Posted on

جدیدترین برنامه های استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

جدیدترین برنامه های استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

جدیدترین برنامه های استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

به طور چکیده اگر بخواهیم بگوییم که آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ امکان‌پذیر است یا خیر، باید گفت بله، این کار از نظر تئوری شدنی است.

از چند سال پیش، نرم‌افزارهای زیادی برای استخراج ارزهای دیجیتال با کامپیوتر های شخصی تولید شده که به ماینرها این امکان را می‌دهد تا با استفاده از لپ‌تاپ‌های خود، بیت کوین استخراج کنند.

با این حال، باید این حقیقت تلخ را بدانید که استفاده از لپ‌ تاپ و کامپیوترهای معمولی برای استخراج بیت کوین، به احتمال ۹۹ درصد سودآور و به صرفه نخواهد بود.

۱ درصد باقیمانده به خاطر این است که شاید با کارت گرافیک لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی بتوانید در طولانی مدت مقدار کمی بیت کوین بدست بیاورید که با قیمت فعلی به صرفه نباشد اما در آینده ارزش بیت کوین‌های شما به شدت افزایش یابد.

گسترش شبکه بیت کوین، رشد شدید ماینرها، افزایش قیمت بیت کوین و متغیرهای زیادی دست به دست هم داده‌اند تا استخراج بیت کوین این روزها فقط با تجهیزات و دستگاه‌های مخصوصی با عنوان ای‌سیک (ASIC) به صرفه باشد. استخراج بیت کوین با لپ تاپ یا کامپیوترهای خانگی، فقط برای سرگرمی امکان‌پذیر است و چیزی جز فشار به لپ تاپ و قبض برق بالا عاید شما نمی‌شود.

بنابراین اگر قصد استخراج به صرفه بیت کوین را دارید، پیشنهاد می‌کنیم لپ تاپ یا کامپیوتر معمولی را فراموش کنید و به فکر تهیه دستگاه مخصوص استخراج بیت کوین باشید.

یک زمانی می‌شد

در ابتدا، زمانی که ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، تازه آن را معرفی کرده بود و اولین ماینرهای بیت کوین روی کار آمدند، استخراج این ارز دیجیتال با پردازنده‌های کامپیوترهای معمولی، متداول‌ترین راه بود. استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی تا سال ۲۰۱۱ و حتی ۲۰۱۲ به صورت جدی انجام می‌شد و تعداد زیادی بیت کوین توسط ماینرهای اولیه در همان سال‌ها استخراج شد.

این فرصت‌های طلایی خیلی زود با ظهور پردازنده‌های گرافیکی (GPU) که عملاً سودآوری ریزپردازنده‌ها (CPU) را برای استخراج بیت کوین زیر سؤال بردند، کم‌رنگ شدند. در طول هشت سال گذشته، پردازنده‌های گرافیکی و پس از آن دستگاه‌های ASIC عمدتاً با هدف استخراج ارز دیجیتال بیت کوین تکامل یافته‌اند.

همان‌طور که می‌دانید، سال‌ها پیش، ساتوشی ناکاماتو در وایت پیپر بیت کوین، هر پردازنده را معادل یک حق رأی دانست. در آن زمان، با هر لپ‌تاپی می‌‌شد هزاران بیت کوین را در طول یک هفته (به ارزش چندین میلیون دلار با قیمت امروز) استخراج کرد. این موضوع بدین معنا بود که هر کسی در هر کجای دنیا می‌توانست شبکه‌ی بیت کوین را تائید و پشتیبانی کند و این همان معنای واقعی غیرمتمرکز بودن است.

در حقیقت، استخراج ارزهای دیجیتال یکی از بهترین راه‌ها برای ورود به اکوسیستم این ارزها است؛ اما اکنون شاهد هستیم که دیگر مانند گذشته نمی‌توان روی سودآوری ریزپردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی حساب کرد و عملاً قدرت استخراج به دست شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده‌ی تجهیزات، خصوصاً کشور چین، افتاده است.

حقیقتا باید گفت که با گذشت سال‌ها و افزایش سختی شبکه‌ی بیت کوین، دیگر تقریباً بدون استفاده از این سخت‌افزارها، شانس زیادی برای حل این معادله‌های پیچیده نخواهید داشت.

جدیدترین برنامه های استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

در حال حاضر با ظهور تجهیزات سخت‌افزاری استخراج بیت کوین، انجام این کار با کامپیوترهای معمولی به صرفه نیست

اما باید گفت که روی کاغذ و از نظر فنی همچنان می‌توانید با استفاده از لپ‌تاپ و رایانه‌ی خود به استخراج بیت کوین بپردازید. اگر چنین تصمیمی را دارید و می‌پذیرید که این کار هیچ سودی ندارد، قدم اول آن است که به یکی از استخرهای استخراج‌ متصل شوید. با این کار می‌توانید منابع سیستم خود را به اشتراک گذاشته و در عوض، سود حاصل از استخراج را به دست بیاورید. باز هم تاکید می‌کنیم که استخراج بیت کوین با کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ اصلا به صرفه نیست.

نرم‌افزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در مدیریت استخراج ارزهای دیجیتال کمک کنند. اگر کاربر حرفه‌ای هستید، توصیه می‌شود که از سیستم‌عامل لینوکس و نرم‌افزارهای متن باز استفاده کنید. در عین حال، اگر ترجیح می‌دهید که با ویندوز کار کرده و محیط ساده‌تری را تجربه کنید، بهتر است که از نرم‌افزارهایی که دارای رابط گرافیکی هستند، استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی  آموزش کسب درامد میلیونی از سایت فری بیت کوین

در نهایت، اگر این روزها به دنبال استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی و یا لپ تاپ هستید، باید در خصوص جنبه‌های مختلف این کار اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این آموزش، نرم‌افزارهای مختلفی را به شما معرفی خواهیم کرد.

نرم افزارهای استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ تاپ

در این قسمت به شما خوانندگان همراه، چهار نرم‌افزار را برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس معرفی خواهیم کرد که با آن‌ها می‌توانید استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ را تجربه کنید.

توجه: نرم‌افزارهایی که در ادامه از آن‌ها نام‌ برده می‌شود، معتبرترین نرم‌افزارهایی هستند که منابع انگلیسی زبان به معرفی آن‌ها پرداخته‌اند اما هیچ تضمینی در قبال کارکرد و واقعی بودن آن‌ها نیست. همان‌طور که بارها تاکید کرده‌ایم، این روزها استخراج به صرفه بیت کوین فقط با دستگاه‌های مخصوص امکان پذیر است.

سی‌جی ماینر (CGMiner)

جدیدترین برنامه های استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

بیش از شش سال از ساخت نرم‌افزار CGMiner می‌گذرد و از آن جا که به زبان C نوشته شده، تقریباً با همه‌ی سیستم‌عامل‌ها همخوانی دارد. محیط این نرم افرار به صورت دستوری و متنی بوده و از استخرهای استخراج و دیوایس‌های بی‌شماری پشتیبانی می‌کند. این نرم‌افزار برای کار با سخت‌افزارهای مخصوص استخراج طراحی شده اما قابلیت کار با GPU را نیز دارد.

اولین باری که این نرم‌افزار را اجرا می‌کنید، از شما می‌خواهد آدرس URL، نام کاربری و رمز عبور را برای اتصال به استخر استخراج وارد کنید. این نرم‌افزار به طور خودکار، هر دستگاه و سخت‌افزاری که به رایانه‌ی شما متصل باشد را تشخیص خواهد داد.

اگر چه محیط کاربری این نرم افزار به صورت متنی بوده اما کار با آن بسیار ساده است. ممکن است در هنگام نصب آن، آنتی‌ویروس جلوی فرایند را بگیرد و این بدین دلیل است که برخی هکرها با انتشار نسخه‌های تقلبی سعی در سوء استفاده از سیستم شما را دارند. بنابراین، می‌توانید با فشردن گزینه‌ی «execption» در آنتی‌ویروس، آن را نصب کرده و یا از نسخه‌ی لینوکس آن استفاده کنید.

این نرم‌افزار می‌تواند با هر نرخ هش هماهنگ شده و بدون ایجاد تأخیر در شبکه و با اجرای مکانیزم‌های متعادل‌سازی بار (تقسیم بار) هوشمند، از استخرهای استخراج متعددی پشتیبانی کند.

بیت مینتر (Bitminter)

جدیدترین برنامه های استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

نرم‌افزار Bitminter

استخر استخراج بیت مینتر از سال ۲۰۱۱ در این عرصه حضور داشته و یکی از مورد اعتمادترین و قدیمی‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات استخراج نیز به حساب می‌آید. هدف این برنامه این است که استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی را برای هر کسی امکان‌پذیر کند.

این نرم‌افزار گرافیکی، قابلیت کار با سخت‌افزارهای ای‌سیک و کارت‌های گرافیک را دارد. کار با این نرم‌افزار بسیار آسان بوده و با تنها با فشردن دکمه‌ی Engin Start می‌توانید استخراج را آغاز کنید. شما می‌توانید در هر زمان در قسمت Stats، روند استخراج را چک کنید. در پایین پنجره‌ی گرافیکی یک پنجره‌ی متنی وجود دارد که پیغام‌هایی از جمله اتصال موفقت آمیز یک دیوایس و یا استخر استخراج را نشان خواهد داد.

این نرم‌افزار تنها برای استفاده از استخر استخراج Bitminter طراحی شده، بر اساس پروتکل راه‌اندازی شبکه‌ی جاوا (JNLP) بوده و نیازی به نصب ندارد. برای شروع، تنها نیاز است در سایت بیت مینتر برای استخر استخراج آن ثبت‌نام و طبق دستورالعمل، تجهیزات سخت‌افزاری خودتان را نصب و راه‌اندازی کنید.

برخی از تجهیزات استخراج ای سیک که بیت مینتر و استخر استخراج آن پشتیبانی می‌کنند عبارتند از: باترفلای لبز (Butterfly Labs)، بلاک اراپتر یو‌اس‌بی (Block Erupter USB)، چیلی (Chili)، بلو فری (Blue Fury)، رد فری (Red Fury)، انت ماینر U۱ و U۲.

بی‌اف‌جی ماینر (BFGMiner)

جدیدترین برنامه های استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

نرم افزار BFGMiner

نرم افزار BFGMiner مخصوص سخت‌افزارهای ای‌سیک و به زبان C بوده و با مدارات مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA) و برخی کارت‌های گرافیک سازگار است. این نرم‌افزار ویژگی‌هایی ازجمله اورکلاک کردن (افزایش عملکرد پردازنده)، نمایش دمای بسیاری از دیوایس‌ها و امکان اتصال به چندین استخر استخراج را نیز در بر دارد.

علاوه بر آن، این نرم‌افزار از اتصال به استخرهای استخراج غیرقابل دسترس خودداری کرده و منابع سیستم را به هدر نمی‌دهد. محیط کاربری آن به صورت متنی بوده اما بسیار ساده و آسان است. نکته‌ی جالب آن است که می‌توان آن را روی رسپبری پای (Raspberry Pi) نیز نصب و اجرا کرد.

این نرم‌افزار از پراکسی سرورهای گتورک (getwork) و استراتیوم (stratum) برای اختصاص پراکسی به هر ریگ و جلوگیری از قطع ارتباط استفاده می‌کند. علاوه بر آن، از پروتکل استخراج غیرمتمرکز گت بلاک تمپلیت (getblocktemplate) که توسط جامعه‌ی بیت کوین توسعه داده شده، به منظور ایجاد هدر بلاک برای استخراج توسط ماینر، بهره می‌برد.

مطالب پیشنهادی  چه کسانی در ایران بیتکوین استخراج میکنند

در این برنامه از یک تایمر واچ داگ استفاده شده که می‌تواند رشته‌های برنامه را مدیریت کرده و در صورت متوقف شدن این رشته‌ها، دستگاه از کار نخواهد افتاد. علاوه بر آن، اطلاعات مفیدی از جمله، درخواست‌های ارسال‌شده یا رد شده، خطاهای سخت‌افزاری و میزان کارایی دستگاه را نیز به شما نشان خواهد داد.

جی‌یو‌آی ماینر (GUIminer)

جدیدترین برنامه های استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

نرم افزار GUIminer نیز یکی دیگر از محبوب‌ترین و برترین نرم‌افزارهای استخراج در دنیا است. این نرم‌افزار برای استخراج بیت کوین، عمدتاً با پردازنده‌های گرافیکی و یا مرکزی ویندوز هماهنگ بوده و از طریق توسعه‌ی برنامه‌ی استخراج‌کننده‌ی بیت کوین اپن ‌سی‌ال پایتون (pocblm) بوجود آمده است.

شما می‌توانید از میان دو نوع استخراج در این نرم‌افزار یکی را به‌دلخواه انتخاب کنید: ماینینگ انفرادی (Solo mining) و گروهی (Pooled mining).  در استخراج انفرادی، ماینر خود به تنهایی و بدون هیچ کمکی به انجام این عمل می‌پردازد. در این صورت باید ماینر خود را به کلاینت محلی بیت کوین متصل کنید. با انجام این کار به تنهایی فرایند حل مسائل ریاضی را انجام داده و پاداش بلاک را از آن خودتان خواهید کرد. اما در آخر، از ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 •  این نرم‌افزار به طور خودکار متناسب با استخرهای استخراج رایج پیکربندی شده و نیازی به ورود اطلاعات توسط کاربر برای اتصال به این استخرها نیست.
 • گزارش اطلاعات مهم ازجمله هش ریت دستگاه
 • می‌توان در هر لحظه به حساب پولی خود دسترسی داشته و از آن برداشت کرد.
 • امکان انجام فعالیت‌های مختلف در یک زمان با کوچک کردن پنجره‌ی مربوطه
 • داشتن رابط کاربری گرافیکی
 • پشتیبانی از پردازنده‌های گرافیکی ای‌ام‌دی (AMD)، انویدیا (NVIDIA) و پردازنده‌های مرکزی

  استخراج بیت کوین چیست؟

  استخراج بیت کوین فرایندی است که طی آن بیت کوین در شبکه تولید می شود.

  در شبکه بیت کوین هر ده دقیقه یک مسابقه برگذار می شود که جواب آن یک عدد است و شرکت کنندگان باید این عدد را حدس بزنند.

  هر کسی که بتواند این عدد را سریعتر از بقیه حدس بزند برنده جایزه خواهد بود.

  شرکت کنندگان مسابقه همان استخراج کنندگان بیت کوین هستند و جایزه مسابقه هم بیت کوینی است که در شبکه تولید می شود.

  هرچقدر شرکت کنندگان بتوانند با سرعت بالاتری اعداد مختلفی را حدس بزنند و به شبکه ارسال کنند احتمال برنده شدن آنها بیشتر خواهد بود.

  به همین دلیل شرکت کنندگان به سمت دستگاه‌های تخصصی ماینر رفته اند. دستگاه‌های ماینر اعداد مختلف را با سرعت بالا حدس می زنند و به شبکه ارسال می کنند.

  استخر استخراج و تشکیل گروه

  در حال حاضر به قدری رقابت برای استخراج شدید شده که اگر افراد به تنهایی با دستگاه‌های خود در مسابقه شرکت کنند هم احتمال زمان برنده شدن آنها ممکن است تا چند صد سال طول بکشد.

  به همین دلیل شرکت کنندگان برای برنده شدن در مسابقه از طریق استخر استخراج اقدام می کنند. استخر استخراج، تعداد زیادی شرکت کننده هستند که باهم یک گروه تشکیل می دهند تا احتمال برنده شدن گروه آنها بالاتر رود و پس از برنده شدن جایزه بین همه گروه به نسبت تقسیم می شود.

  به تبلیغات استخراج بیت کوین با کامپیوتر اعتماد نکنید

  ممکن است شما هم به تبلیغات گسترده ای که برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر می شود، برخورده باشید.

  اما همانطور که توضیح داده شد این کار از نظر عملی امکان پذیر نیست. و معمولا مقاصد دیگری پشت این تبلیغات است.

  حتی ممکن است از افراد دیگر و یا در تبلیغات بشنوید که بیت کوین استخراج کرده اند اما این نیز حلقه دیگری از تبلیغات این شبکه ها برای جذب بیشتر طعمه های خود است.

  اگر می خواهید وارد دنیای بیت کوین شوید می توانید خرید بیت کوین به مقدار حتی کمی را تجربه کنید. راهنمای خرید بیت کوین می تواند برای شما مفید باشد. همچنین می توانید مقایسه خرید بیت کوین و خرید دستگاه ماینر را نیز مطالعه کنید

  چگونه سخت‌افزار مناسب برای استخراج سریع بیت کوین را انتخاب کنیم؟!

  اگر تصمیم شما برای استخراج ارز دیجیتال جدی است، بهترین کار این است که ابتدا تجهیزات مربوط به این کار را تهیه کنید. چون اکنون چند سالی است که دیگر استخراج بیت کوین با کامپیوترهای شخصی امکان‌پذیر نیست.

  برای این‌که بدانید چه سخت‌افزاری مناسب استخراج بیت کوین است، در هنگام انتخاب و خرید باید این موارد را در نظر بگیرید :

  •  Hash Rate یا نرخ هش

  با توجه به این‌که استخراج بیت کوین اکنون کار بسیار پیچیده‌ای است، سرمایه‌گذاری روی خرید سخت‌افزار مناسب استخراج کاری بسیار منطقی است.

  یکی از ویژگی‌هایی که در هنگام انتخاب سخت‌افزار استخراج سریع بیت کوین باید در نظر گرفت، نرخ هش یا Hash Rate است.

  نرخ هش تعداد محاسباتی است که سخت‌افزار استخراج بیت کوین می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد. این یک پارامتر بسیار مهم است.

  زیرا داشتن نرخ هش بالاتر یعنی شانس شما در یافتن یک بلوک بیت کوین، حل کردن بلوک و جمع آوری پاداش افزایش پیدا می‌کند.

  7 مورد از مزایا و معایب استخراج بیت کوین که به شما نمی‌گویند!

  واحد اندازه‌گیری هش، مگا هش در ثانیه است. این واحد به صورت ( MH / ثانیه) نشان داده می‌شود. البته اگر بتوانید روی خرید دستگاه ماینر بیشتر هزینه کنید می‌تواند ماینرهایی با واحد گیگا هش ( GH / ثانیه) و ترا هش (TH / ثانیه) نیز تهیه کنید.
  • منبع تأمین انرژی

  خریدن سخت‌افزار استخراج بیت کوین در واقع یک سرمایه‌گذاری است و نحوه قیمت گذاری در آن بسیار اهمیت دارد.. به همین دلیل است که این کار هزینه‌های گزافی را نیز به همراه دارد.

  بدیهی است که هرچه سخت‌افزار شما قوی‌تر باشد، نیاز به برق بیشتری هم خواهد داشت. بنابراین قبل از این‌که دستگاه ماینر خود را خریداری کنید، باید محاسبه کنید که میزان برق مصرفی این دستگاه چند وات خواهد بود.

  سپس عدد به دست آمده را ضرب در هزینه هر کیلو وات ساعت برق مصرفی شهر خود کنید. به این ترتیب می‌توانید تخمین بزنید که قبض برق بعدی شما چقدر خواهد بود.

  البته در هنگام محاسبه باید موضوع تصاعدی شدن هزینه برق بعد از یک مقدار مشخص مصرف و همچنین ساعات اوج مصرف که هزینه برق در آن چند برابر می‌شود را نیز در نظر بگیرید.

  حالا اگر این هزینه که بدون تردید عدد آن بسیار زیاد است به نسبت بیت کوینی که به دست می‌آورید منطقی است، می‌توانید به کسب سود امیدوار باشید.

  جالب است بدانید که برخی از معدنچیان برای این‌که هزینه برق کمتری پرداخت کنند تجهیزات خود را به شهرهایی منتقل می‌کنند که هزینه مصرف برق در آن‌ها به‌مراتب کمتر از شهرهای بزرگ است. البته اگر برای این کار مجوزهای لازم دریافت شود، ازنظر قانونی منعی برای آن وجود ندارد.

  • قدرت پردازشگر مرکزی یا CPU

  شما دستگاه ماینر را به یک کامپیوتر متصل می‌کنید. بنابراین به یک پردازشگر مرکزی نیاز دارید که قدرت کافی برای پشتیبانی کردن از ماینر شما را داشته باشد. CPU انتخابی شما نیز باید تا حد ممکن پر قدرت باشد.

  البته امروزه دیگر استخراج بیت کوین تنها با استفاده از یک کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ و بدون حضور ماینر غیر ممکن است. کافی است این کار را بکنید تا بدون کسب حتی یک ساتوشی، CPU شما منفجر شود.

  • کارت گرافیکی GPU

  پس‌ازاین که تعداد ماینرهای بیت کوین به تدریج رو به فزونی گذاشت، استخراج بیت کوین روز به روز سخت‌تر شد. رقابت شدید بین ماینرها برای یافتن یک بلوک بیت کوینی و حل مسئله تراکنش آن سبب شد که هر بار حل کردن تراکنش بیت کوین کار سخت‌تری شود.

  به تدریج ماینرها دریافتند که هرچقدر کارت گرافیکی قوی‌تری داشته باشند، قدرت بیشتری در پیدا کردن بلوک بیت کوین و حل تراکنش داخل آن را خواهد داشت.

  به این ترتیب قدرت کارت گرافیکی نیز یکی از ویژگی‌های مهمی است که پکیج سخت افزاری استخراج بیت کوین شما باید آن را داشته باشد.

  نرم افزار مخصوص استخراج بیت کوین چیست ؟

  بسته به نوع تجهیزات مورد نظر خود، نیاز به نصب نرم افزار استخراج معدن خواهید داشت.

  برای برخی از دستگاه‌های ماینر آدرس BTC از قبل تنظیم شده است. به طور مثال اگر از ماینر ASIC استفاده کنید، تنها کاری که لازم است برای شروع استخراج سریع بیت کوین انجام دهید وصل کردن دستگاه به یک خروجی است.

  آدرس کیف پول بیت کوینی

  این آخرین چیزی است که برای استخراج بیت کوین و ذخیره بیت کوین‌های به دست آمده به آن نیاز دارد. تهیه یک کیف پول بیت کوینی کار بسیار ساده‌ای است.  ما در مقاله ای جداگانه بهترین کیف پول بیت کوین را معرفی کرده ایم از آنها میتوانید استفاده نمایید.

  می‌توانید در سایت‌های بسیاری به صورت رایگان کیف پول بیت کوینی بسازید. فقط توجه داشته باشید که موضوع امنیت کیف پول از هر چیز دیگری مهم‌تر است. بنابراین در انتخاب سایتی که کیف پول بیت کوینی خود را در آن می‌سازید به‌اندازه کافی دقت و وسواس به خرج دهید.

  در پایان، اگر تجربه کار با این نرم‌افزارها یا به طور کلی استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی را دارید، می‌توانید از بخش نظرات این پست، تجربه خود را برای کاربران دیگر به اشتراک بگذارید تا به تصمیم‌گیری بهتر آن‌ها کمکی کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید