روشهای رتبه بندی ارزهای دیجیتال

اگر مایل به تجارت یا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، افتتاح حساب در یک صرافی رمزنگاری یک راه ساده برای شروع است. صرافی‌های ارزهای دیجیتال پلتفرمی هستند که به شما امکان خرید، فروش و تجارت ارزهای دیجیتال را می‌دهند. اما با رشد بازار کریپتو، صرافی‌های بیشتری در دسترس هستند و هر صرافی از نظر امنیت، کارمزد، ویژگی‌ها و پیشنهادات کمی متفاوت است.

با توجه به گزینه های بسیار موجود، تعیین اینکه کدام صرافی برای شما مناسب است می تواند کار دشواری باشد. برای ساده‌تر کردن فرآیند، 28 صرافی رمزنگاری محبوب را با استفاده از معیارهای مرتبط با مشتریان احتمالی بررسی و رتبه‌بندی کردیم. این راهنما فرآیند ارزیابی ما را توضیح می دهد.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و دیگر پیشنهادات اولیه سکه (ICO) بسیار پرخطر و سوداگرانه است و بازارها می توانند به شدت نوسان داشته باشند. قبل از هر گونه تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کنید. این مقاله توصیه ای از طرف Investopedia یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نیست و همچنین نمی توان صحت یا به موقع بودن اطلاعات را تضمین کرد.

فرآیند رتبه بندی ما

برای ارزیابی عینی هر مبادله، داده‌هایی را در مورد 28 شرکت در دسته‌های زیر جمع‌آوری و مقایسه کردیم:

 • امنیت
 • هزینه ها
 • پیشنهادات
 • دسترسی
 • امکانات
 • اپلیکیشن موبایل

در هر دسته، عوامل مختلفی را در نظر گرفتیم، مانند تعداد ارزهای نقدی و انواع سفارش های پشتیبانی شده، کل کشورهایی که صرافی در آن ها در دسترس است، کارمزد معاملات و موارد دیگر. ما هر عامل را در مقیاس 0 به 1 (یا به صورت صفر یا یک، بسته به فاکتور) نمره دادیم که صفر بدترین نمره ممکن و یک بالاترین امتیاز ممکن است. سپس درصدی را به آن امتیازها اختصاص دادیم و یک رتبه کلی 1 تا 5 ستاره برای هر مبادله تعیین کردیم. یک ستاره کمترین رتبه ممکن و پنج ستاره بالاترین است.

روشهای رتبه بندی ارزهای دیجیتال

جمع آوری داده ها

جمع آوری داده ها بخش کلیدی فرآیند ارزیابی ما بود. ما داده‌ها را از وب‌سایت‌های شرکت و مخاطبین رسانه جمع‌آوری کردیم تا مطمئن شویم که دقیق‌ترین اطلاعات ممکن برای رتبه‌بندی عینی هر صرافی ارز دیجیتال را داریم. تیم تحقیقاتی ما بیش از 1000 نقطه داده را جمع آوری کرد و بیش از 20 معیار را برای تعیین رتبه بندی شرکت وزن کرد.

امنیت

برای کسانی که علاقه مند به تجارت و سرمایه گذاری کریپتو هستند، امنیت یک عامل اساسی است که باید در هنگام انتخاب صرافی در نظر گرفته شود. با در نظر گرفتن این موضوع، ما چندین عامل مرتبط با امنیت را ارزیابی کردیم و برای هر کدام یک امتیاز صفر یا یک و بر اساس اهمیت یک درصد وزن دادیم:

 • انبار سرد (10%)
 • استانداردهای مشتری خود را بشناسید (KYC) (2%)
 • بیمه FDIC (4%)

کیف پول سرد در مقابل گرم

ما همچنین در نظر گرفتیم که آیا صرافی‌های ارز دیجیتالی که ارزیابی کردیم کیف پول‌های سرد یا گرم ارائه می‌دهند یا ترکیبی از هر دو. کیف پول های داغ به اینترنت متصل هستند، در حالی که کیف پول های سرد به اینترنت متصل نیستند. به طور کلی، کیف پول های سرد امن تر در نظر گرفته می شوند، اما خرید و تجارت ارز دیجیتال با استفاده از کیف پول داغ آسان تر است.

صرافی هایی که کیف پول سرد یا ترکیبی از کیف پول سرد و گرم ارائه می کنند، امتیاز یک را دریافت می کنند، در حالی که صرافی هایی که هیچ فضای ذخیره سازی ارائه نمی دهند، امتیاز صفر دریافت می کنند. این امتیازات 10٪ از کل رتبه بندی ستاره های ما را تشکیل می دهند.

استانداردهای KYC

استانداردهای Know-Your-Customer یا KYC برای کمک به به حداقل رساندن موارد تقلب و پولشویی در پلتفرم های مالی ایجاد شده است. صرافی های رمزنگاری که از استانداردهای KYC پیروی می کنند، نیاز دارند که کاربران هویت خود را تأیید کنند. به طور معمول، این شامل به اشتراک گذاری برخی از اطلاعات شخصی یا ارائه یک کپی از کارت شناسایی عکس دار دولتی، مانند گذرنامه یا گواهینامه رانندگی است.

صرافی هایی که از استانداردهای KYC پیروی می کنند در ارزیابی ما امتیاز یک را دریافت کردند، در حالی که صرافی هایی که از استانداردهای KYC پیروی نمی کردند امتیاز صفر دریافت کردند. این امتیازات 2٪ از کل رتبه بندی ستاره های ما را تشکیل می دهند.

بیمه FDIC

در حالی که ارزهای دیجیتال تحت بیمه FDIC نیستند، برخی از صرافی های رمزنگاری بیمه FDIC را برای مبالغ دلار آمریکا که در پلتفرم هایشان نگهداری می شود، ارائه می دهند. عموما این بیمه از طریق بانک های همکار ارائه می شود.

در ارزیابی ما، صرافی‌های کریپتو که بیمه FDIC را از طریق بانک‌های شریک ارائه می‌دهند، امتیاز یک را دریافت کردند، در حالی که صرافی‌هایی که آن را ارائه نکردند، امتیاز صفر دریافت کردند. این امتیازات 4 درصد از کل رتبه‌بندی ستاره‌های ما را تشکیل می‌دهند.

روشهای رتبه بندی ارزهای دیجیتال

هزینه ها

بسته به اینکه از کدام صرافی ارز دیجیتال استفاده می کنید، کارمزدها می تواند بسیار متفاوت باشد. با توجه به اینکه این موضوع برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران رمزارز مهم است، ما کارمزدهای مختلف را در صرافی‌ها مقایسه کردیم.

ما کارمزدهای هر صرافی را در مقیاس 0 به 1 درجه‌بندی کردیم، با صرافی‌هایی که کارمزدهای کمتری ارائه می‌دهند، امتیازهای نزدیک‌تر به 1 را دریافت می‌کنند. سپس امتیازها به‌صورت زیر وزن‌گذاری شدند، در مجموع 45 درصد از کل رتبه‌بندی ستاره:

 • کارمزد معاملات (20%)
 • کارمزد سپرده (10%)
 • هزینه های برداشت (15%)

هزینه های معاملاتی

در ارزیابی خود از کارمزد معاملات، کارمزد سازنده، کارمزد گیرنده و کارمزد معاملات مشتقات را در نظر گرفتیم. ما کارمزدها را در هر صرافی مقایسه کردیم و برای هر نوع کارمزد یک امتیاز 0 به 1 اختصاص دادیم. سپس از این امتیازها برای محاسبه امتیاز کلی کارمزد معاملاتی استفاده شد که 20٪ از کل رتبه بندی ستاره ما برای هر شرکت را تشکیل می دهد.

کارمزد سپرده گذاری

ما همچنین کارمزدهای سپرده ارزهای دیجیتال و فیات را برای هر صرافی بررسی کردیم و شرکت‌هایی که هیچ کارمزد یا کارمزد کمتری ارائه کردند، امتیازهای بالاتری در مقیاس 0 به 1 ما دریافت کردند. سپس یک امتیاز کلی کارمزد سپرده را تعیین کردیم که 10 درصد از امتیاز ستاره هر شرکت را تشکیل می دهد.

هزینه های برداشت

صرافی‌های کریپتو در موارد خاصی هزینه‌های برداشت را نیز دریافت می‌کنند. در طول ارزیابی خود، به کارمزدهای برداشت ارزهای دیجیتال و فیات هر شرکت نگاه کردیم و برای هر کدام یک امتیاز 0 به 1 در نظر گرفتیم. سپس از امتیازات کارمزد برداشت کریپتو و فیات برای ایجاد یک امتیاز کلی استفاده کردیم. این امتیاز 15 درصد از کل امتیاز ستاره هر شرکت را به خود اختصاص می دهد.

بلاک چین و ارز دیجیتال در دنیای مالی

پیشنهادات

در ارزیابی خود از هر صرافی، پیشنهادات آن مانند تعداد ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده را نیز در نظر گرفتیم. ما داده‌ها را بر اساس معیارهای زیر جمع‌آوری کردیم و بر اساس اهمیت یک درصد وزنی را تعیین کردیم:

 • دارایی های رمزنگاری شده (3%)
 • مشتقات (1%)
 • انواع سفارش (1.5%)
 • معاملات خارج از بورس (OTC) (2%)
 • ربات های تجاری شخص ثالث (0.5%)

دارایی های رمزنگاری شده

برخی از صرافی ها ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده بیشتری را نسبت به سایرین ارائه می دهند. آنهایی که تعداد بیشتری از دارایی های پشتیبانی شده را ارائه کردند، در مقیاس 0 به 1 ما امتیاز بیشتری کسب کردند، در حالی که آنهایی که تعداد محدودی دارایی را ارائه کردند، امتیاز کمتری گرفتند. این امتیازات 3 درصد از کل امتیاز ستاره هر شرکت را به خود اختصاص داده است.

مشتقات

اوراق مشتقه نوعی قرارداد بین خریدار و فروشنده است و ارزش قرارداد به دارایی زیربنایی گره خورده است. در مورد کریپتو، ارزش قرارداد مشتقات با ارزش یک سکه یا توکن زیربنایی مطابقت دارد. انواع مختلفی از قراردادهای مشتقه وجود دارد که می توانند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، معامله گران ممکن است از یک قرارداد آتی برای گمانه زنی در مورد قیمت آتی یک دارایی استفاده کنند و این قرارداد می تواند تعهدات خرید و فروش خاصی را تعیین کند.

در فرآیند ارزیابی خود، ما در نظر گرفتیم که آیا هر صرافی ارزهای دیجیتال مشتقاتی را ارائه می‌کند و همچنین انواعی که ارائه می‌کنند. ما هر شرکت را بر اساس تعداد مشتقاتی که ارائه می دهد در مقیاس 0 به 1 امتیاز دادیم. مبادلات با چندین گزینه مشتقه امتیاز بالاتری دریافت کردند. این امتیازات 1٪ از کل رتبه بندی ستاره های شرکت ما را تشکیل می دهند.

انواع سفارش

صرافی های مختلف ارزهای دیجیتال ممکن است انواع مختلفی از سفارش ها را ارائه دهند. به عنوان مثال، برخی ممکن است سفارش‌های محدود ارائه دهند که به شما امکان می‌دهد حداکثر قیمتی را برای خرید دارایی یا حداقل قیمتی که برای آن دارایی می‌فروشید، تعیین کنید. دیگران ممکن است این نوع سفارش را ارائه ندهند.

ما داده‌هایی را در مورد انواع سفارش‌های مختلف که هر صرافی ارائه می‌دهد جمع‌آوری کردیم و سپس از این داده‌ها برای امتیازدهی به هر شرکت در مقیاس 0 به 1 استفاده کردیم. صرافی‌هایی که تعداد سفارش‌های بیشتری داشتند، امتیاز بالاتری نسبت به صرافی‌هایی با تعداد کمتر دریافت کردند. این امتیازات 1.5 درصد از امتیاز کلی یک شرکت را به خود اختصاص داده است.

معاملات فرابورس

اگر یک صرافی ارز دیجیتال از معاملات OTC پشتیبانی کند، به دو طرف اجازه می‌دهد تا به‌جای صرافی، معاملات را مستقیماً انجام دهند. معاملات فرابورس اغلب توسط کسانی که می خواهند مقدار زیادی ارز دیجیتال بخرند یا بفروشند استفاده می شود. برخی از صرافی ها این گزینه را برای معامله گران نهادی یا افراد با ارزش خالص بالا ارائه می دهند که به دنبال انجام معاملات بزرگ هستند.

ما داده هایی را در مورد اینکه آیا هر صرافی ارز دیجیتالی که ارزیابی کردیم از معاملات OTC پشتیبانی می کند یا خیر جمع آوری کردیم. صرافی هایی که از این گزینه پشتیبانی می کنند امتیاز یک را دریافت می کنند در حالی که صرافی هایی که امتیاز صفر دریافت نکرده اند. این امتیازات 2 درصد از کل رتبه بندی ستاره یک شرکت را تشکیل می دهند.

روشهای رتبه بندی ارزهای دیجیتال

ربات معامله گر شخص ثالث

همچنین بررسی کردیم که آیا صرافی‌هایی که ارزیابی کرده‌ایم از ربات‌های تجاری شخص ثالث پشتیبانی می‌کنند یا خیر. این ربات‌های معاملاتی که به کاربران اجازه می‌دهند تجربه معاملاتی خود را سفارشی کنند، می‌توانند با API صرافی ادغام شوند. آنها ممکن است ارزش افزوده ای را برای کاربران با حجم بالا یا کسانی که به دنبال خودکارسازی معاملات خود هستند ارائه دهند.

صرافی هایی که از ربات های معاملاتی شخص ثالث پشتیبانی می کنند در ارزیابی ما امتیاز یک را دریافت کردند، در حالی که صرافی هایی که امتیاز صفر دریافت نکردند. این امتیازات 0.5٪ از کل رتبه بندی ستاره های ما برای هر شرکت را تشکیل می دهد.

دسترسی

در طول فرآیند ارزیابی، ما همچنین در دسترس بودن هر صرافی رمزنگاری را در لیست خود در نظر گرفتیم. ما عوامل زیر را در این دسته بررسی کردیم و بر اساس در دسترس بودن هر مبادله در مقیاس 0 به 1 امتیاز دادیم. سپس به هر کدام یک درصد وزن اختصاص دادیم و از آن درصدها برای محاسبه رتبه بندی کلی ستاره خود استفاده کردیم.

 • کشورهای در دسترس (1.5%)
 • روش های تامین مالی (2%)

کشورهای موجود

به دلیل عوامل نظارتی، صرافی‌های رمزنگاری معمولاً در هر کشوری قابل دسترسی نیستند. به عنوان مثال، Bitfinex در ایالات متحده قابل دسترسی نیست. 1 صرافی هایی که در کشورهای بیشتری در دسترس بودند در ارزیابی ما نمره بالاتری دریافت کردند و این امتیازات 1.5٪ از کل رتبه بندی ستاره های ما برای هر شرکت را به خود اختصاص دادند.

روش های تامین مالی

برای ارزیابی در دسترس بودن از منظر تأمین مالی، ما همچنین در نظر گرفتیم که هر شرکت کدام روش های تأمین مالی را ارائه می دهد. ما سه روش مختلف تامین مالی را در این دسته در نظر گرفتیم، از جمله تامین مالی از طریق سرویس آنلاین، انتقال ACH و انتقال سیمی. سپس به یک امتیاز کلی بودجه فیات رسیدیم، و این امتیازات 2٪ از کل رتبه بندی ستاره های ما برای هر شرکت را تشکیل می دهد.

