رمزارز چیست و چگونه کار میکند

رمز ارز چیست و چگونه کار میکند

 

رمزارز چیست و چگونه کار میکند

کسی در زندگی شما درباره ارزهای رمزنگاریارزهای رمزنگاری شده صحبت می کند – شاید شریک یا بهترین دوست شما. یا شاید شما آن را در اخبار یا در شبکه های اجتماعی دیده اید. در هر صورت ، شما می خواهید این فناوری جدید را که مردم به شما می گویند در آن سرمایه گذاری کنید ، درک کنید.

رمز ارز چیست و چگونه کار میکند

 • رمز ارز و بلاک چینبلاک چین چیست؟
 • ویژگی های ارزهای رمزنگاری شده
 • تفاوت ارزهای رمزنگاری شده ، رمزهای رمزنگاری شده و دارایی های رمزنگاری شده
 • چرا باید به ارز رمزنگاری شده اهمیت دهید
 • قبل از سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده به دنبال چه چیزی باشید

بلاک چین و رمز ارز چیست؟

در اصل ، رمز ارز یک دارایی دیجیتالی است که از کد رایانه ای و فناوری بلاکچین استفاده می کند تا بتواند به تنهایی و بدون نیاز به یک حزب مرکزی – اعم از شخص ، شرکت ، بانک مرکزی یا دولت – برای مدیریت سیستم کار کند.

بلاک چین یک دفتر کل است که تراکنش های ارزهای رمزنگاری شده را پیگیری می کند. این دفتر معاملات در رایانه های متصل به شبکه توزیع شده حفظ می شود. تراکنش‌های موجود در پروتکل‌های ارزهای دیجیتالارزهای دیجیتال در بلوک‌ها ترکیب می‌شوند و سپس این بلوک‌ها در یک رکورد تاریخی از هر اتفاقی که در آن بلاک چین رخ داده است، به هم مرتبط می‌شوند.

بیت کوینبیت کوین ، اولین ارز رمزنگاری شده ایجاد شد ، در ابتدا به عنوان یک مکانیسم پرداخت بومی جهان آنلاین عمل کرد. سریعتر ، ارزانتر ، مقاوم در برابر سانسور و به هوس هیچ دولت یا بانک مرکزی توجه نمی شود.

امروزه هزاران ارز رمزنگاری شده وجود دارد. اینها هنوز به عنوان مکانیزم پرداخت عمل می کنند، اما برای موارد استفاده دیگر، مانند وام دادن و قرض گرفتن یا ذخیره سازی دیجیتال نیز توسعه یافته اند. و یکی از گسترده ترین موارد استفاده از این فناوری ، حدس و گمان است ، خرید به این امید که قیمت بالا برود و دارندگان آن بتوانند سود کنند.

رمزارز چیست و چگونه کار میکند

ویژگی های ارزهای رمزنگاری شده

چشم انداز پشت رمز ارزها یکی از سیستم های ارزی الکترونیکی همتا به همتا است که توسط یک مقام مرکزی کنترل نمی شود و بنابراین سریع ، ارزان و غیرقابل نفوذ برای سانسور (به عنوان مثال ، جلوگیری از فروش اسلحه توسط PayPal ) و سایر انواع فساد یا کنترل.

در حالی که این تعریف روان است ، چندین ویژگی وجود دارد که معمولاً یک دارایی رمزنگاری را تشکیل می دهند:

 • رمزنگاری: اصطلاح ”رمزنگاری” از اینجا آمده است. یک ارز رمزنگاری شده (یا به اختصار رمزنگاری) از رمزنگاری استفاده می کند ، که تکنیک هایی برای امنیت اطلاعات یا ارتباطات است. ارزهای رمزنگاری شده از چیزی که رمزنگاری کلید عمومی نامیده می شود ، استفاده می کنند. در سیستم هایی که از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کنند ، یک کلید عمومی وجود دارد که می توان آن را با دیگران به اشتراک گذاشت. در ارزهای رمزنگاری شده ، این کلیدی است که شما با مردم به اشتراک می گذارید تا آنها بتوانند برای شما رمزنگاری ارسال کنند. یک کلید خصوصی نیز وجود دارد که شما آن را با دیگران به اشتراک نمی گذارید. کلید خصوصی را به عنوان گذرواژه در نظر بگیرید. دارایی های رمزنگاری شما را ایمن می کند و برای امضای تراکنش هایی که شروع می کنید به دیگران استفاده می شود.
 • شفافیت: اخلاق رمزنگاری شفافیت است. بیشتر کدهایی که این پروتکل ها بر اساس آن ساخته شده اند منبع باز است که به صورت رایگان برای توزیع مجدد و اصلاح در دسترس است. به علاوه ، هر تراکنش رمزنگاری به زنجیره بلاک چین زمان بندی می شود ، که منشاء عمومی یا گاه شماری از مالکیت یا نگهداری دارایی ها را ایجاد می کند.
 • مشوق ها: پروتکل های ارزهای رمزنگاری شده با م theoryلفه های نظریه بازی طراحی شده اند تا اطمینان حاصل شود که همه کاربران سیستم به گونه ای عمل می کنند که سیستم را فعال نگه دارد. به عنوان مثال ،استخراج کنندگان بیت کوین باید از قدرت رایانه برای تأیید بلوک های معاملات استفاده کنند. برای جبران کار معدنچیان ، سکه های تازه ضرب شده به طور خودکار هنگامی که یک تراکنش معامله را تأیید می کنند به کارگران توزیع می شود. به این ترتیب،ماینرها برای ادامه دادن قدرت به سمت راستی‌آزمایی تراکنش‌ها تشویق می‌شوند.

رمزارز چیست و چگونه کار میکند

سکه ، توکن و دارایی های رمزنگاری شده

در فضای رمزنگاری ، بسیاری از اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می شوند ، که البته این مکالمه را برای تازه واردان گیج کننده می کند. اما به طور کلی، سه دسته از رمزارزها وجود دارد:

 • دارایی های رمزنگاری / دارایی های دیجیتالدارایی های دیجیتال: این اصطلاح مهم برای تمام دارایی های منحصر به فرد است که از انقلاب بلاک چین سرچشمه گرفته اند و از رمزنگاری استفاده می کنند. هر دو ارز رمزنگاری شده و توکن های رمزنگاری در این دسته قرار می گیرند.
 • کریپتوکارنسی: به این دارایی های رمزنگاری، سکه های رمزنگاری شده نیز گفته می شود و بومی بلاک چین هستند. به عنوان مثال ، بیت کوین (BTC) رمز ارز بومی بلاک چین بیت کوین است و اتر (ETH) رمز ارز بومی بلاک چین اتریوماتریوم است. از این سکه ها برای پرداخت هزینه تراکنش و همچنین جبران خسارت ماینرها یا کاربرانی که تراکنش ها را تأیید می کنند ، استفاده می شود.
 • توکن های رمزنگاری: اینها دارایی های رمزنگاری هستند که بلاک چین مخصوص به خود را ندارند. توکن های رمزنگاری شده بر روی یک بلاکبلاک چین موجود اجرا می شوند. اتریوم محبوب ترین بلاک چینی است که روی آن توکن ها ساخته می شود، اما بلاک چین های دیگری نیز وجود دارند که می توانند این را پشتیبانی کنند. به عنوان مثال، هنر NFT از شرکت Beeple که به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد، بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شد. توکن های مالی غیر متمرکز (DeFi) نیز بخشی از این دسته هستند.

چرا باید به ارز رمزنگاری شده اهمیت دهید

از آغاز آن در سال 2009، اکوسیستم پیرامون ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل شده است ، در حالی که ارزش بازار ارزهای دیجیتال بیش از 1 تریلیون دلار است .

این فناوری منجر به برخی نوآوری های جدی شده است ، چه در داخل و چه در خارج ، ارائه دهندگان خدمات مالی و سایر صنایع را مجبور کرده است تا فرآیندهای خود را به روز کنند تا انتظارات مردم را برای انجام و برقراری ارتباط آنلاین بهتر نشان دهد. به عنوان مثال ، سرعت و هزینه کم معاملات رمزنگاری فرامرزی باعث شده است که بسیاری دوباره ارزیابی صنعت حواله و سایر شبکه های پرداخت ، یعنی Western Union را آغاز کنند.

به عنوان یک سیستم باز ، یکی از اهداف ارزهای رمزنگاری شده گسترش دسترسی به ابزارهای خدمات مالی برای بسیاری از افرادی است که از ورود به سیستم بانکی سنتی منع شده اند. و صنعت حاکمیت خود را تشویق می کند ، توانایی افراد برای حفظ کنترل بر داده های خود ، خواه اطلاعات هویتی یا پول آنها.

با این حال ، هنگام درگیر شدن با ارزهای رمزنگاری شده و سیستم های مالی که توسط دولت کنترل نمی شوند ، خطرات وجود دارد ، از جمله هک و رمزهای عبور کیف پول ، که در آن افراد به طور کامل از حساب های خود قفل می شوند و/یا پول خود را از دست می دهند. به یاد داشته باشید: این حساب ها بیمه FDIC نیستند.

از آنجا که ارز دیجیتال خارج از کنترل دولت است ، به افراد و سازمان ها اجازه می دهد قوانین ، محدودیت ها و نظارت نظارتی را کنار بگذارند. در اوایل تاریخ بیت کوین ، پس از فشار دولت ایالات متحده به شبکه های کارت ، ویزا و مسترکارت ، برای توقف معاملات با این سازمان ، برای ارسال کمک های مالی به ویکی لیکس استفاده می شد. اخیراً ، برخی از مردم ونزوئلا بولیوارها را به عنوان راهی برای ذخیره ارزش به بیت کوین تبدیل کرده اند ، زیرا بولیوارها توسط دولت ونزوئلا تقریباً بی ارزش شده اند. با این حال ، ارزهای رمزنگاری شده فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی را نیز تسهیل کرده اند .

رمزارز چیست و چگونه کار میکند

قبل از سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده به دنبال چه چیزی باشید

روشهای زیادی برای تجزیه و تحلیل دارایی ها و پروژه های رمزنگاری وجود دارد ، اگرچه هیچ گلوله نقره ای برای یافتن چیز بزرگ بعدی وجود ندارد. در مورد تحقیق در مورد ارزهای رمزنگاری شده موارد زیر را باید در نظر گرفت:

 • داده ها: از آنجا که بر اساس شفافیت ساخته شده است ، صنعت حجم عظیمی از داده ها را جمع آوری می کند. ارزش بازار یا ارزش کل تمام سکه ها یا توکن هایی که ضرب شده اند ، یک شاخص جدی در فضا است. می توانید داده های ارزهای رمزنگاری شده را در سایت هایی مانند CoinGecko و CoinMarketCap مقایسه کنید .
 • موارد استفاده: درک اینکه تعداد کاربران فعال یک شبکه چگونه است و این کاربران در شبکه چه کار می کنند مفید است. آیا پروژه مقابله با مشکل واقعی است؟ میزان پذیرش یک پروتکل، چه از سوی کاربران فردی و چه از سوی کسب و کارها، می تواند چقدر باشد؟
 • فعالیت توسعه دهندگان: به طور جداگانه ، پروتکل هایی با اکوسیستم توسعه دهندگان بزرگ معمولاً به عنوان پروژه های بهتری در نظر گرفته می شوند ، زیرا این بدان معناست که افراد زیادی پایگاه کد را حفظ کرده و بر روی بهتر شدن آن کار می کنند.
 • تیم: بررسی تیم پشت پروژه ارزهای رمزنگاری شده می تواند مفید باشد ، اما در عین حال چالش برانگیز است. از آنجایی که اخلاق خصوصی در اکوسیستم رمزنگاری وجود دارد ، بسیاری از کاربران ، توسعه دهندگان و حتی C-suite دوست دارند ناشناس بمانند و فقط از نام مستعار استفاده کنند. و این همیشه بدان معنا نیست که به پروژه ها نباید اعتماد کرد.

به یاد داشته باشید که ارزهای رمزنگاری شده و توکن های رمزنگاری یک دسته جدید از سرمایه گذاریسرمایه گذاری هستند که تنها کمی بیشتر از یک دهه قدمت دارند. این دارایی‌های دیجیتال با فناوری جدید و آزمایشی ساخته شده‌اند، به علاوه نظارت نظارتی ضعیف و دائماً در حال تغییر بر صنعت است. به این ترتیب، دارایی‌های کریپتو به‌عنوان یک شرط ریسک‌تر از دارایی‌های سنتی‌تر مانند سهام و اوراق قرضه دیده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید