رمزارزها از زمانی که برای اولین بار در سال 2009 معرفی شدند، رشد قابل توجهی در محبوبیت داشته اند. این سردرگمی افسانه ها و شایعاتی را در مورد این ارزهای دیجیتال ایجاد می کند.

بدون ترتیب خاصی، در اینجا برخی از رایج‌ترین افسانه‌های مربوط به ارزهای دیجیتال ، همراه با بررسی حقایق آورده شده است تا به شما در تصمیم‌گیری درباره وجود حقیقت یا نادرستی در آنها کمک کند.

 

کلمات کلیدی

  • تقریباً تمام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال برای فعالیت‌های قانونی استفاده می‌شوند.
  • ارزهای دیجیتال برای برخی افراد ارزش دارند و در صورت انجام اقدامات امنیتی مناسب، ایمن هستند.
  • طبق تعریف، ارزهای رمزپایه پول هستند، اما نه پول «واقعی» (مانند فیزیکی یا با حمایت دولت‌ها).
  • ارزهای دیجیتال ممکن است فقط یک مد نباشند. موارد استفاده زیادی در حال بررسی و توسعه هستند که خلاف آن را نشان می دهد.

 

شماره 1 ارزهای دیجیتال فقط برای فعالیت های غیرقانونی استفاده می شوند

یکی از قدیمی ترین و فراگیرترین افسانه ها در مورد ارزهای دیجیتال این است که بیشتر برای فعالیت های غیرقانونی استفاده می شوند. در حالی که این درست است که ارزهای دیجیتال توسط افرادی با اهداف پلید و همچنین توسط سازمان های جنایتکار استفاده شده است، همین امر را می توان در مورد هر شکلی از پول استفاده شده در طول تاریخ گفت.

طبق گزارش Chainalysis شرکتی که به بازرسان در جرایم ارزهای دیجیتال با تجزیه و تحلیل داده های بلاک چین کمک می کند تعداد تراکنش های   ارز دیجیتال مرتبط با فعالیت های غیرقانونی در سال 2020 (آخرین گزارش) به 0.34٪ از کل تراکنش های ارزهای دیجیتال کاهش یافت. از این تعداد اندک تراکنش، 54 درصد از کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال تشکیل شده است.

اکثر تراکنش‌های ارزهای دیجیتال با اهداف قانونی و قانونی انجام می‌شوند.

توجه به این نکته مهم است که دولت ها و جامعه بین المللی در حال سرکوب استفاده از ارزهای دیجیتال توسط جنایتکاران و جرایم سازمان یافته هستند. بسیاری از کشورها ارزهای دیجیتال ضد پول شویی و مقابله با تامین مالی تروریسم را اتخاذ کرده اند. آژانس‌ها و تیم‌هایی برای مبارزه با استفاده از ارزهای دیجیتال در این فعالیت‌های غیرقانونی ایجاد شده‌اند. 2 برای مثال، در ایالات متحده، تیم ملی اجرای ارزهای دیجیتال (NCET) استفاده های مجرمانه از ارزهای دیجیتال را بررسی و پیگرد قانونی می کند.

شماره 2 ارزهای دیجیتال ارزشی ندارند

ارزش یک مفهوم ذهنی است یک فرد، جامعه یا جامعه ممکن است برای یک شی که دیگری در سطل بازیافت قرار می دهد ارزش قائل شود. به عنوان مثال، اولین ارز رمزنگاری شده، بیت کوین، مدت کوتاهی پس از راه اندازی آن در سال 2009 در هزارم سنت ارزش گذاری شد. محبوبیت آن همچنان رو به افزایش بود و در سال 2021 به 69000 دلار در هر بیت کوین رسید. افزایش ارزش آن نشان می دهد که چگونگی درک یک دارایی توسط یک جامعه برای تعیین ارزش آن ضروری است.

اتریوم، اکوسیستم بلاک چین که اتر ارز دیجیتال (ETH) را تامین می‌کند، بلوک ساختمانی برای توکن‌های غیرقابل تعویض، برنامه‌های مالی غیرمتمرکز و سایر پیشرفت‌های فناوری در مالکیت دارایی‌های دیجیتال است. ممکن است ETH ارزش دلاری بیت کوین را نداشته باشد، اما کاربرد و پتانسیل آن ارزش بسیار بیشتری به شرکتی می دهد که محصولات و خدمات مالی را توسعه می دهد که از بلاک چین اتریوم و قراردادهای هوشمند استفاده می کند.

سرمایه گذاران و شرکت ها شروع به نگهداری ارزهای رمزنگاری شده برای استفاده در امور مالی، سرمایه گذاری، سرمایه گذاری خطرپذیر و بسیاری موارد دیگر کرده اند. به عنوان مثال، Galaxy Digital Holdings یک شرکت خدمات مالی و سرمایه گذاری با نزدیک به 2.9 میلیارد دلار دارایی رمزنگاری (دیجیتال) تحت مدیریت است.

به نظر می رسد ارزش دلار ارزهای دیجیتال به دنبال احساسات مصرف کننده و سرمایه گذار، عرضه، تقاضا و شرایط اقتصادی در نوسان است مشابه بسیاری از دارایی ها یا ارزهای دیگر.

هزینه خرید ارز دیجیتال در صرافی ها چقدر است؟

 

شماره 3 ارزهای دیجیتال امن نیستند

فناوری کلیدی پشت ارزهای دیجیتال، بلاک چین است. بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است که با تکنیک ها و فناوری رمزگذاری ایمن شده است که شکستن آن بسیار دشوار است. همانطور که تراکنش ها وارد بلاک های زنجیره بلوکی می شوند، اطلاعات تراکنش های قبلی در بلوک های جدید ثبت و رمزگذاری می شوند.

زنجیره به ساخت هر بلوک قبلی ادامه می‌دهد و جامعه تأییدکننده‌های خودکار باید موافقت کنند که اطلاعات ثبت‌شده در تراکنش‌ها معتبر است. رمزگذاری، بلوک‌های مرتبط، و مکانیسم‌های اجماع، تغییر اطلاعات در بلاک چین برای «سرقت» ارز دیجیتال را تقریبا غیرممکن می‌کند.

ضعف در نحوه دسترسی و ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال است، مانند کیف پول‌های ارزهای دیجیتال یا صرافی‌های متمرکز که تراکنش‌ها را تسهیل می‌کنند. ارسال ارز دیجیتال از یک کاربر به کاربر دیگر بدون نگرانی کاملاً امکان پذیر است، اما پلتفرم ها و نرم افزارهای مورد استفاده برای ذخیره و دسترسی به آن قابل هک یا دستکاری هستند.

برخلاف تصور رایج، استخراج ارز دیجیتال فرآیند ایجاد توکن نیست، بلکه فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید در زنجیره بلوک است. کریپتوکارنسی پاداشی است که برای باز کردن یک بلوک جدید داده می شود.

روش های بسیار ایمنی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از ایمن بودن ارز دیجیتال خود از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید کلیدهای دارایی رمزنگاری خود را خارج از صرافی‌ها و در سردخانه نگه دارید . وقتی می‌خواهید از آن استفاده کنید، فقط مقداری را که می‌خواهید استفاده کنید از طریق یک اتصال سیمی ایمن روی یک دستگاه غیر همراه مانند رایانه شخصی به کیف پول داغ خود منتقل کنید.

شماره 4 ارزهای دیجیتال برای محیط زیست مضر هستند

دلیل خوبی برای نگرانی در مورد تأثیر ارزهای دیجیتال بر محیط زیست وجود دارد. برخی از ارزهای رمزنگاری شده از مکانیزم اجماع استفاده می کنند که از قدرت محاسباتی و مقادیر زیادی انرژی برای تأیید و تأیید تراکنش ها استفاده می کند. یک توکن، بیت کوین، با گذشت زمان محبوب تر و ارزشمندتر شده است. عملیات استخراج بزرگ برای استفاده از افزایش محبوبیت و گوشه گیری بازار رمزنگاری پدید آمد.

هر یک از این مزارع معدنی به مقادیر زیادی انرژی برای تامین انرژی سکوهای معدنی نیاز دارند که به مجموع مصرف انرژی شبکه برابر با مصرف برخی از کشورهای کوچک می‌رسد. 6 با این حال، تأثیر زیست محیطی تا حد زیادی به منبع انرژی که عملیات استخراج از آن استفاده می شود و تأثیر مصرف انرژی آنها بر شبکه برق بستگی دارد.

اگر عملیات معدن بیشتر برق خود را از شبکه‌های سوخت فسیلی تامین می‌کند، آنگاه تاثیر آن آلودگی کربنی اضافی برای یک کالای ناملموس و در عین حال ارزشمند است که آینده و منافع آن برای بشریت نامشخص است. از سوی دیگر، اگر عملیات معدنی عمدتاً با انرژی پایدار تأمین شود، تأثیر زیست محیطی کمتر است.

همه ارزهای دیجیتال از استخراج انرژی بر برای اعتبار سنجی استفاده نمی کنند. ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین همیشه در حال پیشرفت هستند و برخی اقداماتی را برای کاهش ردپای محیطی خود انجام می دهند.

اپراتورهای استخراج بیت کوین همچنین کارخانه های سوخت فسیلی را که قبلا تعطیل شده بودند، خریداری کرده اند تا فعالیت های خود را تامین کنند. 7 این باعث نگرانی های جدیدی برای محیط بانان و کشورهایی می شود که در تلاش برای کاهش ردپای کربن خود در چند دهه آینده هستند.

اصطلاحات بیت کوین و دیکشنری کامل بیت کوین و بلاک چین

 

شماره 5 ارزهای دیجیتال یک کلاهبرداری هستند

ارزهای رمزنگاری شده در بسیاری از خرده فروشان و بازرگانان به یک وسیله مبادله پذیرفته شده تبدیل شده اند. مردم آنها را در معاملات شخصی می پذیرند و دولت ها در تلاش هستند تا راه هایی برای تنظیم آنها بیابند. اکثر ارزهای دیجیتال هیچ برنامه‌نویسی، کد یا هدف مصنوعی مخربی ندارند که بتواند از شما پول بگیرد.

با این حال، مردم کلاهبرداری هایی ایجاد کرده اند تا سعی کنند شما را از ارز دیجیتال یا پول خود فریب دهند. به عنوان مثال، بسیاری از پیشنهادات اولیه سکه وجود داشته است جمع آوری کمک های مالی غیرقانونی برای سرمایه گذاری های جدید ارزهای دیجیتال که معلوم شد کلاهبرداری بوده است. در دیگر کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال، ممکن است شخصی سعی کند شما را وادار به پذیرش تراکنش‌های تایید نشده کند، یا با شما تماس بگیرد و تظاهر کند که یک مقام دولتی هستید و از شما بخواهد که بدهی‌های خود را با ارز دیجیتال پرداخت کنید.

می توانید اطلاعاتی در مورد ارزهای دیجیتال و سایر کلاهبرداری ها در وب سایت اطلاعات مصرف کننده کمیسیون تجارت فدرال بیابید. 8

در حالی که از بین بردن احتمال اینکه قربانی یک کلاهبرداری شوید غیرممکن است، دانش و آگاهی می تواند به شما کمک کند تا احتمال وقوع آن برای شما کاهش یابد.

شماره 6 ارزهای دیجیتال پول واقعی هستند

صندوق بین المللی پول پول را به عنوان ذخیره ارزش، واحد حساب یا وسیله مبادله ای تعریف می کند که به طور گسترده پذیرفته شده است و می تواند به قیمت تبدیل شود. 9 سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) ارز دیجیتال را به عنوان نمایش دیجیتالی یک ارزش ذخیره شده از طریق رمزنگاری تعریف می کند.

سرویس درآمد داخلی، ارز دیجیتال را به عنوان ارز «قابل تبدیل» می‌بیند، ارزی که ارزش برابری در ارز «واقعی» دارد. تراکنش‌های ارز دیجیتال مشمول مالیات هستند و سود یا زیان سرمایه ناشی از نگهداری آنها باید در پرونده‌های مالیاتی شما گزارش شود.

به دلیل نداشتن راهنمایی هیئت استانداردهای حسابداری فدرال و اصول حسابداری پذیرفته شده به طور کلی، به حسابداران دستور داده شده است که ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی های نامشهود با عمر نامحدود در نظر بگیرند و هر دارایی رمزنگاری را به جای ارزش، به قیمت تمام شده اندازه گیری کنند.

بسیاری از فروشندگان بیت‌کوین، اتر (ETH) و سایر ارزهای دیجیتال را در ازای محصولات می‌پذیرند—شما همچنین می‌توانید رمزنگاری خود را برای ارز قانونی در بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال مبادله کنید.

اینکه یک دارایی پولی قانونی است یا خیر، تأثیری بر پول در نظر گرفتن آن توسط مقامات مالی و تنظیم کننده ها ندارد.

ارزهای رمزنگاری شده فیزیکی نیستند و توسط اکثر دولت ها به عنوان ارز قانونی شناخته نمی شوند. با این حال، با تعاریف پول منتشر شده توسط چهار مقام مالی رسمی و رسمی مطابقت دارد.

هزینه خرید ارز دیجیتال در صرافی ها چقدر است؟

 

شماره 7 ارزهای دیجیتال جایگزین ارز فیات خواهند شد

ارزهای دیجیتال نسبتاً جدید هستند، در حالی که ارزهای فیات قرن‌هاست که وجود داشته‌اند. به طور کلی تصور می شود که چین اولین ارز فیات را در حدود سال 1000 پس از میلاد منتشر کرده است. بسیاری از کشورهای توسعه یافته از این نوع ارز استفاده می کنند.

برای اینکه ارز دیجیتال جایگزین ارز فیات شود، مردم باید آن را به طور انبوه نسبت به پولی که به آن عادت کرده اند و می توانند درک کنند، استفاده کنند. با این حال، زمانی که ارزش و قدرت خرید ایجاد شود، ممکن است این اتفاق بیفتد. اگر بازرگانان شروع به ارسال قیمت در ارزهای دیجیتال کنند و افراد بیشتری از آن برای خرید کالاها و خدمات استفاده کنند، ممکن است روندی شروع شود.

با این حال، دولت ها و مقامات به دلیل سیستم کنترلی ایجاد شده برای جمع آوری مالیات ها و تامین مالی برنامه ها و خدمات تحت حمایت دولت، ارز فیات را به راحتی کنار نخواهند گذاشت. بدون جمع‌آوری مالیات، برنامه‌های اجتماعی که مردم به آنها وابسته هستند ناپدید می‌شوند و سایر بودجه‌های دولتی ممکن است خشک شوند.

اگر رمزارز جایگزین فیات شود، مشخص نیست که چگونه روندهای تورمی آن می‌تواند تسریع یا کند شود – یافتن راه‌حل‌ها ممکن است دهه‌ها طول بکشد.

علاوه بر این، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، هیچ راهی برای کنترل تورم از طریق سیاست های پولی وجود نخواهد داشت. توسعه ابزارهای مدرنی که توسط بانک‌های مرکزی برای مبارزه با تورم و بیکاری و در عین حال تقویت رشد اقتصادی استفاده می‌شود، بیش از 100 سال طول کشیده است. تمرکززدایی کامل پول از طریق ارزهای رمزنگاری شده اثرات نامعلومی بر اقتصاد یک کشور خواهد داشت. از آنجایی که فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال هیچ ابزار داخلی برای تأثیرگذاری بر تورم، اشتغال یا رشد اقتصادی ندارند، باید سیاست‌ها و ابزارهای پولی جدیدی ایجاد شود.

8 ارزهای دیجیتال یک مد هستند

زمانی، کامپیوترها، اینترنت و ایمیل فقط برای تعداد کمی از طرفداران فناوری جالب تلقی می‌شدند آنها اکنون جزء اصلی زندگی شخصی و کاری مدرن هستند. پیش‌بینی اینکه ارزهای دیجیتال در چند دهه آینده کجا خواهند بود دشوار است. با این حال، فناوری معرفی شده توسط آنها و محصولاتی که از آنها الهام گرفته اند احتمالاً به توسعه و پالایش ادامه خواهند داد.

برنامه های مالی غیرمتمرکز در حال شکل گیری هستند و علاقه موسسات مالی و مصرف کنندگان را جلب می کنند. دولت‌ها در حال بررسی راه‌هایی برای پیاده‌سازی ارزهای دیجیتال شناخته‌شده قانونی هستند که به دارایی‌هایی که از نظر قیمت باثبات‌تر هستند متصل می‌شوند، و برخی از کسب‌وکارها به‌شدت روی بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

غول‌های فناوری در حال تحقیق در مورد راه‌هایی برای ادغام دنیای واقعی و دیجیتال هستند و از فناوری بلاک چین به عنوان بلوک ساختمانی برای این ادغام با توکن‌های غیرقابل تعویض ساخته شده برای هر چیزی که قابل تصور است استفاده می‌کنند. توکن ها را می توان برای هر دارایی و ارزشی که به آنها اختصاص داده شده ایجاد کرد. دنیای مجازی و واقعی به سمت یک مسیر برخورد هدایت می شوند و احتمالاً ارزهای دیجیتال درگیر هستند.

رمزارز به چه معناست و چگونه استخراج می شود؟

 

چرا ارز دیجیتال سرمایه گذاری خوبی نیست؟

ارز دیجیتال هنوز در مرحله کشف قیمت خود است، جایی که یک دارایی تا زمانی که ارزش آن توسط عرضه و تقاضا، جامعه، سرمایه گذاران، اقتصاد و بسیاری از عوامل دیگر مشخص شود، در نوسان است. همچنین یک فناوری نسبتاً جدید است، بنابراین برخی آن را به عنوان یک سرمایه گذاری غیرقابل اعتماد برای رشد و ثبات بلندمدت می دانند. با این حال، دیگران معتقدند که این یک سرمایه گذاری خوب است.

آیا ارز دیجیتال یک فریب است؟

ارز دیجیتال توسط بسیاری از تجار و خرده فروشان پذیرفته شده است، سرمایه گذاران آن را به عنوان بخشی از یک استراتژی سرمایه گذاری می خرند و دولت ها در مورد نحوه برخورد با آنها بحث می کنند. به جرات می توان گفت که ارزهای رمزنگاری شده واقعی هستند و فریب نیستند.

چرا ارز دیجیتال ایمن نیست؟

ایمن بودن یا نبودن ارز دیجیتال به دیدگاه شما، میزان شناخت شما در مورد آن، برای چه چیزی می خواهید از آن استفاده کنید و نحوه کنترل آن بستگی دارد. با کنترل های مناسب می تواند به اندازه ارز فیات در بانک ایمن باشد. بدون مراقبت از آن استفاده کنید، می تواند به اندازه قرار دادن پول زیر حصیر در برای مخفی کردن آن در کنار کلید خانه ایمن باشد.