امکانات

همانطور که در حال مقایسه صرافی های رمزنگاری هستید، می خواهید مطمئن شوید که هر صرافی دارای ویژگی های مورد نظر شما است. به عنوان مثال، ممکن است علاقه مند به درخواست کارت اعتباری باشید که پاداش های کریپتو دریافت می کند یا سود ارز دیجیتال خود را به دست آورید. برخی از صرافی ها ممکن است این ویژگی ها را ارائه دهند در حالی که برخی دیگر ممکن است این ویژگی ها را نداشته باشند.

در ارزیابی خود از ویژگی‌ها، معیارهای زیر را در نظر گرفتیم، هر کدام را در مقیاس 0 به 1 امتیاز دادیم و بر اساس اهمیت، وزن‌های درصدی را تعیین کردیم:

 • ویژگی های مالی (5%)
 • پشتیبانی مشتری (8%)
 • سایر جوایز (3%)

ویژگی های مالی

برخی از صرافی‌ها محصولات و ویژگی‌های ارزشمندی مانند کارت‌های اعتباری با برند مشترک ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد برای هزینه‌های روزانه خود، پاداش‌های ارز دیجیتال، توانایی کسب درامد در ارزهای دیجیتال، و گزینه دریافت وام در مقابل دارایی‌های رمزنگاری خود، دریافت کنید. ما در ارزیابی خود در نظر گرفتیم که آیا صرافی‌ها این محصولات و ویژگی‌ها را ارائه می‌دهند یا خیر، و این عامل 5 درصد از کل رتبه‌بندی ستاره هر شرکت را به خود اختصاص می‌دهد.

نحوه خرید بیت کوین

پشتیبانی مشتری

از آنجایی که بسیاری از صرافی های رمزنگاری نسبتا جدید هستند، ممکن است گزینه های زیادی برای پشتیبانی مشتری ارائه ندهند. اما به عنوان یک مشتری، دسترسی به پشتیبانی مشتری در صورت مواجهه با مشکل یا سؤال در مورد حساب کاربری ضروری است. با توجه به این، ما داده‌های مربوط به گزینه‌های پشتیبانی مشتری را جمع‌آوری کردیم و بر اساس تعداد گزینه‌های موجود، به هر مبادله در مقیاس 0 به 1 امتیاز دادیم. نمرات پشتیبانی مشتری 8٪ از کل رتبه بندی ستاره های شرکت ما را تشکیل می دهد.

سایر جوایز

برخی صرافی‌ها برای اقدامات خاص، مانند ارجاع یک دوست یا حفظ تعادل بالای یک دارایی خاص، پاداش ارائه می‌کنند. جوایز ممکن است به چند شکل باشد، از جمله درآمد پاداش یا هزینه های تخفیف. ما به هر صرافی بر اساس تعداد پاداش‌هایی که ارائه می‌کند، یک امتیاز 0 به 1 اختصاص می‌دهیم. سایر امتیازات جوایز 3٪ از کل رتبه بندی ستاره های شرکت ما را تشکیل می دهند.

 

اپلیکیشن موبایل

ما همچنین در نظر گرفتیم که آیا هر صرافی رمزنگاری که ارزیابی کردیم دارای یک برنامه تلفن همراه و همچنین قابلیت دسترسی، رتبه‌بندی و عملکرد برنامه تلفن همراه است یا خیر. ما داده‌ها را بر اساس معیارهای زیر جمع‌آوری کردیم و بر اساس اهمیت یک درصد وزنی را تعیین کردیم:

 • در دسترس بودن برنامه (5%)
 • امتیاز مشتری (5%)
 • فراوانی به‌روزرسانی (0.5%)
 • حریم خصوصی داده ها (0.5%)
 • سازگاری (0.5%)

در دسترس بودن برنامه

در ارزیابی خود، در نظر گرفتیم که آیا هر صرافی یک برنامه تلفن همراه برای Android و Apple ارائه می‌دهد یا خیر. سپس هر مبادله را در مقیاس 0 به 1 بر اساس در دسترس بودن برنامه تلفن همراه امتیاز دادیم. برنامه های موبایلی که در هر دو سیستم عامل در دسترس بودند، امتیاز بالاتری نسبت به برنامه هایی داشتند که فقط در یک سیستم عامل در دسترس بودند. این امتیازات 5٪ از کل رتبه بندی ستاره های شرکت ما را به خود اختصاص داده است.

رتبه بندی مشتریان

علاوه بر در دسترس بودن برنامه، ما همچنین در نظر گرفتیم که کاربران تلفن همراه چگونه به هر برنامه در Google Play رتبه‌بندی می‌کنند. سپس بر اساس رتبه بندی مشتریان، امتیاز 0-1 را تعیین کردیم. برنامه‌هایی که در Google Play رتبه‌بندی بالایی از مشتریان دریافت کرده‌اند، امتیاز نزدیک‌تر به ۱ دارند، در حالی که برنامه‌هایی که امتیازات پایین‌تری دریافت نکرده‌اند. سپس به یک امتیاز کلی برای این دسته رسیدیم که 5 درصد از کل رتبه بندی ستاره های شرکت ما را به خود اختصاص داد.

روشهای رتبه بندی ارزهای دیجیتال

فرکانس به روز رسانی

به عنوان بخشی از ارزیابی خود، ما همچنین در نظر گرفتیم که برنامه تلفن همراه هر صرافی رمزارز چقدر به‌روزرسانی می‌شود. سپس امتیاز به روز رسانی 0-1 را به اپلیکیشن موبایل هر صرافی اختصاص دادیم. برنامه‌های موبایلی که بیشتر به‌روزرسانی می‌شدند امتیازهای بالاتری دریافت کردند. این امتیازات 0.5٪ از کل رتبه بندی ستاره های شرکت ما را تشکیل می دهد.

حریم خصوصی داده ها

ما در حین ارزیابی اپلیکیشن موبایل هر شرکت به حریم خصوصی داده ها نگاه کردیم. ما عواملی مانند نقاط داده مرتبط با کاربر و اینکه آیا برنامه تلفن همراه داده‌های کاربر را ردیابی می‌کند در نظر گرفتیم و از این اطلاعات برای بدست آوردن امتیاز 0-1 برای هر تبادل استفاده کردیم. این امتیازات 0.5٪ از کل رتبه بندی ستاره های شرکت ما را تشکیل می دهد.

سازگاری

علاوه بر دسترسی به برنامه در سراسر سیستم عامل ها، سازگاری با دستگاه های مختلف اپل، از جمله iPhone، iPad، iPod Touch، Apple Watch و Mac را نیز در نظر گرفتیم. مبادلات با برنامه‌های تلفن همراه که با دستگاه‌های بیشتری سازگار بودند، امتیاز نزدیک‌تر به 1 داشتند، در حالی که آن‌هایی که با دستگاه‌های کمتر سازگار بودند، امتیاز نزدیک‌تر به 0 داشتند. این امتیازات 0.5٪ از کل رتبه‌بندی ستاره‌های شرکت ما را تشکیل می‌دهند.

روشهای رتبه بندی ارزهای دیجیتال

 

انتخاب صرافی مناسب برای ارزهای دیجیتال

برای کسانی که علاقه مند به تجارت یا سرمایه گذاری در کریپتو هستند، انتخاب صرافی مناسب مهم است. اما عوامل متعددی احتمالاً بر تصمیم شما تأثیر خواهند گذاشت.

با استفاده از اطلاعات در دسترس عموم، چندین صرافی برتر ارزهای دیجیتال را ارزیابی کردیم و آنها را بر اساس فاکتورهای مهم برای مشتریان احتمالی رتبه بندی کردیم. به عنوان بخشی از فرآیند ارزیابی خود، ویژگی‌های امنیتی، هزینه‌ها، پیشنهادات، در دسترس بودن و سایر عوامل را در نظر گرفتیم. در حالی که ما سعی کردیم در رتبه‌بندی‌ها و بررسی‌های خود از هر صرافی ارزی که ارزیابی کرده‌ایم تا حد امکان عینی باشیم، تعیین اینکه کدام صرافی برای شما مناسب است به نیازها و ترجیحات فردی شما بستگی دارد.