ارز دیجیتال: آینده پول شما

ارز دیجیتال: آینده پول شما

کلید خصوصی چیست

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال هر ارزی است که منحصراً به صورت الکترونیکی در دسترس است. نسخه های الکترونیکی ارز در حال حاضر بر سیستم های مالی اکثر کشورها غالب است. برای مثال، در ایالات متحده، پول فیزیکی ایالات متحده در گردش تنها حدود یک دهم کل عرضه پول است . مابقی در انواع سپرده های بانکی به صورت الکترونیکی نگهداری می شود.

چیزی که ارز دیجیتال را از ارز الکترونیکی در حال حاضر در حساب های بانکی اکثر آمریکایی ها متمایز می کند این است که هرگز شکل فیزیکی به خود نمی گیرد. در حال حاضر، می توانید به یک دستگاه خودپرداز بروید و یک رکورد الکترونیکی از دارایی ارز خود را به دلار فیزیکی تبدیل کنید. با این حال، ارز دیجیتال هرگز شکل فیزیکی به خود نمی گیرد. همیشه در یک شبکه کامپیوتری باقی می ماند و از طریق وسایل دیجیتال مبادله می شود.

به عنوان مثال، به جای استفاده از اسکناس های فیزیکی دلار، با انتقال ارز دیجیتال به خرده فروشان با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود، خرید انجام می دهید. از نظر عملکرد، این ممکن است تفاوتی با نحوه برخورد شما با پول خود با استفاده از برنامه‌های پرداخت مانند Venmo، Paypal یا Apple Pay نداشته باشد.

پس از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین و اتریوم که ارزش ذخیره‌سازی می‌کنند اما توسط هیچ مقام مرکزی مدیریت نمی‌شوند، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در حال تحقیق در مورد امکان ایجاد ارزهای دیجیتال خود هستند که معمولاً به عنوان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی شناخته می‌شوند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) یک ارز دیجیتال است که توسط بانک مرکزی یک کشور صادر و نظارت می شود. به آن مانند بیت کوین فکر کنید، اما اگر بیت کوین توسط فدرال رزرو مدیریت می شد و از حمایت کامل دولت ایالات متحده برخوردار بود.

در حالی که هیچ بانک مرکزی ملی هنوز ارز دیجیتال خود را راه اندازی نکرده است، حداقل 80 درصد از بانک های مرکزی در حال حاضر در حال تحقیق در مورد این فناوری هستند.

در ایالات متحده، فدرال رزرو و MIT به طور مشترک در حال انجام تحقیقات در مورد CBDC از طریق پروژه همیلتون هستند. پروژه همیلتون علاوه بر تعیین نحوه عملکرد یک ارز دیجیتال در ایالات متحده و اینکه چه نوع سیستم هایی برای تحقق آن نیاز است، قصد دارد یک مقاله تحقیقاتی منتشر کند و یک مجوز منبع باز برای هر کدی که می نویسد ایجاد کند تا دیگران بتوانند بررسی کنند و با آن کار کنید

علیرغم این تحقیقات، در شهادت اخیر در مقابل کنگره، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اخیراً اظهار داشت که امکان دلار دیجیتالی با حمایت فدرال رزرو در حال حاضر دور از دسترس است.

ارز دیجیتال: آینده پول شما

یک CBDC چگونه کار می کند؟

در حالی که ممکن است یک CBDC آمریکایی در حال حاضر دور از دسترس باشد، جیم کانها، معاون ارشد در بانک فدرال رزرو بوستون، نحوه عملکرد CBDC یا یک دلار دیجیتال را به اشتراک گذاشت. کانها گفت که یک CBDC مشابه پول نقد واقعی عمل می کند. «اگر من به شما CBDC دادم، مثل این است که پول فیزیکی مانند یک اسکناس 100 دلاری به شما می‌دهم. شما آن پول را در حساب خود دارید و مال شماست. نمی‌توانستم آن را پس بگیرم.»

این یک تفاوت کلیدی در مقایسه با سایر اشکال پرداخت الکترونیکی امروزی است، مانند انتقال ACH یا PayPal. “اگر من از طریق PayPal برای شما پول ارسال کنم، این فقط یک قول است که پول در راه است. موجودی شما ممکن است وجوه را نشان دهد، اما هنوز پول بین بانک‌ها جابه‌جا نشده است.»

به همین دلیل، معاملات غیرقابل برگشت نیستند و امکان برگشت برای طرف مقابل وجود دارد. 60 روز وجود دارد که انتقال ACH می تواند به طور بالقوه باز شود. با انتقال از طریق CBDC، وجوه بلافاصله ارسال می شود و طرف دیگر نمی تواند پس از آن انصراف دهد.

یکی دیگر از مزایای کلیدی CBDC این است که می تواند مناقصه قانونی تلقی شود. این بدان معناست که همه فعالان اقتصادی باید آن را برای هر هدف قانونی بپذیرند. “شما می توانید مالیات خود را با آن پرداخت کنید. کانها گفت: هرکسی که به آن بدهی دارید، مانند بانک یا افراد، قانوناً ملزم به گرفتن آن هستند.

این برخلاف سایر ارزهای دیجیتال است که در ایالات متحده پول قانونی ندارند. فقط فروشندگان خاصی به طور مستقیم  ارز رمزنگاری را می پذیرند، بنابراین ممکن است افراد قبل از انجام بیشتر تراکنش ها، نیاز داشته باشند که ارز دیجیتال خود را به دلار آمریکا تبدیل کنند . هنگامی که از رمزنگاری به عنوان یک روش پرداخت استفاده می کنید، در حال حاضر یک رویداد مشمول مالیات نیز ایجاد می کنید، به این معنی که هر بار که چیزی با Bitcion یا Ether خریداری می کنید ، ممکن است مالیات بر عایدی سرمایه را مدیون باشید. این علاوه بر هر گونه مالیات فروش است. با یک CBDC، شما فقط مالیات فروش قابل اعمال را مدیون هستید، درست مانند استفاده از ارز فیزیکی.

ارزهای دیجیتال در سرتاسر جهان چگونه عمل کرده اند؟

علیرغم مزایای بالقوه CBDC ایالات متحده، هنوز یک مفهوم در حال حاضر باقی مانده است. در سرتاسر جهان، کشورهای دیگر در کنار ارزهای دیجیتال مانند پروژه دلار شنی باهاما که در حال حاضر در حال تولید است و یوآن دیجیتال چین که یکی از بزرگترین برنامه های CBDC است و یک پروژه آزمایشی را در سال 2014 راه اندازی کرد، کمی دورتر هستند.

آنها در حال آزمایش یک خلبان در پنج شهر هستند. آنها میلیون‌ها ارز از طریق قرعه‌کشی پرداخت کردند تا ثابت کنند که کار می‌کند.» افرادی که در قرعه کشی برنده می شوند CBDC رایگان دریافت می کنند که می توانند در مغازه های محلی که آن را می پذیرند خرج کنند.

در حالی که هنوز در مقیاس ملی نیست، وقتی چین پلتفرم را آماده کرد، از طریق بانک ها و ارائه دهندگان تلفن همراه مانند Alipay گسترش خواهد یافت. بانک های مرکزی چین و امارات نیز در حال کار بر روی پروژه ای برای استفاده از بلاک چین و CBDC برای پرداخت های منطقه ای بین کشورها هستند. اگر این پروژه ها موفقیت آمیز باشند، می توانند انگیزه بیشتری برای کشورهای دیگر ایجاد کنند تا CBDC خود را ایجاد کنند.

به دلیل این روندها، لیلیا تسلر، رئیس گروه فین تک و بلاک چین Sidley، نسبت به استفاده آینده از ارزهای دیجیتال خوشبین است. ما مطمئناً شاهد پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال خواهیم بود، اما پیش بینی اینکه چگونه به نظر می رسد دشوار است. CBDC ممکن است جایگزین نسخه کاغذی دلار آمریکا شود. در همان زمان، جامعه ممکن است بر پذیرش جریان اصلی یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز تمرکز کند.

ارز دیجیتال: آینده پول شما

مزایای ارز دیجیتال

  • پرداخت های سریع تر با استفاده از ارز دیجیتال می‌توانید پرداخت‌ها را بسیار سریع‌تر از روش‌های فعلی انجام دهید، مانند ACH یا حواله‌های سیمی، که ممکن است چند روز طول بکشد تا مؤسسات مالی یک تراکنش را تأیید کنند.
  • نقل و انتقالات بین المللی ارزان تر معاملات ارز بین المللی بسیار گران است. افراد برای انتقال وجوه از یک کشور به کشور دیگر، به ویژه زمانی که شامل تبدیل ارز باشد، هزینه های بالایی دریافت می کنند. اندرو کیگوئل، مدیر عامل Tokens.com گفت: «دارایی‌های دیجیتال با سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر کردن بازاریابی، آن را مختل می‌کنند.
  • دسترسی 24/7. انتقال پول موجود اغلب در طول تعطیلات آخر هفته و خارج از ساعات کاری عادی زمان بیشتری می برد زیرا بانک ها بسته هستند و نمی توانند تراکنش ها را تأیید کنند. با ارز دیجیتال، تراکنش ها در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته با سرعت یکسانی کار می کنند.
  • حمایت از افراد بدون بانک و کم بانک. به گفته FDIC بیش از 7 میلیون خانوار آمریکایی حساب بانکی ندارند. آنها در نهایت هزینه های پرهزینه ای را برای پرداخت چک های حقوق خود و ارسال پرداخت ها به دیگران از طریق حواله یا حواله پرداخت می کنند. اگر این کشور یک CBDC راه اندازی کند، افراد بدون بانک می توانند به پول خود دسترسی داشته باشند و صورتحساب های خود را بدون هزینه اضافی پرداخت کنند.
  • پرداخت های دولتی کارآمدتر اگر دولت یک CBDC ایجاد کند، می‌تواند پرداخت‌هایی مانند بازپرداخت مالیات، کمک هزینه کودک و کوپن غذا را فوراً به مردم بفرستد، نه اینکه بخواهد چکی برای آنها پست کند یا کارت‌های نقدی پیش‌پرداخت شده را پیدا کند.

معایب ارز دیجیتال

  • در حال حاضر ارزهای زیادی برای پیمایش وجود ندارد. محبوبیت فعلی ارزهای دیجیتال در واقع یک نقطه ضعف است. «ارزهای دیجیتال زیادی در بلاک چین‌های مختلف ایجاد می‌شوند که همگی محدودیت‌های خاص خود را دارند. تسلر گفت: تعیین اینکه کدام ارزهای دیجیتال ممکن است برای موارد استفاده خاص مناسب باشند، از جمله اینکه آیا برخی از آنها برای پذیرش انبوه طراحی شده اند یا خیر، زمان می برد.
  • برای یادگیری نحوه استفاده از آنها تلاش می کند. ارزهای دیجیتال برای یادگیری نحوه انجام وظایف اساسی، مانند نحوه باز کردن کیف پول دیجیتال و ذخیره صحیح دارایی های دیجیتال، به کار از سوی کاربر نیاز دارند. برای اینکه ارزهای دیجیتال به طور گسترده‌تر مورد استفاده قرار گیرند، سیستم باید ساده‌تر شود.
  • تراکنش های بلاک چین ممکن است گران باشد. ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده می کنند، جایی که رایانه ها باید معادلات پیچیده را برای تأیید و ثبت تراکنش ها حل کنند. این برق قابل توجهی مصرف می کند و با تراکنش های بیشتر گران تر می شود. با این حال، این احتمالاً برای یک CBDC وجود نخواهد داشت، زیرا احتمالاً توسط بانک مرکزی کنترل می شود و فرآیندهای اجماع پیچیده مورد نیاز نیست.
  • نوسانات بزرگ در قیمت ارزهای دیجیتال. قیمت و ارزش ارزهای دیجیتال می تواند ناگهان تغییر کند. Cunha معتقد است که به همین دلیل است که مشاغل تمایلی به استفاده از آن به عنوان وسیله مبادله ندارند. “به عنوان یک تجارت، آیا می خواهم چیزی را بپذیرم که فرار است؟ اگر بیت کوین را برای یک هفته نگه دارم و 20 درصد از ارزشش را از دست بدهم چه؟ با این حال، با CBDC، ارزش مانند ارز کاغذی بسیار پایدارتر است و نمی تواند اینگونه نوسان کند.
  • توسعه CBDC به زمان و دلار مالیات نیاز دارد. CBDC ایالات متحده هنوز فرضی است. اگر دولت تصمیم به ایجاد آن بگیرد، توسعه آن هزینه هایی را به همراه خواهد داشت.

آنچه در مورد آلت کوینها باید بدانید

ارز دیجیتال چه تاثیری بر شما خواهد داشت؟

اگر ایالات متحده یک ارز دیجیتالی را بپذیرد، به عنوان جایگزینی برای پول نقد عمل می کند، اما از آنجایی که الکترونیکی است، از مزیت داخلی انتقال سریع پول نیز برخوردار خواهد بود. Cunha چند ایده در مورد اینکه این برای مصرف کنندگان چگونه به نظر می رسد دارد. «فرض ما این است که رایگان یا تقریباً رایگان خواهد بود، مانند پول نقد. سایر بازیگران بخش خصوصی ممکن است علاوه بر آن نوآوری کنند و احتمالاً هزینه هایی را اضافه کنند، اما باید بیشتر به آن توجه شود.

حتی اگر یک ارز دیجیتال الکترونیکی باشد، هنوز باید به اندازه پول نقد در دسترس باشد. کانها گفت: “هر کسی باید بتواند از آن استفاده کند، نه فقط آنهایی که جدیدترین گوشی های هوشمند دارند . ” او همچنین معتقد است که باید راهی برای انجام تراکنش‌های آفلاین ایجاد شود، بنابراین دو نفر می‌توانند CBDC را مبادله کنند، حتی اگر در شبکه تلفن همراه یا وای‌فای نباشند.

کانها اذعان می کند که کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و ورودی های صنعت زیادی مورد نیاز است، اما می تواند ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد. او گفت: “در حالی که هیچ تصمیمی برای عبور از این تحقیقات گرفته نشده است، من واقعاً معتقدم که یک CBDC باید به طور کامل بررسی شود و پتانسیل بالایی دارد.” «فقط به اینترنت فکر کنید و از روزهای اول تا کنون چقدر پیشرفت داشته است. با CBDC، امکانات بی پایان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید