تفاوتهای بیت کوین و اتریوم

تفاوتهای بیت کوین و اتریوم

 

با برخی از برجسته‌ترین تفاوت‌های بین بیت‌کوینبیت‌کوین و اتریوم، دو پروژه و اجتماع بزرگ بلاک‌چینبلاک‌چین در جهان آشنا شوید و به این ترتیب درک کنید که چگونه این پروژه‌ها ارزش و اهمیتی را که امروزه دارند به دست آورده‌اند. 

دو ارز رمزپایه مهم‌ترین در دنیای رمزارز، بیت‌کوین و اتریوماتریوم، به‌طور کلی دارای ویژگی‌های مشترک زیادی هستند، با این حال، تفاوت‌های زیادی نیز دارند. به حدی که گاهی ممکن است به نظر برسد که آنها دو فناوری کاملاً متفاوت هستند.

این ممکن است چیزی کاملاً غیر منطقی به نظر برسد، در واقعیت چندان هم نیست. به خصوص اگر در نظر بگیریم که ارزهای رمزنگاریارزهای رمزنگاری شده مختلفی وجود دارد. و بالاتر از همه، جایی که هر یک از آنها بر اساس فناوری هایی ساخته شده اند که ممکن است شبیه به بیت کوین باشند یا نباشند. در این مقاله به بررسی شباهت ها و تفاوت های بیت کوین و اتریوم خواهیم پرداخت.

تجزیه و تحلیل تفاوت بین بیت کوین و اتریوم

خالق سکه

ما با پیدایش این ارزهای دیجیتال، خالقان آنها، شروع می کنیم. بر کسی پوشیده نیست که خالق بیت کوین، بلاک چین تکنولوژی و مفهوم ارزهای دیجیتال ساتوشی ناکاموتو است که در سال 2009 اولین نسخه بیت کوین را منتشر کرد. او بود که انقلاب کریپتوکارنسی را آغاز کرد. شغلی که بعداً آغازگر آن همه بهمن هزاران و هزاران ارز دیجیتالیارز دیجیتالی است که از کار آنها متولد می شود. هیچ‌کس نمی‌داند ساتوشی ناکاموتو کیست، و همچنین صحبت نمی‌کند تا نظرش را بدهد که بیت‌کوین آزادانه رشد کند.

به نوبه خود، خالق اتریوم یک تیم بزرگ از توسعه دهندگان است که در میان آنها ویتالیک بوترین ، مرد جوانی که پیشرو چشم انداز اولیه بود، می‌خواهد چیزی بسیار بزرگتر و پیچیده‌تر از بیت‌کوین ایجاد کند و تلاش می‌کند دنیا را متحول کند. ارزهای دیجیتال با ورود  قراردادهای هوشمند تورینگ کامل شد. او فردی است که در حال حاضر برای بسیاری از مردم شناخته شده است، یک شخصیت عمومی است که دائماً نظر خود را در مورد تأثیرگذاری بر رشد اتریوم ارائه می دهد.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

تامین مالی برای توسعه

یکی دیگر از نکات جالب مقایسه بین بیت کوین و اتریوم روشی است که هر دو پروژه از طریق آن بودجه توسعه خود را تامین کردند. در مورد بیت کوین، توسعه آن کاملا رایگان بود و هیچ علاقه اقتصادی اولیه ای وجود نداشت. در واقع، ساتوشی ناکاموتو این نرم افزار را بدون توسل به درخواست یا جمع آوری وجوه توسعه داد. حتی Core اولیه بدون دریافت هیچ گونه پرداختی برای کار خود در توسعه بیت کوین شرکت کرد.

در حال حاضر، بیشتر توسعه بیت کوین ثابت مانده است. در حقیقت ، اکثر توسعه دهندگان برای کار خود کمک هزینه دریافت نمی کنند. از سوی دیگر، تنها برخی از آنها به لطف کمک های مالی مردم، بنیادها و سازمان های طرفدار رمزارزرمزارز، کمک هزینه دریافت می کنند. و در نهایت، تنها تعداد کمی برای مشاغل مربوط به دنیای رمزنگاری بیت کوین در سایر شرکت ها حقوق می گیرند و نه مستقیماً برای کارشان بر روی پروتکل.

در مورد اتریوم، وضعیت بسیار متفاوت است. اتریوم توسعه خود را پس از ICO (ارائه اولیه سکه) در سال 2014 آغاز کرد که با آن امکان جمع آوری مبلغ 18 میلیون وجود داشت . در واقع، اتریوم اولین ICO در دنیای رمزارز و عملاً یکی از معدود ICOهایی بود که توسعه و موفقیت نسبتاً واضحی داشته است.

با این سرمایه، به توسعه دهندگان، طراحان، مترجمان و سایر افرادی که در تحقق اتریوم مشارکت داشتند، دستمزد دریافت کردند. این واقعاً منفی نیست، پرداخت برای کار مردم ستودنی و منصفانه است، اما مدل ICO که اتریوم برای توسعه خود استفاده کرد به عنوان یک الگو عمل کرد، به طوری که بسیاری از پروژه های دیگر آن را با عواقب وخیم و میلیاردها دلار ضرر، به دلیل تلاش می کنند. ICO کلاهبرداری . از سوی دیگر، پس از اتریوم، منافع تجاری بسیار قدرتمندی ایجاد شد، که با اتحاد سازمانی Ethereum y ConsenSys شروع شد ، که در بسیاری از موارد توسط جامعه به دلیل اقدامات مشکوک خود رد شده است.

سطح تمرکززدایی

وقتی صحبت از تمرکززدایی به میان می آید، بیت کوین غیرمتمرکزترین ارز دیجیتالی است که در کل دنیای کریپتو وجود دارد. این شبکه با بیشترین تعداد گره ها، ماینرها، توسعه دهندگان، قدرت محاسباتی و فورک ها است .

بعلاوه، توسعه بیت کوین بسیار غیرمتمرکزتر از اتریوم است، زیرا در اتریوم، توسعه دهندگان آن یک تمرکز قوی ایجاد می کنند که مسیری را که توسعه اتریوم باید طی کند، مشخص می کند.

از سوی دیگر، اتریوم پروژه‌ای است که در آن زمان با شکستن تغییرناپذیری بلاک چین، با بازنویسی بخشی از تاریخ خود برای پاک کردن سرقتی که در دائو رخ داده و بازیابی سرمایه‌های آن سازمان، همه تحت یک مجموعه ای از اقدامات کاملاً قابل بحث که باعث ایجاد شکاف شدید در جامعه و بلاک چین شد و باعث ایجاد Ethereum Classic (ETC) شد که با عدم پذیرش این عمل ، رمز ارز اصلی و بلاک چین اتریوماتریوم خواهد بود.

این چیزی است که در بیت کوین اتفاق نیفتاده است ، زیرا یکی از اصول بلاک چین را زیر پا می گذارد و باعث سانسور می شود.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

قیمت سکه

یکی از اولین تفاوت هایی که معمولا بین بیت کوین و اتریوم مشاهده می کنیم، تفاوت قیمتی است که بین این دو وجود دارد . بیت کوین همیشه ارزش بالاتری نسبت به اتریوم داشته است و برخی از دلایل آن عبارتند از: بیت کوینبیت کوین محدود است، پذیرفته شده تر است، پایگاه کاربر بسیار بیشتری دارد و اعتماد بیشتری ایجاد می کند، زیرا پروژه ای با زمان و بلوغ بیشتر است.

از سوی دیگر، اتریوم ارزش بسیار کمتری در هر توکن اتر دارد. علاوه بر این، بسیاری از مردم از این واقعیت شوکه شده‌اند که برخی توکن‌هایی که بین قراردادهای هوشمند اتریوم زندگی می‌کنند، ارزش بسیار بالاتری نسبت به همان ارز دیجیتال (اتر) بلاک چین دارند. به عنوان مثال، Token Maker (MKR) دارای ارزش فعلی حدود 521 یورو در مقایسه با 323 یورو برای اتر است.

با این حال، اشتباه رایج این است که به قیمت نگاه کنید و نه سرمایه گذاریسرمایه گذاری. در مورد میکر، با وجود اینکه توکن‌های آن ارزش بیشتری دارند، ارزش بازار بسیار پایین‌تری نسبت به اتریوم دارد.

به این معنا که اتریوم دارای یک سیستم انتشار سکه تورمی است که باعث شده ارزش توکن خود رشد قیمت نسبتاً پایینی داشته باشد ، چیزی که با تعداد توکن های منتشر شده جبران می شود و در نهایت در سرمایه بازار آن منعکس می شود ، دومین رمز ارز بزرگ جهان

کل انتشار سکه

یکی دیگر از تفاوت های بیت کوین و اتریوم، انتشار سکه است. در مورد بیت کوین، این موضوع به حدود 21 میلیون بیت کوین تعیین می شود ، شما هرگز نمی توانید از این مقدار تجاوز کنید. همچنین ، انتشار بیت کوین در طول زمان کاهش می یابد تا به 0 برسد ، بنابراین ، یک نوع انتشار تورمی است.

در عوض، اتریوم دارای انتشار تورمی کامل و انتشار بی نهایت سکه در کل است . مورد دوم هنوز مورد بحث جامعه است و اتفاق نظری در مورد اینکه چه باید کرد وجود ندارد. به این اضافه می شود که اتریوم دارای یک کنترل تورم است که از ایجاد تورم بیش از 2 درصد در سال بر اساس تعداد کل ارزهای فعال در سیستم جلوگیری می کند. این امکان پذیر است زیرا تولید کوین در هر بلوک در اتریوم بسیار کم است و در حال حاضر به 2 اتر در هر بلوک (تقریبا هر 15 ثانیه) می رسد.

در حال حاضر بیش از 111 میلیون اتر در گردش وجود دارد و حتی با فعال شدن اتریوم 2.0 و مدل استخراج آن، Proof of Stake (PoS) همچنان تولید می شود.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

استخراج ارزهای دیجیتال

ماینینگ یکی دیگر از تفاوت های بزرگ بین بیت کوین و اتریوم است. ابتدا ، بیت کوین با استفاده از الگوریتم اثبات کار (PoW) ، از الگوریتم HashCash و تابع هش SHA-256 برای انجام کارهای محاسباتی استفاده می کند. این یک مدل استخراج است که در حال حاضر تنها با استفاده از ماینرهای ASIC به دلیل قدرت محاسباتی عظیمی که شبکه بیت کوین دارد امکان پذیر است. در واقع، شبکه بیت کوین آنقدر قدرتمند است که همه ابررایانه های TOP 500 با هم از نظر قدرت از آن پیشی نخواهند گرفت.

یکی دیگر از ویژگیهای مهم استخراج بیت کوین این است که تقریباً هر 10 دقیقه یک بلوک جدید ایجاد می کند ، در هر بلوک 2016 (حدود 14 روز) از مشکلات سختی رنج می برد و هر 210.000 بلوک (حدود 4 سال ) نصف می شود ( نصف پاداش بلوک تقسیم می شود). ). در حال حاضر، تولید سکه ها برای هر بلوک جدید استخراج شده در بیت کوین 6.25 BTC است.

اتریوم به نوبه خود از همان Proof of Work (PoW) استفاده می کند اما از الگوریتمی به نام Dagger-Hashimoto (Ethash) و تابع هش Keccak (عملکردی مشابه SHA) استفاده می کند. استخراج در حافظه فشرده است، بنابراین در ابتدا در برابر ASIC مقاوم بود، وضعیتی که در سال 2018 با ظهور اولین ASIC برای این ارز دیجیتال، AntMiner E3، برطرف شد. با این حال، استخراج در اتریوم همچنان با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی امکان‌پذیر است ، که نمی‌توان آن را در بیت‌کوین انجام داد.

ویژگی مهم ماینینگ در اتریوم این است که تقریباً هر 10 تا 20 ثانیه یک بلاک جدید تولید می کند، به طور مداوم از تنظیمات سخت رنج می برد و سیستم نصف سازی مناسبی ندارد، اما ارزش انتشار آن بر اساس اجماع در جامعه کاهش می یابد. در حال حاضر، تولید کوین برای هر بلوک جدید استخراج شده در اتریوم، 2 اتر است.

مدیریت کمیسیون

نکته ای که تفاوت بین بیت کوین و اتریوم را نشان می دهد، نحوه رسیدگی آنها به کمیسیون های استخراج است . در بیت کوین، کمیسیون های استخراج مقادیری مانند پیچیدگی آن به دلیل تعداد ورودی ها و خروجی ها را در نظر می گیرند، زیرا این امر بر اندازه فضای اشغال شده توسط تراکنش تأثیر می گذارد. این فضا چیزی است که در نهایت قیمت تراکنش را به شما می گوید و کمیسیون پرداختی توسط تقاضا و عرضه تولید شده توسط کاربران بسته به ازدحام شبکه دیکته می شود.

این است که، در Bitcoin در صورتی که شبکه بسیار متراکم، تقاضای بالا برای معاملات خواهد عرضه فضای از بلوک در Bitcoin را (محدود به 2 MB حداکثر کم به دنبال ) کافی است برای خدمت به همه. در صورتی که شبکه تراکنش های زیادی برای پردازش داشته باشد، ماینرها کسانی را که ساتوشی بیشتری (کوچکترین واحد اعشاری بیت کوین) به ازای هر بایت کمیسیون پرداخت می کنند، در اولویت قرار می دهند . این باعث می شود که اگر بخواهید در بلوک بعدی تایید شوید، باید کمیسیون بالایی بپردازید. کسانی که هزینه کمتری می پردازند برای ماینرها در اولویت نخواهند بود و زمانی که سربار کمتری وجود داشته باشد آنها را پردازش خواهند کرد.

هزینه TX (BTC) = (TX به بایت * قیمت شبکه در هر بایت) * هزینه BTC

در اتریوم این طرح مشابه است، اما به جای فضای ذخیره سازی، در مورد گاز یا همان چیزی که قدرت محاسباتی برای مصرف است صحبت می کنیم. گاز یک واحد اندازه گیری است که در اتریوم برای اندازه گیری میزان توان محاسباتی مورد نیاز برای پردازش یک عمل خاص در موتور اتریوم استفاده می شود: ماشین مجازی اتریوم (EVM) . این گاز یک سری محدودیت دارد، به عنوان مثال، یک تراکنش عادی نمی تواند بیش از 21000 واحد گاز خرج کند، اما قراردادهای هوشمند از این نظر عملاً نامحدود هستند.

این واحدهای گاز دارای هزینه ای هستند که با Gwei (کوچکترین واحد اعشاری اتر) اندازه گیری می شود. از آنجا، برای دانستن مجموع پرداختی برای یک تراکنش، رابطه ای بین کل مقدار گاز مورد نیاز تراکنش، هزینه واحد گاز در Gwei و ارزش اتر برقرار می شود، که ما را با این فرمول باقی می گذارد:

هزینه Tx (ETH) = ((Gas TX * Cost Gas) * 0,00000001) * هزینه اتر

همانطور که می بینید، نحوه رسیدگی به کمیسیون ها در هر دو ارز دیجیتال متفاوت است، اما همه آنها در نهایت به دست ماینرها می رسند.

کنجکاوی دیگر در مورد کمیسیون ها این است که در بیت کوین تراکنش کوین بیس که این وجوه را مدیریت می کند تنها پس از 100 تأیید (تقریباً 16 ساعت) می تواند خرج شود، در حالی که در اتریوم موجودی ها با تکمیل 30 تأیید (تقریباً 7 دقیقه) در دسترس هستند.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم تفاوت های زیادی دارد. در بیت کوین، مقیاس پذیری در حال حاضر به حدود 7-8 تراکنش در ثانیه محدود شده است. اما در اتریوم مقادیر به 16-20 تراکنش در ثانیه می رسد. ما در مورد دو برابر شدن مقیاس پذیری اتریوم به بیت کوین صحبت می کنیم ، اما با این وجود ، اتریوم در حال حاضر تمایل به تراکم بالاتری نسبت به بیت کوین دارد. این وضعیت به این دلیل است که اتریوم فعالیت هزاران توکن اضافی را با خود حمل می کند که در مجموع شبکه را بارگذاری می کنند، چیزی که در بیت کوین اتفاق نمی افتد.

در حال حاضر بلاک چین بیت کوین 300 گیگابایت دارد در حالی که اتریوم 5000 گیگابایت است. اگر 5000 گیگابایت یا 5 ترابایت و به طور چشمگیری افزایش می یابد.  این امر باعث می شود که مشکلات مقیاس پذیری در هر دو ارز دیجیتال آشکار شود. از این رو، توسعه دهندگان به دنبال راه هایی برای بهبود این وضعیت هستند. به عنوان مثال ، در بیت کوین برای بهبود مقیاس پذیری روی راه حل های لایه دوم مانند Lightning Network و راه حل های زنجیره ای مانند tap root y Schnorr شرط بندی کردند .

در اتریوم، شرط بندی در ابتدا مشابه بود. با این حال، آن‌ها تصمیم گرفته‌اند که تمام این تلاش‌ها را کنار بگذارند و بر تغییر کل پروتکل تمرکز کنند تا مقیاس‌پذیری بومی روی زنجیره ارائه شود. این به لطف تغییر پروتکل اجماع از Proof of Work به Proof of Stake، علاوه بر استفاده از اشتراک گذاری در پروتکل جدید آن، Ethereum 2.0 است. با این حال، این یک شرط خطرناک است و در حال حاضر هنوز در حال توسعه است.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

قراردادهای هوشمند

یکی از بزرگترین تفاوت های اتریوم و بیت کوین در قراردادهای هوشمند یا قراردادهای هوشمند است . بیت کوین با یک عملکرد قرارداد هوشمند نسبتاً محدود ایجاد شده است و به لطف بیت کوین اسکریپت می توان از پتانسیل آن استفاده کرد . این زبان دارای یک سری OP_CODES است که توسط گره ها پردازش می شوند و به ما اجازه می دهند منطق را در اجرای خود تراکنش برنامه ریزی کنیم، عملکردی که به بیت کوین نام پول قابل برنامه ریزی داده است.

با این حال، بیت کوین اسکریپت زبان محدودتری نسبت به اتریوم است، به خصوص که اتریوم تورینگ کامل نیست. علاوه بر این ، بومی یک زبان واسطه ای ندارد که توسعه را ساده کند ، که برنامه نویسی سیستم های پیشرفته را پیچیده تر می کند.

این محدودیت بیت کوین توسط اتریوم برای ایجاد جایگاهی مورد سوء استفاده قرار گرفت. برای این منظور او ماشین مجازی اتریوم (EVM) را توسعه داد ، یک ماشین مجازی که می تواند دستورالعمل هایی را با قابلیت Full Turing اجرا کند. برای این کار، زبانی مشابه جاوا اسکریپت خواهد داشت تا هر برنامه نویسی بتواند اسکریپت ها (قراردادهای هوشمند) را برای راه اندازی در بلاک چین خود توسعه دهد. در نتیجه، اتریوم پلتفرمی برای استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز (که از طریق DApps استفاده می‌شود ) به صورت عالی است.

با این حال ، اگرچه این بدون محدودیت نیست. اتریوم یک مزیت آشکار در این زمینه دارد. موردی که به طور گسترده برای توسعه اکوسیستم گسترده ای از برنامه های کاربردی غیرمتمرکز جهت بخش مالی ( DeFi ) استفاده شده است. بخشی که شکوفایی آن ممکن است مقدمه ای برای انبوه شدن ارزهای دیجیتال باشد.

البته بیت کوین نیز دست روی دست نگذاشته است. در واقع، در حال حاضر پروژه های مختلفی دارد که هدف آن توسعه اکوسیستم کامل قرارداد هوشمند تورینگ است. همه اینها با هدف گسترش قدرت و قابلیت استفاده این شبکه است.

امکاناتبیت کویناتریوم
ایجاد کنندهساتوشی ناکاموتوویتالیک بوترین
تامین مالیبدون بودجهICO در سال 2014، 18 میلیون دلار جمع آوری شد
سطح تمرکززداییآلتومتوسط ​​(بسیاری از تصمیمات به گروه کوچکی از مردم بستگی دارد)
قیمت ارزبالا، قیمت آن با یک سیاست کاهش تورم، پذیرش و اعتماد تثبیت می شود.متوسط، قیمت آن به دلیل انتشار تورمی و فشار صعودی بیت کوین در نوسان است.
کل انتشار سکهمحدود (تقریباً 21 میلیون سکه)نامحدود (کل انتشار محدود نیست ، انتشار سالانه در حال حاضر 18 میلیون باقی می ماند ، ETH 2.0 آن را به 2 میلیون سالانه می رساند)
معدنالگوریتم اثبات کار (PoW) با SHA-256در حال حاضر الگوریتم PoW با Ethash (Keccak)، با ETH 2.0 الگوریتم به Proof of Stake (PoS) تغییر خواهد کرد.
مقیاس پذیریدر حال حاضر 6-8 تراکنش در ثانیه. با LN و سایر کانال های پرداخت، تراکنش ها تقریباً آنی هستند.بین 16-20 تراکنش در ثانیه. با تغییر به ETH 2.0 از نظر تئوری رسیدن به 100000 تراکنش در ثانیه امکان پذیر خواهد بود.
قراردادهای هوشمندمحدود. در حال حاضر هیچ پشتیبانی کامل تورینگ وجود ندارد.پیشرفته. پشتیبانی کامل از تورینگ و زبان برنامه نویسی انعطاف پذیر برای کدنویسی آسان.

دیدگاهتان را بنویسید