رمزارز به چه معناست و چگونه استخراج می شود؟

رمزارز به چه معناست و چگونه استخراج می شود؟

 

رمزارز به چه معناست و چگونه استخراج می شود؟

این روزها مدام در مورد ارزهای دیجیتال صحبت می شود. اما با وجود افزایش محبوبیت آن‌ها، بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند ارز دیجیتال (که به عنوان ارز دیجیتال نیز شناخته می‌شود) به چه معناست و چرا این ارزها در دنیای امروز استفاده می‌شوند.

مهمترین ویژگی ارز دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن است یعنی هیچ نهاد، سازمان یا دولتی خاصی آن را کنترل نمی کند .

در نتیجه، دولت‌ها دیگر درگیر مدیریت و پیشبرد پروژه‌های موجود در شبکه بلاک چین نیستند. بلاک چین یک شبکه  گسترده است که از طریق آن ارزهای دیجیتال مبادله می شود.

امکان استفاده از انواع ارزهای دیجیتال برای تراکنش های مالی مختلف، از نقاط مختلف جهان وجود دارد. کلیدهای عمومی و خصوصی برای انجام هر تراکنش ارز دیجیتال در مقیاس بزرگ مورد نیاز است.

این کلیدها امنیت عملیات را با رمزهای دیجیتال افزایش می دهند. در واقع، تراکنش با ارزهای دیجیتال با استفاده از فرآیندهای رمزگذاری مسیر تراکنش انجام می شود.

در روش های سنتی و دیجیتالی تراکنش، مبلغ زیادی به عنوان کارمزد مبادله ارزها و تراکنش ها توسط موسسات مالی واسط و بانک ها دریافت می شود. اما انجام فعالیت های مختلف با انواع مختلف ارزهای دیجیتال دیگر چنین مشکلی ندارد. این بدان معنی است که در حال حاضر چنین تراکنش های مالی در ازای مقدار بسیار کمی از کمیسیون امکان پذیر است.

چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

تعداد کمی از مردم از منشأ ارزهای دیجیتال آگاه هستند. بیت کوین (BTC) معروف ترین ارز دیجیتال است و توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است.

هویت این فرد به طور کامل مشخص نیست. تئوری هایی وجود دارد که می گوید ممکن است نام جعلی برای گروهی از افرادی باشد که اولین ارز دیجیتال را تولید و طراحی کرده اند.

 
 

بیت کوین اولین و مهمترین ارز دیجیتال است. نسبت به انواع دیگر ارزهای دیجیتال در معرض دید بیشتری قرار دارد. به عبارت دقیق تر، در دنیای دیجیتال مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. قیمت سایر ارزها را تعیین می کند و بنابراین تأثیرات فوق العاده ای در مسیری که سایر ارزهای دیجیتال طی می کنند دارد.

قبل از اینکه ایده طراحی و تولید اسکناس های دیجیتال مطرح شود، بیت کوین به عنوان ارزی معرفی شد که در آن هیچ واسطه ای (بانک ها و سایر موسسات مالی) بین فرستنده و گیرنده، برای تجارت و انجام تراکنش های مالی مختلف وجود نداشت. .

انواع ارزهای دیجیتال از طریق ماینینگ توسط متخصصین تولید می شود. ماینینگ را می‌توان فرآیند استخراج توسط این متخصصان دانست که از روش‌ها و رایانه‌های پیچیده برای این کار استفاده می‌کنند.

عملکرد داخلی ارز دیجیتال

چیزی به نام “هش” وجود دارد که هنگام استخراج ارز دیجیتال وارد عمل می شود. هش در واقع مکانیزمی است که هر بلوک اطلاعات در شبکه بلاک چین را به بلوک قبلی خود پیوند می دهد.

ماینرهای ارز دیجیتال کار خود را با تولید هر بلوک و افزودن آن به بلاک چین انجام می دهند. کامپیوترهای پیشرفته ای برای استخراج ارزهای دیجیتال مورد نیاز است. این فرآیند همچنین برق زیادی مصرف می کند.

مصرف بالای انرژی مورد استفاده برای استخراج ارزهای دیجیتال به یک نگرانی بزرگ برای ماینرها تبدیل شده است. برخی از دولت ها بر این باورند که این مقدار برق واقعاً پرهزینه خواهد بود.

استخراج ارز دیجیتال توضیح داده شده است

اجازه دهید فرآیند استخراج ارز دیجیتال را در هفت مرحله درک کنیم:

مرحله 1 : یک کاربر از طریق ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول خود تراکنش انجام می دهد و سعی می کند ارز دیجیتال یا توکن مورد نظر خود را برای شخص دیگری ارسال کند.

مرحله 2 : این تراکنش از طریق برنامه کیف پول توزیع می شود و منتظر می ماند تا توسط یک ماینر در این بلاک چین انتخاب شود. این تراکنش در “حوضه تراکنش تایید نشده” تا زمانی که یک ماینر آن را انتخاب کند به حالت تعلیق در می آید.

این استخر مجموعه ای از تراکنش های تایید نشده در شبکه است که در انتظار پردازش هستند. تراکنش های تایید نشده معمولاً در یک استخر بزرگ جمع آوری نمی شوند، بلکه در استخرهای طبقه بندی شده کوچک جمع آوری می شوند.

مرحله 3 : ماینرهای شبکه (که گاهی اوقات نود نامیده می شود) تراکنش ها را از این استخرها انتخاب می کنند و آنها را به یک “بلوک” تبدیل می کنند. یک بلوک اساساً شامل مجموعه‌ای از تراکنش‌ها است که شامل تراکنش‌های تایید نشده در حال حاضر، علاوه بر اطلاعات اضافی مانند امضای دیجیتال، تایمر و غیره نمی‌شود.

هر ماینر بلوک تراکنش خود را ایجاد می کند و چندین ماینر می توانند همان تراکنش را برای گنجاندن در بلوک خود انتخاب کنند.

به عنوان مثال، دو ماینر A و ماینر B را در نظر بگیرید. هر دو ماینر A و B می توانند تصمیم بگیرند که تراکنش X را در بلوک خود لحاظ کنند. هر بلوک چین حداکثر اندازه بلوک خود را دارد. در بلاک چین BTC حداکثر اندازه بلوک 1 مگابایت است. قبل از افزودن تراکنش به بلاک خود، ماینرها باید بررسی کنند که آیا تراکنش با توجه به سابقه بلاک چین واجد شرایط است یا خیر.

اگر موجودی کیف پول فرستنده مطابق با سوابق آنها کافی باشد، تراکنش معتبر تلقی می شود و می تواند به بلوک اضافه شود. ماینرها معمولاً تراکنش هایی را اولویت بندی می کنند که هزینه تراکنش بالایی دارد، زیرا پاداش بالاتری برای آنها فراهم می کند.

ماینرها تمایل دارند تراکنش هایی با هزینه تراکنش بالا را ترجیح دهند تا بتوانند پاداش بیشتری کسب کنند. تصویر بازنمایی
ماینرها تمایل دارند تراکنش هایی با هزینه تراکنش بالا را ترجیح دهند تا بتوانند پاداش بیشتری کسب کنند. تصویر بازنمایی

مرحله 4 : ماینرها با انتخاب تراکنش های خاص و افزودن آنها به بلوک خود، بلوکی از تراکنش ها را ایجاد می کنند. آنها برای افزودن یک بلوک تراکنش به یک امضا در بلاک چین نیاز دارند. این امضا که به عنوان اثبات کار نیز شناخته می شود، با حل یک مسئله ریاضی بسیار پیچیده ایجاد می شود و برای هر بلوک معاملات منحصر به فرد است. هر بلوک یک مسئله ریاضی متفاوت دارد.

بنابراین، هر ماینر روی یک موضوع متفاوت مخصوص بلاک خود کار خواهد کرد. حل هر یک از این مشکلات به قدری دشوار است که به توان محاسباتی و برق زیادی نیاز دارد.  این فرآیند استخراج نامیده می شود.

مرحله 5 : ماینری که بتواند اولین امضای واجد شرایط را برای بلاک خود پیدا کند، این بلوک و امضای آن را برای سایر ماینرها منتشر خواهد کرد.

مرحله 6 : ماینرهای دیگر اکنون باید اعتبار امضا را با استفاده از داده های بلوک توزیع شده تأیید کنند و بررسی کنند که آیا هش خروجی با امضای موجود مطابقت دارد یا خیر. اگر مطابقت داشته باشند، سایر ماینرها آن را تأیید می کنند. در نتیجه این، بلوک را می توان به بلاک چین اضافه کرد.

در واقع، ماینرها به یک اجماع دست می یابند که همه بر سر آن اتفاق نظر دارند. از این رو، آن را “الگوریتم اجماع” می نامند. پس از انتشار امضا و استفاده از تمام قدرت محاسباتی، بلوک را می توان به بلاک چین اضافه کرد. سپس به تمام گره های دیگر در شبکه ارسال می شود.

گره های دیگر این بلوک را می پذیرند و آن را در داده های تراکنش خود ذخیره می کنند، تا زمانی که تراکنش های موجود در بلوک به درستی با موجودی کیف پول فعلی (سابقه تراکنش) مطابقت داشته باشد.

مرحله 7 : هنگامی که یک بلوک به زنجیره اضافه شد، “تأیید” بلوک هایی که پس از آن اضافه می شوند شمارش می شود.

به عنوان مثال، اگر تراکنش شما در بلوک 502 ثبت شده باشد و بلاک چین دارای 507 بلوک باشد، به این معنی است که تراکنش شما دارای پنج تایید است: 502 تا 507.

تایید به چه معناست؟

دلیل اینکه به آن تایید می گویند این است که هر بار که بلاک دیگری بعد از آن اضافه می شود، بلاک چین دوباره به اجماع کامل در مورد تاریخچه تراکنش، از جمله تراکنش شما و بلاک شما می رسد.

در نتیجه، می توانید بگویید که تراکنش شما پنج بار توسط بلاک چین تأیید شده است. این دقیقاً همان چیزی است که سایت “etherscan” هنگام نمایش جزئیات تراکنش شما به آن اشاره می کند.

هرچه تراکنش شما بیشتر تایید شود، یعنی هر چه یک بلوک در زنجیره عمیق‌تر باشد، تغییر آن برای هکرها سخت‌تر خواهد بود . پس از اضافه شدن یک بلاک جدید به بلاک چین، همه ماینرها باید دوباره از مرحله سوم شروع کنند و یک بلوک جدید از تراکنش ها را تشکیل دهند.

دیدگاهتان را بنویسید