Posted on

تفاوت بیت کوین در مقابل اتریوم

تفاوت بیت کوین در مقابل اتریوم

تفاوت بیت کوین در مقابل اتریوم

Ether (ETH) ، رمز ارز شبکه Ethereum ، بدون شک بعد از بیت کوین (BTC) دومین رمز دیجیتال محبوب است . در واقع ، به عنوان دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ با محدودیت بازار ، مقایسه بین Ether و BTC طبیعی است.

اتر و بیت کوین از بسیاری جهات به یکدیگر شبیه هستند: هر یک ارز دیجیتالی است که از طریق صرافی های آنلاین معامله می شود و در انواع مختلف کیف پول های رمزپایه ذخیره می شود. هر دوی این نشانه ها غیرمتمرکز هستند ، به این معنی که توسط بانک مرکزی یا مقامات دیگر صادر یا تنظیم نشده اند. هر دو از فناوری دفتر توزیع شده موسوم به بلاکچین استفاده می کنند. با این وجود ، تمایزهای اساسی بسیاری نیز بین دو ارز رمزپایه محبوب با توجه به محدودیت بازار وجود دارد. در زیر ، ما شباهت و تفاوت بین بیت کوین و اتر را از نزدیک بررسی خواهیم کرد.

غذاهای کلیدی

  • بیت کوین نشانه ظهور شکل کاملاً جدیدی از پول دیجیتال است که خارج از کنترل هر دولت یا شرکتی فعالیت می کند.
  • با گذشت زمان ، مردم دریافتند که یکی از نوآوری های اساسی بیت کوین ، بلاکچین ، می تواند برای اهداف دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
  • اتریوم پیشنهاد کرد که از فناوری بلاکچین نه تنها برای حفظ یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز بلکه برای ذخیره کد رایانه ای که می تواند برای تأمین قدرت دستکاری در قراردادهای مالی غیرمتمرکز و برنامه های کاربردی استفاده شود.
  • برنامه ها و قراردادهای Ethereum توسط اتر ، واحد پول شبکه Ethereum ، تأمین می شوند.
  • اتر قصد داشت بیشتر از رقابت با بیت کوین مکمل باشد ، اما با این وجود به عنوان رقیبی در مبادلات ارزهای رمزپایه ظاهر شده است.
مطالب پیشنهادی  بهترین راههای خرید بیت کوین

مبانی بیت کوین

بیت کوین در ژانویه 2009 راه اندازی شد. این ایده جدیدی را ارائه داد که در یک کاغذ سفید توسط Satoshi Nakamoto مرموز ارائه شد – بیت کوین نوید یک ارز آنلاین را می دهد که بر خلاف ارزهای صادر شده توسط دولت بدون هیچ گونه مرجع مرکزی امن است . هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد ، فقط مانده هایی است که با یک دفتردار عمومی امن رمزنگاری شده مرتبط هستند. اگرچه بیت کوین اولین تلاش برای تهیه ارز آنلاین از این نوع نبود ، اما در اولین تلاش خود موفق ترین بود و تقریباً برای همه ارزهای رمزپایه که طی دهه گذشته توسعه یافته اند ، به نوعی به عنوان سلف شناخته می شود . 1

با گذشت سالها ، مفهوم ارز مجازی و غیرمتمرکز در بین نهادهای نظارتی و نهادهای دولتی مورد قبول واقع شده است. اگرچه این یک ابزار پرداخت یا ذخیره ارزش شناخته شده رسمی نیست ، ارز رمزنگاری شده موفق شده است جایگاه ویژه ای برای خود ایجاد کند و علی رغم اینکه مرتبا مورد بررسی و بحث قرار می گیرد ، همچنان با سیستم مالی همزیستی دارد.

در ابتدای رونق ارزهای رمزنگاری شده در سال 2017 ، ارزش بازار بیت کوین نزدیک به 87 درصد از کل بازار ارزهای رمزپایه را تشکیل می داد.

مبانی Ethereum

از فناوری بلاکچین برای ایجاد برنامه هایی استفاده می شود که فراتر از امکان یک ارز دیجیتال باشد. Ethereum در ژوئیه سال 2015 راه اندازی شد ، بزرگترین و تثبیت شده ترین پلتفرم نرم افزاری غیر متمرکز با پایان باز است.

Ethereum امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز ( dapps ) را فراهم می کند و بدون هیچ گونه خرابی ، تقلب ، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا می شود. Ethereum همراه با زبان برنامه نویسی خاص خود است که بر روی یک بلاکچین اجرا می شود ، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های توزیع شده را ایجاد و اجرا کنند.

کاربردهای بالقوه Ethereum دامنه وسیعی دارند و از رمز رمزگذاری بومی آن ، اتر (که به اختصار ETH مخفف می شود) تأمین می شوند. در سال 2014 ، Ethereum پیش فروش اتر را آغاز کرد که پاسخ طاقت فرسایی دریافت کرد. اتر مانند سوخت برای اجرای دستورات در پلت فرم Ethereum است و توسط توسعه دهندگان برای ساخت و اجرای برنامه ها بر روی سیستم عامل استفاده می شود.

مطالب پیشنهادی  مزایای پرداخت با بیت کوین چیست؟

اتر به طور عمده برای دو منظور استفاده می شود – به عنوان ارز دیجیتال در صرافی ها به همان شیوه سایر ارزهای رمزپایه معامله می شود و در شبکه Ethereum برای اجرای برنامه ها استفاده می شود. طبق گفته Ethereum ، “مردم در سراسر جهان از ETH برای پرداخت ، به عنوان ذخیره ارزش یا وثیقه استفاده می کنند.” 2

تفاوت بیت کوین در مقابل اتریوم

تفاوت های کلیدی

در حالی که هر دو شبکه بیت کوین و Ethereum از اصل دفترهای توزیع شده و رمزنگاری تغذیه می کنند ، این دو از لحاظ فنی از بسیاری جهات با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال ، معاملات در شبکه Ethereum ممکن است حاوی کد اجرایی باشد ، در حالی که داده های پیوست شده در معاملات شبکه بیت کوین معمولاً فقط برای یادداشت برداری هستند. تفاوت های دیگر شامل زمان بلوک (معامله اتر در ثانیه در مقایسه با دقیقه برای بیت کوین تأیید می شود) و الگوریتم هایی که روی آنها اجرا می شود (Ethereum از ethash استفاده می کند در حالی که بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند).

از همه مهمتر ، شبکه های بیت کوین و اتریوم با توجه به اهداف کلی آنها متفاوت است. در حالی که بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای ملی ایجاد شده و بنابراین آرزو دارد که وسیله مبادله و ذخیره ارزش باشد ، Ethereum به عنوان بستری برای تسهیل قراردادهای تغییر ناپذیر ، برنامه ای و برنامه ها از طریق ارز خود در نظر گرفته شده است.

BTC و ETH هر دو ارز دیجیتالی هستند ، اما هدف اصلی اتر این نیست که خود را به عنوان یک سیستم پولی جایگزین معرفی کند ، بلکه هدف آن تسهیل و کسب درآمد از قرارداد هوشمند Ethereum و برنامه غیرمتمرکز (dapp) است.

مطالب پیشنهادی  ارز مجازی چیست و چه کاربردی دارد

Ethereum یکی دیگر از موارد استفاده برای زنجیره بلوکی است که از شبکه بیت کوین پشتیبانی می کند و از لحاظ تئوریک واقعاً نباید با بیت کوین رقابت کند. با این حال ، محبوبیت اتر آن را به رقابت با تمام ارزهای رمزپایه سوق داده است ، به ویژه از دیدگاه معامله گران. در بیشتر تاریخ خود از اواسط سال 2015 ، اتر در رتبه بندی برترین ارزهای رمزپایه با محدودیت بازار پشت سر بیت کوین قرار داشت. همانطور که گفته شد ، لازم به یادآوری است که اکوسیستم اتر بسیار کوچکتر از بیت کوین است: از ژانویه 2020 ، حد مجاز بازار اتر کمتر از 16 میلیارد دلار بود ، در حالی که بیت کوین تقریبا 10 برابر بیش از 147 میلیارد دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید