تفاوت بیت کوین با لیت کوین چیست

تفاوت بیت کوین با لیت کوین چیست

تفاوت بیت کوین با لیت کوین چیست

طی چند سال گذشته ، علاقه عمومی به ارزهای رمزپایه به طور چشمگیری نوسان داشته است. اما با ظهور دهه 2020 ، علاقه سرمایه گذاران به رمزنگاری ها افزایش یافته است. تمرکز اصلی این علاقه بیت کوین بوده است که مدتهاست نام اصلی ارز رمزنگاری شده است – جای تعجب نیست از آنجا که این اولین پول دیجیتالی بود که واقعاً جذب آن شد.

از زمان تاسیس بیت کوین در سال 2009 ، صدها ارز رمزنگاری شده دیگر وارد بازار شده اند. 1  گرچه ثابت شده است که سکه های دیجیتال با توجه به فضای شلوغ و پر جمعیت ، سخت تر نشان می دهند ، Litecoin (LTC) یکی از رمزنگاری های غیر بیت کوین است که توانسته در مقابل رقابت بایستد. LTC در حال حاضر از بیت کوین به عنوان ششمین ارز دیجیتال بزرگ با محدودیت بازار عقب است .

غذاهای کلیدی

  • بیت کوین و لیت کوین هر دو ارز رمزپایه ای هستند. بیت کوین که از سال 2009 به وجود آمد ، برند غالب است. Litecoin که دو سال بعد تاسیس شد ، یکی از رقبای برجسته آن است.
  • از مارس 2021 ، سقف بازار بیت کوین 1 تریلیون دلار است ، در حالی که Litecoin 13.7 میلیارد دلار است. 2
  • Litecoin می تواند تعداد بیشتری سکه نسبت به بیت کوین تولید کند و سرعت معاملات آن بیشتر است ، اما این عوامل تا حد زیادی مزایای روانشناختی برای سرمایه گذار است و بر ارزش یا کاربرد ارز تأثیر نمی گذارد.
  • بیت کوین و Litecoin از الگوریتم های رمزنگاری کاملاً متفاوتی استفاده می کنند: بیت کوین از الگوریتم دیرینه SHA-256 و Litecoin از الگوریتم جدیدتری به نام Scrypt استفاده می کند.

 

شباهت های بین بیت کوین و Litecoin

در ظاهر ، بیت کوین و Litecoin اشتراکات بسیاری دارند. در ابتدایی ترین سطح ، هر دو ارز رمزپایه غیرمتمرکز هستند. در حالی که ارزهای ناخالص مانند دلار آمریکا یا ین ژاپن برای حمایت از ارزش ، کنترل گردش و مشروعیت به پشتیبانی بانک های مرکزی اعتماد می کنند ، ارزهای رمزپایه مشمول یک مرجع متمرکز نیستند: آنها فقط به یکپارچگی رمزنگاری خود شبکه متکی هستند.

Litecoin در سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل چارلی لی راه اندازی شد که اولین نسخه “نسخه ساده بیت کوین” را از طریق یک پیام ارسال شده در یک انجمن محبوب بیت کوین اعلام کرد. 3  از زمان تأسیس ، Litecoin در واکنش به بیت کوین ایجاد شد. در واقع ، توسعه دهندگان خود Litecoin مدت هاست که اظهار داشته اند که هدف آنها ایجاد “نقره” “طلای” بیت کوین است.

به همین دلیل ، Litecoin بسیاری از ویژگی های بیت کوین را که لی و سایر توسعه دهندگان احساس می کردند برای ارز رمزپایه قبلی به خوبی کار می کند ، در پیش می گیرد و برخی از جنبه های دیگر را که تیم توسعه دهنده احساس می کردند بهبود می یابد ، تغییر می دهد.

اثبات کار

یک شباهت مهم بین بیت کوین و Litecoin این است که هر دو اثبات اکوسیستم های کاری هستند. این بدان معنی است که فرایند اساسی استخراج هر دو ارز رمزپایه ای – یعنی تولید ، احراز هویت شده و سپس به یک دفتر عمومی یا بلاکچین اضافه می شود – از نظر بنیادی مشابه است (البته دقیقاً یکسان نیست ، همانطور که در زیر خواهیم دید).

ذخیره سازی و معاملات

برای یک سرمایه گذار ، بسیاری از عناصر اساسی معامله با بیت کوین و Litecoin نیز بسیار شبیه هستند. هر دوی این ارزهای رمزپایه را می توان از طریق صرافی خریداری و یا با استفاده از دکل استخراج استخراج کرد. هر دو برای اینکه بتوانند با خیال راحت بین معاملات ذخیره شوند ، به “کیف پول” دیجیتال یا سردخانه نیاز دارند.

بعلاوه ، ثابت شده است که قیمت هر دو ارز رمزنگاری شده تحت تأثیر نوسانات چشمگیری است ، این امر به عواملی از علاقه سرمایه گذار تا مقررات دولتی بستگی دارد.

تفاوت بیت کوین با لیت کوین چیست

 

تفاوت بین بیت کوین و Litecoin

سرمایه بازار

یکی از زمینه هایی که بیت کوین و Litecoin در آن تفاوت زیادی دارند ، سرمایه بازار آنها است ،  ارزش کل دلار دلار در بازار برای  سکه های معوقه.

از مارس 2021 ، ارزش کل بیت کوین های در گردش در حدود 1 تریلیون دلار است که باعث می شود کلاه بازار آن بیش از 70 برابر بزرگتر از Litecoin باشد که ارزش کل آن 13.7 میلیارد دلار است. 2  اینکه آیا محدودیت بازار بیت کوین به شما اعتراض می کند یا کم یا زیاد ، عمدتا به دیدگاه تاریخی بستگی دارد. وقتی در نظر بگیریم که سرمایه بازار بیت کوین در جولای 2010 به سختی 42000 دلار بود ، رقم فعلی آن حیرت انگیز به نظر می رسد.

بیت کوین به عنوان یک شبکه هنوز همه ارزهای دیجیتال دیگر را کوتوله می کند. نزدیکترین رقیب آن Ethereum ، دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ است که سقف آن در بازار نزدیک به 212 میلیارد دلار است. 2  بنابراین ، این واقعیت که بیت کوین از ارزش قابل توجهی بالاتر از Litecoin برخوردار است ، به خودی خود جای تعجب ندارد ، با توجه به اینکه بیت کوین در حال حاضر بسیار بزرگتر از سایر ارزهای دیجیتال است.

توزیع

یکی دیگر از تفاوتهای اصلی بین بیت کوین و Litecoin مربوط به تعداد کل سکه هایی است که هر ارز رمزپایه می تواند تولید کند. اینجاست که Litecoin خود را متمایز می کند. شبکه بیت کوین هرگز نمی تواند از 21 میلیون سکه فراتر رود ، در حالی که Litecoin می تواند تا 84 میلیون سکه را در خود جای دهد. 3

از نظر تئوری ، این یک مزیت قابل توجه برای Litecoin به نظر می رسد ، اما ممکن است در نهایت اثرات آن در دنیای واقعی بسیار ناچیز باشد. این بدان دلیل است که هر دو بیت کوین و Litecoin به مقادیر تقریباً بی نهایت کم تقسیم می شوند. در حقیقت ، حداقل مقدار بیت کوین قابل انتقال یکصد میلیونم بیت کوین (0.00000001 بیت کوین) است که به زبان عامیانه به عنوان یک “ساتوشی” شناخته می شود. 4

بنابراین ، هر یک از ارزها ، صرف نظر از بالا رفتن قیمت کلی یک بیت کوین یا Litecoin بدون تقسیم ، نباید در خرید کالاها یا خدمات با قیمت پایین مشکلی داشته باشند.

بیشترین تعداد حداکثر سکه Litecoin ممکن است یک مزیت روانشناختی نسبت به بیت کوین داشته باشد ، به دلیل قیمت پایین برای یک واحد.

در نوامبر 2013 ، مدیر IBM ، ریچارد براون این احتمال را مطرح کرد که برخی از کاربران ممکن است معامله در کل واحدها را به جای کسری در یک واحد ترجیح دهند ، این یک مزیت بالقوه برای Litecoin است. 5  با این حال حتی با فرض صحت این مسئله ، این مشکل ممکن است از طریق تغییرات نرم افزاری ساده ای که در کیف پول های دیجیتالی که از طریق آنها معاملات بیت کوین انجام می شود ، وارد شود.

همانطور که تریستان وینترز در مقاله مجله بیت کوین ، “روانشناسی اعشار” اشاره کرد ، کیف پول های معروف بیت کوین مانند Coinbase و Trezor در حال حاضر گزینه نمایش ارزش بیت کوین را از نظر ارزهای رسمی (یا فیات) مانند دلار آمریکا ارائه می دهند. 6  این می تواند به دور زدن انزجار روانی از معامله در بخشها کمک کند.

سرعت معامله

اگرچه معاملات فنی بلافاصله در هر دو شبکه بیت کوین و Litecoin اتفاق می افتد ، اما زمان دیگری برای تایید این معاملات توسط سایر شرکت کنندگان در شبکه مورد نیاز است. Litecoin با هدف اولویت بندی سرعت معاملات تاسیس شد و این با افزایش محبوبیت ، یک مزیت را ثابت کرده است.

طبق داده های Blockchain.com ، میانگین زمان تأیید تراکنش شبکه بیت کوین (مدت زمان لازم برای تأیید یک بلوک و افزودن آن به بلاکچین) در حال حاضر فقط کمتر از 9 دقیقه در هر تراکنش است ، اگرچه وقتی که ترافیک زیاد است این می تواند بسیار متفاوت باشد . 7  رقم معادل Litecoin تقریباً 2.5 دقیقه است. 8

در اصل ، این تفاوت در زمان تأیید می تواند جذابیت Litecoin را برای تجار بیشتر کند. به عنوان مثال ، یک تاجر که در ازای دریافت بیت کوین کالایی را می فروشد ، باید تقریباً چهار برابر صبر کند تا پرداخت را تأیید کند ، گویی که همان کالا در ازای Litecoin فروخته شده است. از طرف دیگر ، بازرگانان همیشه می توانند معاملات را بدون اینکه منتظر هیچ تأییدی باشند بپذیرند. موضوع امنیت برخی از معاملات تأیید صفر موضوع برخی بحث هاست. 9

الگوریتم ها

تا کنون اساسی ترین تفاوت فنی بین بیت کوین و Litecoin الگوریتم های رمزنگاری متفاوتی است که آنها به کار می برند. بیت کوین از الگوریتم دیرینه SHA-256 استفاده می کند ، در حالی که Litecoin از الگوریتمی نسبتاً جدید معروف به Scrypt استفاده می کند.

اهمیت عملی اصلی این الگوریتم های مختلف تأثیر آنها در روند استخراج سکه های جدید است. هم در بیت کوین و هم در Litecoin ، روند تأیید تراکنش ها به قدرت محاسباتی قابل توجهی نیاز دارد. برخی از اعضای شبکه ارزی ، معروف به ماینر ، منابع محاسباتی خود را برای تأیید معاملات سایر کاربران اختصاص می دهند. در ازای انجام این کار ، این ماینرها با کسب واحدهای ارزی که استخراج کرده اند پاداش می گیرند.

به طور کلی SHA-256 الگوریتمی پیچیده تر از Scrypt در نظر گرفته می شود ، در عین حال امکان پردازش موازی درجه بیشتری را نیز دارد. در نتیجه ، استخراج کنندگان بیت کوین در سالهای اخیر از روشهای پیچیده و فزاینده ای برای استخراج بیت کوین با حداکثر کارایی ممکن استفاده کرده اند. متداول ترین روش برای استخراج بیت کوین شامل استفاده از مدارهای مجتمع مخصوص برنامه (ASIC) است. 10

اینها سیستم های سخت افزاری هستند که برخلاف پردازنده های مرکزی و پردازنده های گرافیکی ساده ای که قبل از آنها ارائه شده اند ، می توانند برای استخراج بیت کوین ساخته شوند. نتیجه عملی این امر این بوده است که استخراج بیت کوین برای کاربر روزمره به طور فزاینده ای از دسترس خارج شده است ، مگر اینکه آن شخص به استخر استخراج بپیوندد .

برعکس ، Scrypt به گونه ای طراحی شده است که نسبت به انواع راه حل های سخت افزاری سفارشی که در استخراج مبتنی بر ASIC استفاده می شود ، کمتر حساس باشد. همین امر باعث شده است که بسیاری از مفسران ، ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر Scrypt مانند Litecoin را برای کاربرانی که مایل به شرکت در شبکه به عنوان ماینر هستند ، بیشتر در دسترس ببینند. در حالی که برخی از شرکت ها اسکریپت های ASIC را به بازار آورده اند ، چشم انداز Litecoin در مورد استخراج با دسترسی آسان تر هنوز واقعیت است ، زیرا بخش خوبی از استخراج Litecoin هنوز از طریق CPU یا GPU استخراج کنندگان انجام می شود . 11

 

سوالات متداول Litecoin و Bitcoin

Litecoin برای چه استفاده می شود؟

با توجه به همه هوپلا های موجود در مورد قیمت ها و محدودیت بازار ، ممکن است به نظر برسد که Litecoin عمدتا برای خرید و فروش عقب و جلو وجود دارد ، تا شوخی بازرگانان قدیمی درباره دانه های سویا را بیان کنیم. در حقیقت ، Litecoin – مانند همه ارزهای رمزپایه – نوعی پول دیجیتال است. بنابراین می تواند توسط اشخاص و موسسات برای خرید چیزها و انتقال وجوه بین حساب ها استفاده شود.

سرعت نسبی و ارزان بودن آن را برای معاملات روزمره کوچکتر ایده آل می کند. شرکت کنندگان مستقیماً و بدون استفاده از واسطه ای مانند بانک ، شرکت کارت اعتباری یا خدمات پردازش پرداخت کار می کنند.

آیا می توانید Litecoin را به بیت کوین تبدیل کنید؟

می توانید litecoins را به بیت کوین تبدیل کنید و بالعکس – مشابه روشی که می توانید ارزهای فیات را مبادله کنید ، مانند تغییر دلار به پوند یا ین به یورو. از آنجا که هر دو ارز رمزپایه پیشرو و بسیار مایع هستند ، به طور کلی مشکلی در مبادله یکی با دیگری وجود ندارد.

برای انجام این کار ، شما باید یک حساب کاربری با یک سیستم عامل معاملاتی یا تبادل ارز رمزنگاری شده یا برنامه تجارت داشته باشید. مبلغی که در تبدیل دریافت خواهید کرد البته به قیمت های فعلی هر ارز بستگی دارد.

آیا می توانم Litecoin را به آدرس Bitcoin ارسال کنم؟

درک تبدیل ارز رمزپایه بسیار مهم است زیرا شما نمی توانید Litecoin را به آدرس Bitcoin ارسال کنید – حتی اگر در همان کیف پول باشد – و بالعکس. اگر این کار را انجام دهید ، پول از دست می رود. در صورت تهیه نسخه پشتیبان از کلیدهایی که به شما امکان دسترسی به حساب خود را می دهند ، بازیابی ممکن است امکان پذیر باشد ، اما این کار دشوار است.

آیا Litecoin می تواند از بیت کوین پیشی بگیرد؟

اینکه آیا Litecoin هرگز می تواند از بیت کوین به عنوان ارز رمزپایه شماره یک پیشی بگیرد یا خیر ، یک حدس و گمان است. بیت کوین پول دیجیتالی اصلی است و از نظر بسیاری ، نام آن با ارز رمزنگاری شده مترادف است – عملاً یک اصطلاح عمومی است ، مانند کلینکس برای بافت صورت.

اگر بخواهید رمزنگاری دیگری بیت کوین را از تخت سلطنت بیاندازد ، اتریوم (شماره دو فعلی) یا یکی دیگر از ارزهای دارای رتبه بالاتر احتمالاً کاندیداها هستند. هنوز هم ، برخی از تحلیلگران اصول Litecoin را دوست دارند. شان ویلیامز ، سهامدار سهام ، در مقاله ای در سال 2018 برای The Motley Fool نوشت: “Litecoin می تواند معاملات را سریعتر از بیت کوین پردازش کند ، و زمان بلوک سریعتر آن نشان می دهد که می تواند ظرفیت بیشتری نسبت به بیت کوین را تحمل کند” ، و اضافه کرد: “مطمئناً ابزارهایی برای فشار دادن دارد بیت کوین را کنار بگذارید و به یک ابزار مبادله ای برای کاربران ارز دیجیتال تبدیل شوید. ” 12

در حالی که بیت کوین و Litecoin ممکن است به طور نسبی طلا و نقره فضای ارزهای رمزپایه امروزی باشند ، تاریخ نشان داده است که وضعیت موجود در این بخش سریع و هنوز در حال توسعه می تواند حتی در طی چند ماه تغییر کند. باید دید ارزهای رمزپایه ای که با آنها آشنا شده ایم در ماه ها و سال های آینده قامت خود را حفظ می کنند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید