بیت کوین یک طرح غول پیکر است

 را از بین برده ، میلیاردها دلار کلاهبرداری را افشا کرده است ، به معنای واقعی کلمه انسانها را نجات داده ، مجرمان را به زندان فرستاده و شخصاً میلیونها بار در تلاش برای ایجاد اخلاقی تر در جهان تلاش کرده است. از او پرسیدم که آیا شباهت هایی بین همه شرکت های متقلب وجود دارد یا خیر ، پاسخ او فوری بود:

“اوه ، این آسان است. در پایان روز ، همه آنها یک نوع طرح پونزی بودند. “

چارلز پونزی

این طرح پونزی حاصل تفکر یک سارق ایتالیایی با نام باشکوه کارلو پیترو جیووانی گوگلیمو تبالدو پونزی بود.

پونزی به سرمایه گذاران خود تضمین داد كه می تواند در مدت 90 روز پول آنها را دو برابر كند و به آنها گفت كه او در زمینه داوری کوپن IRC متخصص است . در حقیقت ، پونزی به راحتی سرمایه گذاران قبلی خود را با سرمایه گذاری سرمایه گذاران بعدی پرداخت کرد .

چنین طرح هایی بدیهی است که نمی توانند برای همیشه دوام داشته باشند – دو برابر کردن سود شما در هر سه ماه برای همیشه از نظر ریاضیات پوچ است. مدتی ، پونزی مانند یک پادشاه زندگی می کرد ، برای خود یک عمارت می خرید ، ماه عسل را در ایتالیا می گذراند ، کارخانه شراب سازی را افتتاح می کند ، حتی یک کارخانه ماکارونی را در کنار آن خریداری می کند. وقتی یکی از خبرنگاران نسبت به افزایش سریع پونزی مشکوک شد ، مرد متهم به افترا شد و 500000 دلار برنده شد.

در پایان ، طرح پونزی قبل از فروپاشی بیش از یک سال اجرا شد ، شش بانک را تعطیل کرد و برای هزاران سرمایه گذار معادل 250 میلیون دلار پول امروز هزینه کرد.

پونزی در پرونده های دادگاه بعدی ورشکست شد و به بیش از یک دهه زندان محکوم شد. پس از آزادی ، وی طرح باتلاقی فلوریدا را تنظیم کرد که سرانجام نیز ناکام ماند. وی پس از گذراندن هفت سال زندان ، به ایتالیا تبعید شد و سپس در برزیل در فقر از دنیا رفت.

چارلز پونزی در سال 1920

چارلز پونزی در سال 1920

چارلز پونزی در سال 1920

چگونه تمام طرح های Ponzi پایان می یابد

به گفته دوست جدید فروشنده کوتاه فعال من ، کلاهبرداری های عظیم مالی معمولاً به یکی از سه روش خاتمه می یابد:

 1. سرانجام شرکت تعطیل می شود و مدیر عامل به زندان می رود.
 2. این شرکت توسط یک شرکت بزرگتر خریداری می شود – یا یک شرکت مکنده یا یک شرکت جعلی بزرگتر.
 3. این شرکت از یک رویداد Black Swan – مانند یک بیماری همه گیر یا یک سقوط مسکن – بهانه ای برای ورشکستگی “طبیعی” استفاده می کند ، که به بنیانگذار اجازه می دهد چهره خود را پس انداز کند … و سپس یک شرکت جدید راه اندازی کند. بالاخره چه کسی می توانست رکود اقتصادی را پیش بینی کند؟ بیایید یک فرصت دیگر به پسر بدهیم. (به دنبال یازده سپتامبر ، برنی مادوف خوشحال بود که یک جنگ عظیم می تواند پوشش کافی برای سقوط طرح Ponzi خود را فراهم کند ، اما وقتی بازارها به سرعت جهش کردند ، او مجبور شد که بدنه را ادامه دهد.)

آیا این صدا به هیچ وجه آشنا است؟

عکس از عکسهای Moose از Pexels

عکس از عکسهای Moose از Pexels

عکس از عکسهای Moose از Pexels

در حال حاضر ، بیت کوین یک طرح درسی Ponzi است:

 • ارزش ذاتی ندارد. نمی توانید آن را بخورید ، بپوشید یا خانه خود را با آن گرم کنید. برخلاف طلا – که حداقل احساس خوبی دارد و از انگشت حلقه همسرتان براق به نظر می رسد – شما حتی نمی توانید بیت کوین را ببینید.
 • این یک دارایی تولیدی نیست. این یک کارخانه نیست که کالایی تولید کند. این یک زمینه تولید خیار نیست. این یک شرکت ارائه خدمات نیست. هیچ سودی در جامعه ندارد.
 • ارزش اساسی آن صفر است. هیچ یک. این مورد توسط زمین یا کالاها پشتیبانی نمی شود یا – مانند ارزهای ملی مانند USD یا GBP – تهدید به خشونت (به صورت تزئین دستمزد ، ضبط دارایی و زندان).
 • کمترین کاربرد را دارد. از آنجا که قیمت بسیار شدید نوسان می کند (کدام ارز سالم در یک ماه دو برابر می شود؟) ، به عنوان نمایندگی ایمن از ارزش یا ابزار تجارت ، عملاً بی تأثیر است.
 • ارزش آن صرفاً از این اعتماد حاصل می شود که قیمت تا بی نهایت افزایش خواهد یافت. اینکه همیشه سرمایه گذاران جدیدی برای خرید سرمایه های قدیمی وجود خواهند داشت.

شواهد کاملاً واضح است و به هیچ بیت بوی آنلاین که خلاف این را به شما بگوید اعتماد نکنید:

بیت کوین طرح پونزی است … در حال حاضر .

چگونه برای بیت کوین پایان می یابد؟

مطمئناً طرح معمول Ponzi شما را دوست ندارد.

 1. “مدیر عامل” بیت کوین ساتوشی ناکاموتو – هر کس که او / تیم ممکن است باشد – ممکن است از قبل مرده باشد یا در گوانتانامو زندانی شود. (هک ، بیت کوین ممکن است یک اختراع NSA یا هوش مصنوعی پیشرفته برای همه ما باشد.) در هر صورت ، بیت کوین یک شرکت نیست ، بنابراین تعطیل نخواهد شد.
 2. بعید است کسی با چرخاندن بازار در بیت کوین ، “شرکت را به دست آورد”. (و انجام این کار باعث می شود ارز کاملاً بی ارزش شود زیرا شما کسی را ندارید که بتوانید با آن تجارت کنید).
 3. و از آنجا که از نظر ریاضی برای رشد بیت کوین برای همیشه غیرممکن است ، گزینه سه برای ما پیش می آید: یک رویداد Black Swan باعث می شود که به عنوان یک سرمایه گذاری نابود شود . این تنها نتیجه محتمل است. شاید یک ارز رمزنگاری شده فوق العاده برتر باعث شود بیت کوین به اندازه مدل T در مقابل تسلا بی ربط باشد. شاید ملت ها یا گروه هایی از ملت ها تلاشی هماهنگ برای از بین بردن بیت کوین یا به احتمال زیاد صاحبان بیت کوین انجام دهند. یا شاید بیت کوین وقتی به حداکثر ضرب سکه می رسد ، سطح خود را کاهش می دهد و هویت خود را به عنوان یک سرمایه گذاری از بین می برد و به یک ارز مبتنی بر اعتماد ثابت تبدیل می شود. با این کار ، همه دلالان پرشوری را که هم اکنون در حال افزایش قیمت تورم آن هستند ، دور می کند. مهم نیست که چگونه این اتفاق می افتد ، در برخی از زمان ها ، میلیون ها سرمایه گذار بیت کوین میلیاردها دلار ضرر می کنند.

اشتباه نکنید ، من نفرت بیت کوین نیستم.

ارز رمزنگاری شده یک فناوری انقلابی است. بیت کوین کاملاً درخشان است. و این احتمال خارجی وجود دارد که بیت کوین در نهایت به ارز جهانی اینترنت تبدیل شود. و من واقعاً ، واقعاً امیدوارم که انجام شود.

اما در حالی که کشورها شروع به استفاده از ارزهای نظارت دیجیتال خود می کنند – چین ماه گذشته ارزهای خود را به بازار عرضه کرد – از دولت ها انتظار دارند کاملاً تمام تلاش خود را برای جنگ با ارزهای مبتنی بر اعتماد مانند بیت کوین انجام دهند.

مشکل عمده در اینجا این است که بیشتر سرمایه گذاران غیرمتخصص در حال حاضر بیت کوین را به عنوان یک سرمایه گذاری می دانند. این نیست – این یک ارز است ، وسیله نقلیه تجارت ، وسیله ای برای رسیدن به هدف است. ارز روغنی است که باعث می شود موتور به راحتی کار کند ، اما خود موتور نیست.

واقعیت این است که اکثر دارندگان فعلی بیت کوین خود را به عنوان سرمایه گذار و نه کاربر می دانند و طعمه تعصبات سرمایه گذاری ، مغالطه هزینه غرق شده ، توهم پول ، تشدید تعهد و انبوه تعصبات شناختی دیگر شده اند. بسیاری از ما نمی گوییم که در USD یا CAD یا GBP سرمایه گذاری کرده ایم ، زیرا می فهمیم که این هدف اصلی پول ملی نیست.

بیت کوین به عنوان یک ارز نوآوری فوق العاده جذاب است.
به عنوان یک سرمایه گذاری ، بزرگترین طرح Ponzi است که تاکنون ابداع شده است.

بیت کوین تنها در صورتی سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود که مانند یک طرح Ponzi با آن رفتار کنید. کاری که میلیون ها نفر در حال حاضر از انجام آن بسیار راضی هستند – زیرا قیمت ناشی از هیستری در بازار شبیه به لاله لاله هلندی ادامه می یابد .

این یک داستان حقوقی ، یک خیال جمعی است.

اما در برخی موارد ، طرح Ponzi باید منفجر شود تا بیت کوین به آنچه که قرار بود تبدیل شود تبدیل شود: یک ارز جهانی واقعاً مفید و کاملاً قابل پاسخگویی.

سرمایه گذاری متقلبانه ، یا وسیله ای قابل استفاده در تجارت مبتنی بر اعتماد.

ما نمی توانیم آن را به هر دو صورت داشته باشیم.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - بیت کوین یک طرح غول پیکر است

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - بیت کوین یک طرح غول پیکر است

مشکل اعتماد است

امروزه اساساً سه شکل ارز در جهان وجود دارد:

 1. ارزهای مبتنی بر خشونت (ارزهای دولتی ملی)
 2. ارزهای مبتنی بر اعتماد (ارزهای رمزپایه خصوصی و توزیع شده)
 3. ارزهای مبتنی بر دارایی (آینده)

دولتهایی مانند آمریکا و چین حق اخلاقی – و نه اجازه مردم – را ندارند که ارزهای مورد حمایت خشونت امروز یا ارزهای نظارت دیجیتال فردا را ایجاد کنند.

شرکت های خصوصی مانند فیس بوک و جی پی مورگان برای ایجاد ارزهای شرکتی مانند ترازو اعتماد کسب نکرده اند.

هر دو شکل ارز باید بمیرد.

پول برای تسهیل تجارت اختراع شد: من نان دارم ، میشل پنیر دارد و اندرو شراب. انسان پول را اختراع کرد برای نشان دادن ارزش های متضاد بین نان، شراب، و پنیر، به این معنا نیست که پول است نان، شراب، و پنیر.

مردم با پول امروز رفتار می کنند گویی که کاغذ فیزیکی (یا کد کد دیجیتال) ارزش واقعی است و نه دارایی اساسی است که ظاهراً نشان می دهد. هیچ کس با فرانک سیر نمی شود ، از دلار مست نمی شود و از روی ستون ها چاق نمی شود.

(در مورد بیت کوین ، حتی بدتر از آن: تقریباً هیچ کس واقعاً به آن اعتماد نمی کند زیرا از دارایی حمایت نمی کند و راهی برای اجرای ارزش از طریق کشورها ندارد.)

وقت آن است که خشونت و اعتماد را از ارز حذف کنیم.

بیت کوین آن واحد پولی نیست. به هر حال هنوز نه

در نتیجه

آیا قیمت فعلی بیت کوین در مقایسه با ارزش ذاتی فعلی آن به شدت ناخوشایند است؟ 100٪ کاملا

آیا قیمت هنوز می تواند 5X ، 20X ، 100X افزایش یابد؟ کاملا.

آیا ممکن است قیمت در نهایت به سکه های یک دلار کاهش یابد؟ کاملا.

و آیا یک ارز واقعی با پشتوانه ارزش در نهایت BTC و ETH را خرد می کند ؟ خوشبختانه.

این یک مقاله در مورد ادامه یا رشد بیت کوین یا خراب شدن و سوختن نیست. این امر به نشاط عمومی غیر منطقی مردم در برابر اراده آهنین صدها حکومتی بستگی دارد که می خواهند با یک خفه ارز انحصاری به ستم و کنترل شهروندان خود ادامه دهند. این یکی از خشن ترین نبردهای زمان ما خواهد بود. امیدوارم رمزنگاری برنده شود.

تمام آنچه می گویم این است که وقت آن رسیده است که هر دو طرف صادقانه بگویند:

 • متنفران باید اعتراف کنند که بیت کوین یک ارز درخشان اعتماد است.
 • عاشقان باید اعتراف کنند که بیت کوین در حال حاضر به عنوان یک طرح Ponzi رفتار می شود. زیرا کاملاً ساده است: تنها راه جلب سود به بیت کوین این است که آن را به بیش از آنچه پرداخت کرده اید به شخص دیگری بفروشید. این یک طرح پونزی است.
 • هر دو طرف باید گام های سریعی در جهت ایجاد ارز رمزپایه مبتنی بر بلاکچین بردارند که در واقع به عنوان یک ارز کار می کند و نه به عنوان یک سرمایه گذاری سوداگرانه.

به هر شکلی به پول اعتماد نکنید. از هیستری در تمام لباسهای مبدل خودداری کنید. از یک طرف هیاهوی تبلیغاتی پوچ را باور نکنید ، و از طرف دیگر از نابودی و تاریکی. به خصوص به افرادی که تضاد منافع دارند اعتماد نکنید. همیشه بپرسید ” چه کسی سود می برد ؟”

دیدگاهتان را بنویسید