کاردانو (Cardano) در اختیار دارند، می‌توانند در این فرآیند مشارکت کنند و مقدار پاداش بیشتری بگیرند.

روی هم رفته، به نظر می‌رسد که سیستم گواه اثبات سهام به سمت استخرهای استیک پیش می‌رود. تیم توسعه کاردانو حرفه‌ای است و تجارب فراوانی در زمینه‌های مربوط دارد. در نتیجه این ارز دیجیتال از پشتیبانی فوق‌العاده‌ای برخوردار است و می‌تواند هم از لحاظ قیمت و هم از نظر شرایط تکنولوژی به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد.

راههای استخراج ارز دیجیتال کاردانو

سخن پایانی

پلتفرم کاردانو در سال 2017 ، به دست شرکتی هنگ کنگی منتشر شد که یکی از مؤسسان آن هاسکینسون بود. نام هاسکینسون برگ برنده‌ای شد برای پیشرفت و رشد کاردانو. کاردانو پژوهش‌محور است و قصد دارد هر سه ویژگی تأمین امنیت، عدم‌تمرکز و سرعت بالا را با هم داشته باشد و در این مسیر موفق عمل کرده است.

عرضه اولیه کاردانو سرمایه فراوانی جذب کرد و کاملاً موفق بود و در پی آن نامش بر سر زبان‌ها افتاد. آدا (ADA)، یعنی کوین کاردانو قابل استخراج نیست؛ زیرا از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام استفاده می‌کند و به جای استخراج، استیک می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید